Stresle Gülerek Mücadele Edin!

05.09.2014
56
Stresle Gülerek Mücadele Edin!

stresle-gulerek-mucadele-edinStressiz bir yaşam için gülmeyi başarabilmelisiniz! Uzmanlar gülebilmeyi başarabilenlerin stresten rahatlıkla kurtulabildiğine dikkat çekiyor. Gülmek hem güleni hem de çevresindekileri doğrudan etkiler. Gülen kişi çevresine pozitif enerji verirken, kişi kendi ruh sağlığını da korumuş oluyor. Haliyle stresten de uzak kalıyor.

Yıldız Burkovik

Uzman Klinik Psikolog

Sevinç ve gülebilme yeteneği umutsuzluk ve korkuyu tahrip eden en büyük güçtür. Gülmek kişinin ruh sağlığına çok iyi gelir. İyi bir hayat için sevinç ve mizahın hayatın bir parçası haline getirilmesi gerekir.

Gülmek stresin panzehiridir. Mizah kişiye güç ve yeni bir bakış açısı kazandırır. Kişiler stresli hallerde mizah silahını kullanabilir. Yaşamımızın en doğal parçası gülmek… Doğduğumuz andan itibaren çevremizdekilerin tek beklediği bir söz ve bir gülücüktür. Sözcüklerimiz de gülüşlerimiz tıkanırsa yaşamımız da tıkanır. O nedenle mizah da çok önemli.  Çünkü mizah, kişinin en zor durumların üstesinden gelmesine olanak tanır. Stres anında kişi enerjisini başka bir yere yönelterek stresli durumdan uzaklaşabilir. Böylece gerilim düşer, korku, düşmanlık, öfke gibi duygular diner. Mizah son derece güçlü bir kurtarıcıdır. Zaman zaman kelime cambazlığı yapmak ve duruma uygun şekilde konuşmak son derece önemlidir. İlle de en doğru olanı yapmalıyım, kimse bana gülmemeli gibi mükemmeliyetçi düşünceler yerine bazen insanları gülmeye teşvik etmek son derece yararlı olabilir. Başarının yolu bir bakıma doğallık ve kendiyle barışık olmaktan geçiyor. Unutmayalım ki sevinç ve gülebilme yeteneğini koruyabilmek umutsuzluk ve korkuyu tahrip eden en büyük güçtür. O yüzden iyi bir hayat yaşayabilmek için sevinci ve mizahı hayatımızın bir parçası yapmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.