Soğuk Algınlığına Karşı: Ekinezya, Ihlamur, Adaçayı, Zencefil

Soğuk Algınlığına Karşı: Ekinezya, Ihlamur, Adaçayı, Zencefil

soguk-alginligina-karsi-ekineya-ihlmur-adacayi-zencefilKış aylarında grip ve soğuk alınganlığından korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirilmesi, desteklemesi gerekir.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı

Bağışıklık sisteminin “tasarruf hesabı” ya da “kumbara” gibi değerlendirilmesi gerekir. Farklı kaynaklardan sağlanacak farklı özellikteki doğal ürünler akılcı  şekilde kullanılırsa hastalıklara karşı direnç artar.

Ekiznezya

Üst solunum yolu hastalıklarının koruyucu askerlerinden biri “ekinezya”dır. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda bazı türlerinin bağışıklık sistemi özellikle de soğuk algınlığı şikayetleri üzerindeki yararlı etkileri saptandı. Deney hayvanları ve hücre kültürleri üzerinde, insanlarda yapılan çalışmalar bitkinin soğuk algınlığı etkenlerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini ortaya koydu. Çalışmalarda ekinezyanın soğuk algınlığına yol açan influenza, solunum sinsityal ve uçuk gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunduğu ispatlandı. Ekinezya virüsleri öldürürken, virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin (sitokinler) miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engelliyor.

Ihlamur

Soğuk algınlığı denince akla gelen bitkilerden biri de “ıhlamur”dur. Ihlamur çiçeğinin “iltihap giderici” ve “ağrı giderici” etkileri deneysel olarak ortaya kondu. Çalışmalar ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin (müsilaj) de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediğini, soğuk algınlığı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğunu ortaya koydu. Ayrıca üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave edilerek çay şeklinde demlendiğinde bazı uçucu bileşenlerinin (linalool) ve flavonoitlerinin yatıştırıcı etkisi özellikle inatçı öksürüklerde kişilerin rahatlamasını sağlaması bakımından da yararlıdır.

Adaçayı

“Adaçayı” özellikle bitkinin içerdiği uçucu bileşenlerin ağız ve boğaz iltihaplarında (farenjit, jinjivit gibi) yararlı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla çay şeklinde hazırlanan (kaynatılmadan) adaçayı ile hazırlanan gargara bu amaçla kullanılmadır. Klinik çalışma, adaçayı ile ekinezyanın birlikte uygulandığında dezenfektan gargaradan daha etkili olduğu gösterir. Gargara 5 ile günde 10 defa kullanıldığında üçüncü günden başlayarak etkilidir.

Zencefil

Bilimsel çalışmalar zencefil içerisindeki bazı bileşenlerin (gingerol, şogaol) kuvvetli yangı giderici etkisi bulunduğunu ortaya koyuyor.

Öncelikli hedef  soğuk havalarda “hastalığa yakalanmamak” olmalıdır. Bunun için bağışıklığı destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak kullanılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.