Temiz Hava ile Alerji Önlenebilir

Temiz Hava ile Alerji Önlenebilir

Çocukluk döneminde başlayan mevsimsel alerjiler gerekli önlemler alınmadığı takdirde astıma bile neden olabiliyor. Temiz hava ile alerjiyi önlemek mümkün.

Dr. Mustafa Bilazer

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Yazın gelmesiyle birlikte doğada birçok değişim gerçekleşiyor. Tüm bu değişimler hem çocukların hem de yetişkinlerin ruh ve bedenlerine iyi gelse de havada uçuşan polenler alerjik sorunların artmasına neden oluyor. Oysa temiz hava ile alerji önlenebilir.

Havaların ısınmasıyla çocuklar kapalı ortamlardan çıkıp, parklarda ve bahçelerde oynamaya başlıyor. Bu durum kuşkusuz her çocuğun gelişimine olumlu anlamda katkıda bulunuyor. Ancak alerjik bünyeli çocuklarda sağlık problemleri ortaya çıkıyor.

Alerji En Sık Nezleyle Karıştırılıyor

Bahar aylarında nezle ve grip gibi rahatsızlıklara sık olarak rastlanıyor. Çocuklarda bu hastalıkların belirtileri alerjinin belirtileriyle büyük benzerlik gösteriyor. Dolayısıyla da teşhis konusunda da sorun yaşanabiliyor.  Alerjide, burunda kaşıntı, hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, horlama, kulaklarda sıvı birikimi, gözlerde sulanma, kızarmanın yanı sıra bazen de ciddi nefes darlığı ve astım krizi görülebiliyor.

Anne Baba Alerjik İse Çocuğun İhtimali Yüzde 60

Çocuğun genetik yapısı alerjinin oluşumunda önemli rol oynuyor. Anne ve babadan biri alerjik ise çocuğun yüzde 30, ikisi de alerjik ise de yüzde 60 oranında riski bulunuyor. Kuvvetli olmayan bağışıklık sistemi genetiğin de etkisiyle alerjenlerden çok daha fazla etkileniyor. Alerjenler, hassas olan cilt, burun, göz ve akciğer ile temas ettiğinde organlar tepki gösteriyor. Sonucunda da burunda kaşıntı, hapşırma, tıkanıklık ve su gibi akıntı, gözlerde kızarma, sulanma, batma, yanma, akciğerde nefes darlığı, öksürük, ciltte kızarma ve kaşıntı gibi şikayetler yaşanıyor.

Alerji Tamamen İyileşebildiği Gibi Astıma Da Dönüşebiliyor

Çocuklarda mevsimsel alerji her yaşta başlayabiliyor. Ancak alerjinin seyrini önceden kestirebilmek maalesef mümkün olmuyor. 5-10 yıl içinde hastaların yüzde 10-20’sinin şikayetleri tamamen ortadan kalkabiliyor. Ancak bazen de yine aynı oranda bu hastalarda astım da gelişebiliyor.

Beslenme Anne Sütüyle Başlayıp Sağlıklı Besinlerle Devam Etmeli

Her hastalıkta olduğu gibi alerjiden korunmak için de bebeklik çağından itibaren çocukların beslenmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Çünkü kötü beslenme, bağışıklık sistemini zayıflattığı için alerji oluşumunu kolaylaştırıyor. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri, sonrasında ise meyve-sebzeden zengin, protein ve kalsiyumlu gıdaların yer aldığı bir beslenme düzeni edinmeleri gerekiyor.

Şikayetleri Azaltan 10 Öneri

1-    Geceleri polenlerin ve küflerin evinize girmesini önlemek için pencerelerinizi kapalı tutun. Bunun yerine havayı temizleyen, soğutan ve kurutan klimalar kullanın.

2-    Polenlerin ortamda en fazla bulundukları sabah 05:00- 10:00 arasında çocuğunuzun dışarıdaki aktivitelerini azaltın.

3-    Polen ve nemin yüksek olduğunun bildirildiği günlerde çocuğunuzu dış ortamdan uzak tutmaya çalışın.

4-    Sahil veya deniz kenarları gibi polenlerin en yoğun olduğu yerler yerine polenin daha az olduğu yerlerde tatil yapın. Yolculuk sırasında arabanızın camlarını kapalı tutun.

5-    Çimen biçmeyin veya yeni biçilmiş çimenlerden çocuğunuzu uzak tutun

6-    Çarşaflarını ya da giysilerinizi dışarıda kurutmayın.

7-    Çocuğunuzun küfe alerjisi varsa evde fazla bitki yetiştirmeyin veya çiçekleri dışarıda sulayın.

8-    Yaz aylarında çocuğunuzun güneşin dik olarak geldiği saatler dışında güneşlenmesini sağlayın. Güneşlenerek alınan D vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek alerjilere karşı koruyucu rol oynuyor.

9-    Çocuğunuzun sebze ve meyveden zengin beslenmesine özen gösterin. İyi beslenme çocuğunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

10- Gerekiyorsa alerji aşısı yaptırın.

Önemli Olan Alerjenlerden Korunma

Alerji, cilt testi ile belirleniyor.  Ancak 7 yaşından önce çocuğun bağışıklık sistemi gelişmediği için bu test doğru sonuçlar vermeyebiliyor. Tedavide öncelikle alerjenden korunma öneriliyor. Özellikle polen alerjilerinde ise korunma oldukça zor. Çünkü polenler evin içine dek ulaşabiliyor. Şikayetlerin durumuna göre çeşitli burun spreyleri, antialerjik şurup ve çiğneme tabletleri veriliyor.  Uygun hastalarda da aşı tedavisi başlanıyor. Aşıya en erken 6-7 yaşlarında başlanması ve minimum 3 yıl sürdürülmesi gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.