Tatil Çocuklarımızla Zaman Geçirmek İçin Önemli Fırsat…

Tatil Çocuklarımızla Zaman Geçirmek İçin Önemli Fırsat…

Yorucu bir yılın sonunda heyecanla beklenen yaz tatili geldi. Uzmanlar tatilin çocuk ve ebeveynler açısından kaliteli zaman geçirmek için önemli bir fırsat olduğunu belirtiyor. Bu nedenle ebeveynlerin tatili çocuklar için verimli hale getirmesi hem dinlenip hem eğlenebilecek hem de birlikte vakit geçirilecek zamanlar oluşturmalıdır.

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji Rehberlik Uzmanları

Çocuklar tatil sürecince hayal ettikleri birçok şeyi yapmak isteyeceklerdir, yaz tatili sınırsız özgürlük demek değildir. Yaz tatilinde çocuklarımız için neler planlayabiliriz?

Kültür turları:

Okul zamanı gezmeye fırsat bulamadığımız, yaşadığımız şehirdeki müzeler ve sergileri gezerek çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerini, yaşadığı şehri tanımalarını sağlarken entelektüel kimlik geliştirmelerine de katkı sağlamış oluruz.

Ders çalışma

Çocuklar yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmalara ayırmalıdır. Bunun süresi çocuğa göre değişmekle birlikte, dikkate alınması gereken nokta çok ağır bir program olmamasıdır. Anne babalar mümkün olduğunca bu çalışmaları eğlenceli hatta oyun gibi yapmaya özen göstermelidir. Günlük programdaki çalışma bölümü çocuğun yapmak istediği aktivitelerden önceye alınmalıdır. Böylece istediğini yapabilmek için ders çalışmayı bitirmek çocuk için bir motivasyon olacaktır.

Kitap okuma saati

Çocuklarımız okul sürecinde derslerin yoğunluğundan istedikleri kitapları okumaya fırsat bulamayabilir. Kitapçıdan kendi seçtikleri kitapları okumaları, okuma alışkanlıklarını olumlu etkileyerek kitap okumayı sevmelerini sağlayacaktır.

Yaz kursları

Çocuğumuzu ilgi alanı doğrultusunda herhangi bir spor veya sanat aktivitesine dahil etmek, resim kursu, tenis kursu veya bir enstrüman kursuna yönlendirmek, onun için hem eğlenceli olacak hem de yeteneğini geliştirecektir.

Aile etkinlikleri

Okul sezonu boyunca dersler, erken yatıp erken kalkma zorunlulukları ailece yapılacak etkinlikleri gölgeleyebilir. Yaz tatilinde tüm ailenin birlikte olabileceği oyun saatleri belirleyerek kutu oyunları ya da sohbet saati birlikte puzzle yapmak vb. etkinliklerle eğlenceli vakit geçirmek mümkün.

Tatil demek sınırsız tv ve bilgisayar demek değildir…

Çocuklar için tatil bir anlamda sınırsız bilgisayar ve TV demek olabilir. Ama unutulmamalıdır ki okul sürecindeki ekran kısıtlamaları sadece derslerin üzerindeki olumsuz etkisinden kaynaklı değil, çocuğumuzun zihinsel gelişimini olumsuz etkilemesinden kaynaklıdır. Bu sebepten saat sınırları koyarak kontrollü bir şekilde ekran önünde vakit geçirmelerine izin verilmelidir.

Tatil planı: deniz, kum, güneş…

Ve yazın olmazsa olmazı hem fiziksel hem de psikolojik açıdan bütün senenin yorgunluğunu atmak, sağlığımız için güneş ışığı ve denizden faydalanmak adına ailecek planlanan bir deniz tatili yaz tatilini daha da eğlenceli hale getirecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.