Tedavi Edilmeyen Siğiller Kanser Riskini Artırıyor

13.05.2013
79
Tedavi Edilmeyen Siğiller Kanser Riskini Artırıyor

Genital bölgedeki yüksek riskli HPV enfeksiyonları, uzun süre tedavi edilmediğinde kanser riskini artırıyor.

Dr. Hülya Güçlüer Nacar
Dermatoloji Uzmanı

Derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human Papilloma Virüs- HPV olarak bilinen bir virüsün meydana getirdiği enfeksiyonlar olan siğiller özellikle yaz aylarında daha hızlı yayılıyor.

Siğiller, direkt kişiden kişiye temasla bulaşabildiği gibi indirekt yollarla da bulaştır. Mesela kullanılan havlu, bornoz, mayo, terlik, ayakkabı gibi giysiler ile hamam, havuz, sauna veya kaplıcalar aracılığıyla da yayılabilir. Siğillerin şekli bulunduğu bölge ya da tipine göre değişmekle beraber genellikle deriyle aynı renkte, kabarık sert lezyonlardır. Ayak tabanında olanlar nasır sanılarak hekime geç başvurulabilinir ve bu nedenle tedavide de zorlanılabilinir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen ortaya çıkmazlar. Kuluçka dönemi aylarca sürebilir.

Yaygın, ayak tabanı, düz ve genital olmak üzere siğillerdört ana grupta toplanır. Yaygın siğiller en sık ellerde, parmaklarda, bacak ve tırnak çevrelerinde görülürler.

Ayak tabanı siğilleri, tek veya çoklu -mozaik warts- halinde olabilirler. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülük görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Düz siğiller, küçük, yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir. Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, özellikle yüz, saçlar ve el üstlerinde yerleşirler. Düz oldukları için gözden kaçabilirler. Genital siğiller ise, farklı sayıda ve büyüklükte olabilir. Erişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Genital organların dışında pubik alanda, makat çevresinde bayanlarda vajen, servix gibi iç genital organlarda da olabilir. Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda daha sık rastlanır. Genital siğiller özellikle bayanlarda servixi-rahim ağzını- uzun süre tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir. Erkeklerde de daha nadir olmak üzere penis kanserine neden olabilir

Siğiller her zaman bulaşıcı mıdır?

Siğiller her kişiye bulaşmaz, bulaşsa bile üremez. Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (ayağa diken batması, deride yara olması, tırnak yeme alışkanlığının bulunması yada yolma…), bağışıklık sisteminin bozuk olması, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması, alerjik bünyeli olunması enfeksiyonun kolay yerleşmesine neden olur. Bulaşma riski yoğun stresi olanlarda, sık diyet veya düzensiz-dengesiz beslenenlerde, aşırı çalışma ve yorgunluk hallerinde, çok eşli ve güvenlik önlemi olmaksızın cinsel temasta bulunanlarda, ortak havlu bornoz kullananlarda, havuz, hamam, jakuzi kullananlarda yüksektir. Çocuklarda bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesiyle siğiller kendiliğinden geçebilmekteyse de erişkinlerde kendiliğinden kaybolma pek olmaz. Çocuklarda kaybolma ihtimalini düşünerek tedavisiz bırakmakta yanlıştır. Erişkinlerde ise zaten kendiliğinden gerileme çok çok nadir olduğundan hatta yüksek riskli HPV enfeksiyonlarında tedaviye bile direnç gösterip tekrarlayabildiklerinden tedaviye zamanında başlanmalıdır. Genital bölgede yüksek riskli HPV enfeksiyonları uzun süre tedavi edilmediğinde kanserleşme riski olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir.

Siğillerin tedavisinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Tedavi hastanın yaşına, siğilin tipine, yerleştiği bölgeye hatta maddi imkanlara göre belirlenebilir. Kriyoterapi, lazer, elektrokoter, bazen cerrahi eksizyon önerilebilinir. Salisilik asit, 5 FU, podophyline hastaların evde uygulayabileceği yöntemlerdir. Bunun dışında immunoterapi, interferon ve imiquimod-aldara kremde bazı hastalarda seçilebilinir. Kısaca, siğiller tedavi edilmesi gereken deri ve mukoza enfeksiyonlarıdır ve yaz aylarında bulaşıcılıkları biraz daha artmaktadır. Özellikle açık kıyafetlerin giyilmesi, çıplak ayak yere basma, açık ayakkabı ve terliklerin kullanımı, havuza sık girme, yazın çok eşliliğin artması, tatil nedeniyle kalınan yerlerin bazen hijyenik olmaması gibi nedenler siğil enfeksiyonlarının bulaşmasını artırmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.