Sürekli Yorgunsanız Sinüzit Olabilirsiniz!

Sürekli Yorgunsanız Sinüzit Olabilirsiniz!

Doç. Dr. Seyhan AlkanSabahları zor uyanıyorsanız, ne kadar uyusanız da hep yorgunsanız, işinize konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanızda fayda var.

Doç. Dr. Seyhan Alkan

K.B.B. Hast.ve Baş Boyun Cerrahisi Uzm.

 

Kış ayına girdiğimiz şu günlerde bedensel sıkıntılarımıza bir yenisi daha eklendi: Kronik yorgunluk… Kronik yorgunluğa neden olan; ancak farkında olmadığımız kulak burun boğaz hastalıkları yaşam kalitemizi düşürebiliyor.

Kişinin bedensel olarak kendini iyi hissetmemesi, iş gücü kaybı, davranış bozukluğu, konsantrasyon kaybı, cinsel isteksizlik gibi birçok problemin belli bir süreye yayılması olarak tanımlanabilecek yorgunluk özellikle üst solunum yolu problemleri nedeniyle oluşur. Vücudumuzun ihtiyacı olan oksijen miktarını karşılamayan bedenlerde yorgunluk kaçınılmazdır ve kulak burun boğaz bölgemizdeki problemler kronik yorgunlukta tetikleyici olabilir. Bunlar;

Hava yolumuzu tıkayan burun içi eğrilikler, Burun eti büyümeleri, Kronikleşmiş sinüzitler, Fark edilmeyen kronik sinüzitler, Alerjiye bağlı burun içinin yaygın şişmesi,  Geniz eti,  Yumuşak damak ve küçük dil iriliği, pozisyonu, Bademciklerin normalden çok iri olması, Dilin iri ve ağız boşluğuna sığmaması, Çenenin küçük ya da geride yerleşmesi, Ses tellerine yerleşen polipler kronik yorgunluk sebebi olabilir. Bu nedenle uzun süreli geçmeyen bir kronik yorgunluğunuz varsa mutlaka bir KBB uzmana başvurun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.