Sigarayı Bırakın Sağlığınızı Kazanın

Sigarayı Bırakın Sağlığınızı Kazanın

Sigara, tüm dünyada önlenebilir hastalıklar ve erken ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri… Türkiye de dünyada en fazla tütün ürünü tüketilen ülkeler sıralamasında ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Sigarayı bırakın, sağlığınızı kazanın…

Dr. Yusuf Gökmen

Sigara kullanımı; kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa sebep oluyor. Dünyada her yıl 5 milyon kişi ve Türkiye’de 100 binden fazla kişi, tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını kaybediyor ve bu sayı her geçen gün giderek artıyor. Oysa sigarayı bırakın ki sağlıklı kalın.

Türkiye’de hem erkek hem de kadınların çoğunluğu tütün kullanmaya 15-17 yaşları arasında başlıyor ve 15 yaş üzerindeki her 3 kişiden 1’inin sigara içiyor. Sigara yüksek düzeyde bağımlılığa yol açıyor. Ülkemizde yaklaşık 12 milyon erkek ve 4 milyon kadın sigara kullanıyor.

Sigara yakıldığında açığa çıkan dumandaki yaklaşık 4.000 kimyasal maddeden en az 80’inin kansere yol açtığı biliniyor. Ayrıca sigara dumanında yüzlerce zehirli madde bulunuyor. Sigara, tüm bu kanserojen ve zehirli maddenin yanı sıra yüksek düzeyde bağımlılığa yol açan nikotin ve sigaranın tadını daha hoş hale getirmek ve sürekli sigara kullanımını sağlamak amacıyla eklenmiş birçok katkı maddesi de içeriyor. Bu bağlamda, 1960 ile 2004 yılları arasında Türkiye’de tütün ürünleri kullanımı nedeniyle hastaneye yatırılan akciğer kanserli hasta sayısı 45 kat artış gösterdi. Erkeklerde tüm kanserlere bağlı ölümlerin %35’inin, kadınlarda ise %15’inin nedeni; akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90’ının nedeni sigara oldu. Ayrıca sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan solunum sistemi hastalıklarının en önemli nedenidir. Bu hastalıklar nedeniyle ölüm, hiç sigara içmeyenlerden 40 kat fazladır.Sigara ve tütün kullanımı ağız sağlığı için de oldukça zararlıdır; kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileriyle kalp hastalıkları ve felç riskini de arttırmaktadır.

Tütünsüz yaşama merhaba
Sigarayı bırakmak kararlılık, motivasyon ve uygun destekle mümkün olabilir. Sigarayı bırakırken aynı anda çok yönlü bir yaklaşım başlatılması gerekir. Sigarayı bıraktıktan sonra kısa ve uzun vadede sağlık olumlu yönde değişir. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız hızı normale döner. El ve ayaklardaki dolaşım düzelmeye başlar. 8 saat sonra kandaki oksijen düzeyleri normale döner. Kalp krizi geçirme riski düşmeye başlar. 24 saat sonra karbonmonoksit vücuttan uzaklaştırılır. Akciğerler mukus ve diğer artıkları temizlemeye başlar. 48 saatin ardından nikotin vücuttan atılır. Tat ve koku alma duyuları iyileşir. 72 saat içerisinde bronşlar gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Enerji düzeyleri artar. 2 haftanın ardından tüm vücutta dolaşım iyileşir ve yürümek daha kolaylaşır. 3 ay içerisinde öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunum gibi nefes problemleri düzelmeye, genel olarak akciğer fonksiyonu %5-10 artmaya başlar. 5 yılda kalp krizi geçirme riski sigara içenlere göre yarıya düşer. 10 yıl sonra da akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yarıya düşer. Kalp krizi geçirme riski hiç sigara içmemiş olanlarla hemen hemen aynı düzeye gelir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.