Tel Kabusuna Görünmeyen Çözüm!

Tel Kabusuna Görünmeyen Çözüm!


İş hayatında ya da gündelik hayatta çarpık dişlerini saklamaya çalışanlara, diş teli takmayı estetik kaygı nedeniyle erteleyenlere lingual ortodonti tedavisi yeni bir alternatif sunuyor. Tedavi, dişlerin iç tarafına yapıştırılan tellerle yapılır. İç yüzeylere yapıştığı için görünmeyen bu tellerle dişlerdeki çarpıklıklar düzeltilirken, ağzın görünümü doğal ve estetik kalır.

Prof. Dr. Arzu Arı Demirkaya

Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı

Yıllarca görüntüsü nedeniyle diş teli takmayı erteleyenler, lingual ortodonti yöntemi sayesinde diş telleriyle barışıyor. Gülüşlerin görünmeyen tellerle güzelleşmesini sağlayan lingual ortodonti tedavi yöntemini özellikle erkekler tercih ediyor. Klasik ortodontik tedavi yaptıran erişkin bireyler arasında erkeklerin oranı yüzde 10, lingual tedavi yaptıranlar arasında ise bu oran yüzde 40’ı buluyor. Klasik diş tellerini takmayı bir türlü kendine yakıştıramayan, öte yandan dişlerini kestirip kaplatmayacak kadar da bilinçli olan genç ve orta yaşlı erkekler için bu tedavi en uygun seçenek olarak öne çıkıyor.

Eskiden kişiyi rahatsız etmeyecek kadar hafif olan dişlerdeki çapraşıklık, yıllar içinde çiğneme kuvvetlerinin ve 20 yaş dişlerinin de etkisiyle gitgide artar, herhangi bir tedavi yöntemine başvurmayanlar orta yaşlara geldiğinde artık iyiden iyiye bozuk bir diş yapısına sahip olur.

Çapraşıklığın en çok artış gösterdiği bölge alt ön dişler bölgesidir. Yıllar geçtikçe konuşurken ve gülerken alt dişlerimiz daha çok görünür hale gelir. Bu süreçte, uzun zamandır ertelenen diş estetiğinin düzeltilmesi insanın kendini daha iyi hisetmesini de sağlar. Lingual ortodonti tedavisinde kullanılan görünmeyen teller yalnızca erkeklerin değil, kadınların, çocukların ve ergenlerin de tedaviye olumlu yaklaşmalarına neden olur. Bu tedavi, diş teli takma kararını almayı kolaylaştırır.

Ortodontik tedaviniz bir sır olabilir

Tedavi  dişlerin iç taraflarına yapıştırılan tellerle yapılır. İç yüzeylere yapıştığı için görünmeyen bu tellerle dişlerin çapraşıklıkları düzeltilirken, ağzın görünümü son derece doğal ve estetik kalır. Bu yolla ortodontik tedavisi doktorla hasta arasında bir sır olarak kalabilir. Bu teknik geleneksel ortodontik tedavi yöntemine göre daha fazla özen ve detaylı çalışma gerektirir. Dişlerin bozukluğuna bağlı olarak 6-24 ay arasında değişebilir. Doktor hastanın durumuna uygun ayrıntılı bir tedavi planı yaparak bu plana göre tahmini tedavi süresi belirler. Ancak lingual tedavi geleneksel braketlerle yapılan tedaviye kıyasla birkaç ay daha uzun sürebilir. Diş tellerine alışma aşamasında yaşanan konuşma değişiklikleri de lingual ortodonti tedavisi ile en aza indirgenir. Günümüzde kullanılan lingual braketler çok daha yassı olduğu için bu rahatsızlığın da en aza iner. Hastalar arasındaki tiyatro sanatçıları, öğretim üyeleri, öğretmenler, avukatlar veya iş adamları aynı gün gösteri, konferans, ders ve toplantılarına devam etmekte hiçbir sorun yaşamaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.