Sıcaklarda Kalbi Vuran 8 Alışkanlık! 

Sıcaklarda Kalbi Vuran 8 Alışkanlık! 

7’den 70’e hemen herkesin yaşam kalitesini düşüren kavurucu sıcaklar özellikle kalp hastalarını ciddi boyutlarda tehdit eder. Sıcaklar doğrudan kalp problemlerini başlatabileceği gibi, mevcut rahatsızlıkları da şiddetlendirebilir. Kavurucu sıcaklarda kalp hastalıklarının artmasında “yetersiz su içme” alışkanlığı ise başrolü üstlenmektedir. Peki, kalbi yoran diğer hatalı alışkanlıklarımız nelerdir?

Dr. Umut Karabulut 

Kardiyoloji Uzmanı

Yaz aylarında özellikle kalp damar hastalığı, hipertansiyonu veya kalp yetersizliği olan kişilerin son derece dikkatli olmaları şarttır.

Az Su İçmek

Uzmanlar her fırsatta sağlıklı bir yaşam için bol bol su içmemiz gerektiği konusunda uyarıda bulunsalar da ülkemizde günlük sıvı alımı hala yetersizdir. Vücut aşırı sıcaklardan olumsuz yönde etkilenmemek için terlemeye başlar. Özelikle aşırı terleme sonucunda da ciddi miktarda sıvı kaybeder. Buna paralel olarak da vücutta dolaşan kan miktarı azalır. Vücut aynı ritmi yakalayabilmek için daha fazla efor sarf edip yorulunca, ciddi tansiyon düşüklüğü, bayılma ve böbrek fonksiyon bozukluğu gibi önemli sorunlar gelişebilir. Bu nedenle günde en az 2,5-3 litre su içmek yaşamsal öneme sahiptir. Ancak kalp yetersizliği hastalarında sıvı kısıtlaması yapıldığı için mutlaka hekime danışmaları gerekir.

Alkol Tüketmek

Yaz aylarında özellikle tatil dönemlerinde alkol tüketiminin artışı tansiyon düşüklüğü ve ritim bozukluğuna yol açabilir. Özellikle kalp hastalarının gündüz saatlerinde kesinlikle alkol almamaları, akşam saatlerinde ise 2 kadehten fazla tüketmemeleri gerekir.

Çay ve Kahve İçmek

Çay ve kahve tüketimi de kafein gibi uyarıcı maddelere bağlı olarak kalpte çarpıntıya neden olduğu için yaz mevsiminde önerilmiyor.

Soğuk Duş Almak

Soğuk duş damarlarda büzülmeye neden olacağı için tansiyonun yükselmesini tetikler. Yine damarlarda büzülme uzun sürerse bu durum kalp krizine kadar ilerler. Bu nedenle yaz aylarında ılık suyla duş almak çok önemlidir.

Klimaya Doğrudan Maruz Kalmak

Klima yaklaşık 21-24 derece aralığında kalmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da klimaya doğrudan maruz kalmaktan kaçınmaktır. Aksi takdirde gelişecek enfeksiyonlar kalp yetmezliğini ve ritim bozuklukları sorununu artırabilir.

Aşırı Egzersiz ve Spor Yapmak

Düzenli spor yapmak kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Ancak dikkat! Yaz aylarında spor vücutta belirgin bir sıvı kaybına neden olur. Bunun sonucunda da özellikle açık havada yapılacak olan uzun süreli ve tempolu egzersizler sıvı kaybını artırarak tansiyon düşüklüğüne bağlı bayılmalara yol açabilir. Bu nedenle kalp hastalarının spor yaparken sabah erken veya akşam üzeri saatlerini tercih etmeleri gerekir.

İlaçları Gelişigüzel Kullanmak

Yaz aylarında kalbi yoran hatalı alışkanlıklardan biri de ilaçların düzenlenmesi için doktora başvurmamaktır. Tansiyon ilaçlarının yaz aylarında düzenlenmesinin son derece önemlidir. Çünkü bu ilaçların bir kısmında idrar sökücü maddeler de bulunur. Aşırı sıvı kaybı sonucunda da tansiyon düşüklüğüne bağlı bayılmalar gelişebildiği için ilacın dozu azaltılabilir. İlaçların doktor önerisi dışında kesilmesi de yapılan bir başka önemli hatayı oluşturur. Bu durumda da dirençli ve aşırı tansiyon yükselmeleri sonucu kalp krizi ve beyin kanaması riski artar. Yaz sıcakları nedeniyle vücutta gelişen sıvı kaybı kanın pıhtılaşma eğilimini arttırır. Damarın pıhtıyla aniden tıkanmasına ve koroner akımın durmasına, yani kalp krizine neden olabilir. Koroner kalp hastalarında bazı ilaçların dozlarında bir değişikliğe ihtiyaç olmaz, ancak özellikle protez kalp kapağı, aritmi veya geçirilmiş inme nedeniyle kullanılan özel kan sulandırıcı ilaçların doktor kontrolünde ve gerekli tahlillerle düzenlenmeleri gerekir.

Fazla Soda Tüketmek

Soda ve maden suyu gibi mineralden zengin sıvıların fazla tüketilmesi tuz yükünü artırır. Buna bağlı olarak vücutta su tutulumu artır ve tansiyon yükselmesi, ödem artışı, hatta kalp yetersizliği gibi ciddi tablolar gelişebilir. Bu nedenle sıvı olarak suyu tercih etmeye özen göstermek gerekir.

Sıcaklar Kalbi Nasıl Etkiliyor? 

Sıcakların kalp üzerine olumsuz etkileri birkaç temel mekanizmayla gerçekleşir: Birincisi sıcak hava nedeniyle vücutta terleme yoluyla sıvı ve sodyum başta olmak üzere tuzların aşırı kaybı sonucunda vücutta dolaşan kan miktarı azalmaya başlar. Vücut aynı ritmi yakalayabilmek için daha fazla efor sert etmek zorunda kalır, bunun sonucunda da yorulur. İkincisi, sıcak havalarda ısıya bağlı su kaybını azaltmak için cilt damarları genişleyerek vücuttaki ısı kaybını azaltmaya çalışır. Bu da kalbin iş yükünün arttığı anlamına gelir. Üçüncüsü, vücutta sıvı kaybı olunca kan akışkan özelliğini yitirerek koyu bir kıvama dönüşür. Bu tablo da pıhtılaşma riskini artırır. Tüm bu etkenler sonucunda da ritim bozuklukları, hipertansiyon, kalp yetmezliği veya kalp krizi gelişebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.