Spor Yapmasını İstiyorsanız Ona Örnek Olun!

Spor Yapmasını İstiyorsanız Ona Örnek Olun!

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için spor alışkanlığı çok önemli. Bu yüzden spor yapmak, kendi sağlığının yanında yetiştirdiği çocuklara örnek olmak için de her babanın vazgeçilmezi olmalı.

Prof. Dr. Semih Akı

Dr. Elçin Aykutoğlu

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm.

Spor herkes için gerekli ve sağlıklı yaşamın en önemli şartlarından biri. Tavsiye edilen sporlar cinsiyete göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin genç ve orta yaşlı, daha önce spor yapmamış kişilerin egzersize; düşük tekrar, süre ve şiddet ile başlayıp yavaş yavaş artırmaları öneriliyor.

Yapılan spora, zemin ve hava koşullarına uygun ayakkabı ile kıyafet seçiminin sakatlık riskini azaltılabilir. Çalışan erkeklerin basketbol, futbol, voleybol gibi takım sporlarını hem bir sosyal aktivite hem de spor amaçlı tercih ettiklerini biliyoruz. Ancak düzensiz yapılan bu tip spor aktivitelerinde sakatlık riski daha fazla. Bu tip takım sporlarının öncesinde ve sonrasında ısınma ve soğuma egzersizlerinin yapılması gerekmektedir. Uygun zemin seçiminin sakatlık riskini de azaltmaktadır. Futbol için toprak veya çim gibi doğal zeminleri, basketbol ve voleybol için ise parke zeminleri önerilmektedir.

Tenis ve golf gibi sporların tercih edilmesinin, solunum, dolaşım ve kas iskelet sistemlerini olumlu etkilemesinin yanı sıra sosyal ilişkileri de geliştirmektedir.

Açık havada yapılan sportif aktivitelerin ağrı eşiğini yükselttiği ve stres kontrolünde olumlu etkileri olmaktadır. Antrenmansız ve doğru teknik kullanılmadan yapılan sporlarda kas iskelet sistemi sakatlıklarına sıklıkla rastlanmaktadır.

Karşılaşmaların yapıldığı ortamda sakatlıklara erken müdahale için buz veya soğutucu sprey bulundurulmasının da gerekmektedir. Kaza anında soğutucu uygulanmasının sağlık merkezine gidene kadar yapılacak en basit ve etkili uygulamadır.

Spor birçok hastalıkta tedavinin bir parçası

Kalp hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, obezite, diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, depresyon, bel, boyun ağrıları ve osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinde spor ve egzersizin, tedavinin bir parçası olmaktadır. Sporun, kan basıncı ve şekerinin düzenlenmesi, kan yağları ve kolesterol seviyesinin düzenlenmesi, kemik tendon ve kas dayanıklılığının artmasında rol oynamaktadır. Spor, dokulara oksijen ulaşmasını sağlar ve dokuların oksijen kullanımını düzenleyerek oksijen kullanım kapasitesini maksimuma çıkartır.

Egzersiz programı, uzmanlar tarafından oluşturulmalı

Kronik hastalığı olan kişilerde egzersiz programlanırken kişinin yaşı, fonksiyonel durumu, kardiyovasküler, respiratuvar fonksiyonu, nörolojik kontrol ve kapasitesinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Birden çok kronik rahatsızlığı olan kişilerde egzersiz programının uzmanlar tarafından oluşturulması gerekmektedir. Yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi aerobik egzersizler sıklıkla önerilen aktivitelerdir. Verilen egzersizler kuvvet, dayanıklılık, esneklik ve mobilite, gevşeme ve koordinasyonu geliştirmeye yönelik olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.