Tatil Zamanı Zamana Yolculuk

17.10.2012
33
Tatil Zamanı Zamana Yolculuk

bilge merve savaşan, amasra, amasya, olimpos, şirince, hasankeyf, köyceğiz, sille, konya, kapadokya, harran, selimiye, edirne, ishakpaşa sarayı, aspendos, demre, tatil rehberi, yaz tatili, tatilde nereye gitmeli, gezi rehberi, Tatil Zamanı Zamana YolculukZamanı elimizle tutup durduramıyoruz. Zamanı bir kavanozun içinde muhafaza da edemiyoruz. Bakın bir yaz tatili daha geldi. Soğuk kış günleri ve karanlık ofis günlerine geri dönüşü daha tatile çıkmadan düşünmeye başladınız değil mi?
Yazan: Bilge Merve Savaşan
Merak etmeyin! Eğer doğru yerlere gidip sıcacık yaz günlerini dolu dolu yaşarsan bu enerji seni 9 ay tutar. Sakın tatilini 5 yıldızlı otellerde rahat içinde yaşamak için heba etmeyin! ‘Başka ne yapılır ki?’ diye soruyorsan yazımı oku çünkü şimdi ben size güzel Türkiyemizde mutlaka gitmen gereken 15 tarih kokan mekanı anlatacağım.
Dev Heykeller Mekânı: Nemrut
Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı’nın antik kentini barındıran milli park içerisinde aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge tarih meraklılarının ilgi göstereceği yerlerin başında geliyor.
Karadenizde Bir Şato
Karadeniz’in şirin kasabalarından olan Amasra  sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekân. Doğal güzelliklerinin yanısıra kalesi müzesi ve Cenova şatosuyla tarihî bir tur da yapabilirsiniz. Çakraz’da yiyeceğiniz balığın tadını ise unutmanız mümkün değil.
Amasya’da Osmanlı turu
Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak’ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri ve konakları bu şehri görmek için iyi bir neden.
Tarih, Gizem ve OLİMPOS
Likya  Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihî yapıları olan Olimpos’ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Çıralı’da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir dünyanın en güzel kumsallarından birinde denize girer ve Caretta Caretta kaplumbağalarını izleyebilirsiniz.
Şirince: Ege’de Bir Rum Köyü
İzmir’in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları  şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihî bir Rum köyü Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.
Osmanlı Köyü:Cumalıkızık
Bursa’ya 2 km. uzaklıktaki Cumalıkızık Orhangazi’nin Bursa’ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Tamamı sit alanı olan ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak.
Kültürlerin Kavşak Noktası
Mardin ve Batman arasında yer alan Hasankeyf  konum itibarıyla kültürlerin kavşak noktasında bulunuyor. Doğu Akdeniz Mezopotamya Roma ve Bizans kültürlerinin ortak bir eseri olan Hasankeyf çok eskiye dayanan tarihine rağmen Ilısu Barajı alanında yer alıyor.
Köyceğiz: Tarih ve Doğa…
Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin; Sultaniye köyünde termal kaplıcalara gidebilir. Yayla köyü ve Gökçeova’da safari yapabilir. Çandır köyünde çamur banyolarından yararlanabilirsiniz.
Sille’yi Görmeden Gitmeyin
Konya tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlânâ’nın iklimini hissetmek onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli. Çok eski tarihi ve farklı mimari yapısı ile şehir merkezine 8 km. uzaklıktaki Sille de mutlaka gezilmeli.
Kapadokya anlatılmaz yaşanır
Kapadokya’da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın. Her gidenin kalbini fetheden Kapadokya Nevşehir Avanos ve Ürgüp üçgeninde yer alıyor.
Bir Masal Şehri: Harran
Ş.Urfa’nın 45 km. güneydoğusundaki Harran  Mezopotamya ile Akdeniz’i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi. Kubbeli evleri höyüğü kalesi şehir surları ile gezilip görülmeyi hak ediyor.
Sinan’ın Şaheseri: Selimiye
Sinan’ın 80 yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Edirne Selimiye Camii  Mimar Sinan’ın başyapıtlarından biri. Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin hatların  mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.
Hem Selçuklu Hem Osmanlı
Doğubayazıt’ın 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş 116 odalı İshakpaşa Sarayı Türkistan Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Doğuya yapacağınız seyahatlerde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki İshakpaşa’ya uğramayı ihmal etmeyin.
Antik Kent:Aspendos
Aspendos amfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya’nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy’da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan. Sahne süslemeleri ve akustiği ile bir mimari harikası.
Noel Baba’dan Bir Dilek Tut
Demre Noel Baba olarak bilinen St. Nicolaus’ın yaşadığı bölge olarak tanınıyor. Uluslararası bir üne sahip Demre’de Noel Baba Kilisesi  Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş’a 40 km. mesafede bulunuyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.