Şiddetli Baş Ağrılarına Dikkat!

Şiddetli Baş Ağrılarına Dikkat!

Tümör, insan vücudunda olmaması gereken yerde oluşan bir doku ya da herhangi bir dokunun olması gereken yerde kontrolsüz büyümesidir. Bu bakışla insan vücudunda aslında çok korkmadığımız bir yağ bezesi de tümör kavramı içindedir. Bu nedenle şiddetli baş ağrılarına dikkat edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kaynar
Beyin Cerrahı

Her tümör öldürücü değildir. Sadece beyin dokusunun bir istisnası vardır. Beyin kafatası içinde kapalı bir odada yer aldığından iyi huylu tümörlerde, baskı sonucu öldürücü olabilir. Bu sebeple beyin tümörü demek ölüm demek değildir; ancak doğru müdahale ve doğru zamanla… Şiddetli baş ağrılarına dikkat etmek gerekir.

Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler. Ancak kafa içinde yer kaplayan lezyonlar bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde normal beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez.

Beynin her iki yarım küresi kafatası içine simetrik olarak yerleşmiştir. Her iki tarafta düzenli sınırlarla ayrılmıştır. Bu normal yapıya giren herhangi bir yer kaplayan oluşum, simetrik yapıyı bozacak ve beyin üzerine baskı yapacaktır.

Şiddetli Baş Ağrılarına Dikkat Edin
Aşağıdaki belirtiler görüldüğünde kafa içi basıncının artmasından şüphelenilir:
1-Baş ağrısı
2- Apati (hareket ve mimiklerde yavaşlama)
3- Bulantı, kusma
4-Epilepsi nöbetleri
5-Beyinde yerleştiği yere göre vucudun bazı bölgelerinde güçsüzlük belirtileri
6- Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma.

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil her yaşta görülebilir; kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı da tümör cinsine göre değişir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Kesin teşhis için, kafa içini ve beyini görüntülemek amacıyla beyin tomografisi veya MRG tetkiki gerekir,kimi zaman göz dibine bakılır.

Beyin tümörlerini ana hatları ile ikiye ayırmak mümkündür.
1- İyi huylu tümörler (beyin hücresi kaynaklı olmayan ): Yavaş üreme hızına sahiptirler. Ayrıca beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilirler ve tümü veya tümüne yakın kısmı çıkarılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. Tek bir operasyon ile hayatın sonuna kadar kür şansı vardır.
2- Kötü huylu tümörler(beyin hücresinin kendi tümörleri ): Çok hızlı ürerler. Bu nedenle ameliyatla tamamen alınamazlar. Aslında tümörleşen doku beynin fonksiyonlarını gerçekleştiren kendi dokusudur. Bu sebeple aslında cerrahi olarak çıkarılan her doku fonksiyon kaybıdır. Ameliyat sonrası belli bir zaman süresi içinde tekrar büyüyerek beyine baskı yapmaya devam ederler. Kötü huylu tümörlere vücudun başka bir bölgesinden beyin dokusuna yayılmış metastatik tümörlerde girer.

Kötü Huylu Beyin Tümörleri İçin Cerrahi Müdahale Şart
Beyin tümörlerinin tedavisi sıklıkla cerrahidir. Cerrahi tedavi sonrası kimi zaman kemoterapi kimi zaman radyoterapi bazen her ikisi ile kombine tedavi yapılır. Beyin tümörlerinde uzman ekiplerin gerçekleştirdiği ameliyatlar ile son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.