Sigara Üreme Sağlığı Üzerinde Olumsuz Etkiler Yaratıyor

Sigara Üreme Sağlığı Üzerinde Olumsuz Etkiler Yaratıyor

Erkeklerde kısırlığa sebep olan sigara, kadınlarda ise düşük yapma ihtimalini arttırıyor.

Dr. Hakan Özörnek

Kalp, damar hastalıklarından akciğer hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununun temel sebebi olan sigara, kadın ve erkek üreme sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler yaratarak kısırlığa davetiye çıkartıyor. Sigaranın gebe kalma şansını azaltmasının yanı sıra tüp bebek tedavisinide olumsuz etkilemektedir.

Sigaranın olumsuz etkileri üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, sigara içiminin doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Kadınlarda ve erkeklerde üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan sigara, kadınların yumurtalıklarına olumsuz yönde etki ediyor. Sigaranın yumurtalıklar üzerinde yarattığı zararın sigara içme süresiyle doğru orantılı olmaktadır. Sigara tütününde bulunan nikotin maddesi, yumurtalık hücrelerinin kadınlık hormonu salgılamasını azaltıyor ve yumurta hücrelerinde genetik anormallikler yaratıyor. Ayrıca, yumurtalıklarda depolanan yumurta hücreleri sigara içimine bağlı olarak hızla azalırken bu durum kadınlarda erken menopoz yaşanma riskini ortaya çıkarıyor.

Erkeklerde kısırlığa sebep oluyor

Günde bir paketten fazla sigara içen erkeklerin sperm sayısı ve hareketliliğinde azalma görülürken, sperm şekillerinde bozulmalar ortaya çıkıyor. Sigaranın erkekler üzerinde kısırlığa yol açtığının yapılan araştırmalarla ortaya konuldu. Britanya’da 120 bin erkek üzerinde yapılan bir araştırma sigaranın erkekler üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koydu. Araştırmaya göre; sigara erkeklerde kısırlığa yol açıyor.

Tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor

Tüp bebek tedavisi sırasında sigara içmeye devam eden kadınların döllenmede kullanılacak yumurta sayısını azalmaktadır. Sigara içmeye devam etmenin gebelik ve doğumşansını olumsuz yönde etkilediğini ve düşük riskini artmaktadır.  Tüp bebek tedavisine başlamadan 2 ay önce sigarayı bırakmanın gebelik şansını arttırdığının yapılan çalışmalarla ortaya konuldu. Her ne kadar uzun süreli sigara içilmesi kadın yumurta hücrelerinde kalıcı hasara neden olsa da, tedaviye başlamadan sigaranın bırakılması başarı şansını olumlu yönde etkilemektedir. Gebeliği süresince sigara kullanan kadınlarda, düşük yapma ve prematür bebek doğurma riski artmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.