Telefon ve Bilgisayar, Dirsek Ağrılarını Artıyor!

Telefon ve Bilgisayar, Dirsek Ağrılarını Artıyor!

Teknolojinin hayatımıza getirdiği vazgeçilmezler arasında yer alan tablet, bilgisayar, akıllı telefonların uzun süre kullanımı duruş bozukluklarından göz problemlerine kadar birçok problemi beraberinde getirdi. Bu cihazların ergonomik kullanılmamasına bağlı ortaya çıkan problemlerden biri de dirsek ağrısı. Bu ağrılı durum erken tedaviyle yüzde 90 oranında ameliyatsız tedavi edilebilir.

Doç. Dr. Hakan Turan Çift

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özellikle 35-55 yaş aralığındaki genç nüfusta görülen dirsek sorunlarının sıklığı teknoloji kullanımına bağlı olarak giderek artıyor. Dirseğin dış tarafından başlayan ağrı el bileğine kadar ulaşabilir. Bununla birlikte salon sporları yaparken kişinin kendini zorlaması, kapasitesinin üstünde ağırlık kaldırması sonucunda da dirsekte ödeme bağlı ağrı yaşanabilir.

Dirsekteki ağrı yavaş yavaş ilerlediği için hastalar tarafından çok önemsenmez. Zaman içinde kolun kullanımının artmasına bağlı olarak da şiddetlenir. Bu nedenle hastaların hekime geç başvurur. Hastalar genelde ağrıların başlamasından 2-3 hafta sonra bize başvurur. Hatta bazıları ağrıyla yaşamayı öğrenir ve hiç hekime başvurmaz, ağrılar günlük yaşantısını iyice kısıtlar. En bilinen belirti dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak bilinen çıkıntılı kemik üzerinde artan şiddetli bir ağrı görülür.

Tedavide gecikme, ameliyatsız tedavi şansını düşürür…

Erken müdahale edildiğinde hastaların yüzde 90’dan fazlasını ameliyatsız tedavi edilebilir. Önce konservatif tedavi; ilaç gerekirse iğne ve rehabilitasyon ile en az 9 ay ameliyatsız tedavi seçeneklerini denenir. Bu süre içinde ağrılarda gözle görülür bir azalma olmuyorsa cerrahi tedavi devreye girer. Ancak gecikme ameliyatsız tedavinin başarısını düşürür.

Hasta uyumu gerekiyor…

Konservatif tedavi sürecinde hastanın mesleği, günlük yaşantısı gibi faktörler de sonucu etkiler. Hastanın verilen kurallara birebir uyum sağlaması gerekir. Örneğin ağır kaldırmaması ya da mesleği gereği bile olsa tornavida kullanan bir kişinin bu süreçte tornavida kullanmaması, yine ev kadınlarının çamaşır sıkma hareketi yapmaması, hamur açmaması, el işiyle uğraşmaması, dirsek ve el bileğini zorlayıcı ağır spor yapmaması gerekir. Bu noktada özellikle cerrahlar, alet kullanmak zorunda olan boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve hatta yoğun ev işi yapan ev hanımları el, kol ve dirseklerini zorlayarak çalıştıkları için riskli grubu oluşturuyor. Bu kişiler mesleklerini bırakamayacağı için problem yaşanabilir.

Dirsek artroskopisi deneyim gerektiyor…

Cerrahi gerektiren kişiler için açık cerrahi kullanılabildiği gibi kameralı sistemle yani artroskopik olarak kapalı şekilde de yapılabilir. Bu noktada dirsek artroskopisi konusunda deneyim gerekir. Dirsek anatomisi vücutta eklemler içinde en çok sinirin, damarın geçtiği ve yaralanma riskinin en çok olduğu bölgedir. Dirseğe kameralı sistemle girildiğinde söz konusu damar ve sinirleri yaralama riski ortaya çıkar. Üstelik bu damarlar ve sinirler majör yapıdadır. Bununla birlikte dirsekte eklemin aralığı çok dar olduğu için, omuz ve diz eklemi kadar geniş bir çalışma alanına sahip değiliz. Bu nedenle hekim açısından zor ama hasta açısından eğer operasyon rahat geçerse çok kolay bir yöntemdir. Enfeksiyon riski çok düşüktür. Bu noktada karar hastanın durumuna göre verilir.

Hayat boyu dikkat etmek gerekiyor…

Cerrahi sonrasında iyileşme süresi hastanın ağrı eşiğine, uyumuna ve yaptığı işe göre değişebilir. Ameliyattan sonra ağrıdan çok büyük oranda kurtulur. Sonrasında fizik tedavi genelde gerekmez. Ancak hastaların tedavi sonrasında ağrı geçse dahi yaşam boyunca bazı kurallara dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde tekrarlama riski bulunur. Dolayısıyla yaşamı boyunca dikkat edeceği kurallar var ve bunlara uyulmazsa tekrarlama riski olduğu unutulmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.