Sıcaklar Varisin En Büyük Düşmanı!

15.06.2013
48
Sıcaklar Varisin En Büyük Düşmanı!

Sicaklar-Varisin-En-Buyuk- DusmaniYazın denize giremeyen, etek dahi giyemeyen bir yandan da amansız bacak ağrılarıyla kıvranan varis hastaları cerrahi müdahaleye gerek kalmadan basit bir tedaviyle sıkıntılarından kurtuluyor…

Op. Dr. Cafer Abbasoğlu
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

Varis bacaklardaki toplardamarların genişleyerek işlevini kaybetmesi sonucunda meydana gelen ciddi bir damar rahatsızlığıdır. Başka bir deyişle bacak toplardamarlarındaki basınç yüksekliği yani” bacaktaki hipertansiyon” hastalığıdır. Varisin ister kılcal damarlarda isterse daha büyük damarlarda olsun her şekilde ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Tedavi şekline ise yapılan doppler tetkiki sonucuna göre karar verilir. Tıpkı bir ağaca benzeyen varis kök, gövde ve dalları için ayrı ayrı tedavi metodları uygulanır.

Erkeklere oranla ,sıklıkla kadınlarda görülen kırmızı, mavi, mor renkteki varisler yaz aylarında artan sıcakların etkisiyle daha da genişleyerek damar içinde göllenen kanın artmasına neden olur. İşte bu durumda ağrı ve şikayetlerin önemli oranda artar. Varis hastalarının yaz gelmeden tedavilerini hızlı bir şekilde yaptırmaları gerekir. Sklerozan denen maddenin damar içine verilmesi demek olan sklerotereapi yöntemiyle işlevini kaybetmiş damarları kapatarak, hastaların isteğine ameliyatsız, hastanede yatmaya gerek kalmadan, yarım saat gibi kısa bir sürede çözüm sağlanır.

Aynı zamanda bir tür damar rahatsızlığı olan selülit tedavisinde de Skleroterapi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tedavi sonrasında ise hastalar günlük yaşantısına kaldığı yerden devam etmekte, çinko emdirilmiş varis çorabı giydirilerek 1 hafta sonra kontrole çağırılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.