Takma Diş Kullananlar Neden Kilo Alır?

Takma Diş Kullananlar Neden Kilo Alır?

İngiliz bilim insanlarının yaptıkları araştırma sonuçlarına göre; takma diş kullanıcılarının çiğnemesi zor olduğu için sağlıklı besinleri tercih etmeyerek yetersiz beslendiği ortaya çıktı. King’s College London araştırmacıları, takma diş kullananların besleyici gıdalardan mahrum kaldığını bildirdi. Et, sebze ve meyveyi rahatlıkla çiğneyemeyen takma protez kullanıcıları, besinleri çiğnemeden yuttukları için hem iyi beslenemez hem de kilo alır.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

King’s College London araştırmacılarının yaptığı çalışmada sebze, meyve, kuruyemiş ve et gibi besleyici gıdaları tüketemeyen hastaların, kemik çatlaması ve kırılması riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırma ekibinden Dr. Wael Sabbah, etkin çiğneyebilmenin yaşlılarının kas-iskelet sistemi sağlığı için büyük önem taşıdığını, kemik sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen çabaların çoğunluğunun beslenme stratejilerine dayandığını, dişlerin yaşlıların diyeti üzerindeki etkisi ise ihmal edildiğini ifade etti.

Şeker Hastalığına Neden Olabilir

Takma diş kullanımında proteze alışma açısından büyük zorluklar oluşabilir. Sosyal yaşantısı aktif olarak devam eden kişilerde takma protez dişlerle besinleri iyice çiğneyerek yemek yerine, az miktarda yiyeceği çok fazla çiğnemeden yutmak bir refleks olarak tercih edilebilir. Tabii ki bu durumda takma protez kullanan kişiler az yemelerine rağmen çiğneme tam olmadığı için sindirimin birinci aşaması olan ağız içi sindirim gerçekleşemiyor; bu da besinlerin vücuda yapacağı faydadan yoksun kalmaya, aşırı kiloya ve bunun yanında yüksek şeker gibi hastalıklara yol açabilir.

Bir Günde İmplant Takılabilir…

Takma protez kullanması gereken hastalara günümüz teknolojik imkanlarıyla implant tedavisi ile sabit porselen dişler yapabilmektedir. Hatta ağzında çok sayıda dişi olup hepsinin çekilmesi gereken hastalarda eğer kemik durumu uygunsa bir günde sabit diş yapılabilir. Böylece damak protezi kullanması gereken kişiler implant tedavisi ile bir gün içinde sağlıklı ve ağzından çıkmayan sabit dişlere kavuşabilir. Bu sayede hastaların protez yapıştırıcısı gibi ara ajanlar kullanmalarına da gerek kalmaz. Ayrıca damak protezlerinin 5-10 yıl arasında yenilenmesi gereklidir. Oysa sabit dişlerde bu zorunluluk yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.