Tiroidiniz Normal Çalışıyor Mu?

Tiroidiniz  Normal Çalışıyor Mu?

Tiroidiniz Normal Çalışıyor Mu?, Mücahit Özkaya, çabuk üşümek, kilo almak, yorgun hissetmek, depresif duygu, unutkanlık, tiroit bezlerinizin yetersiz çalışması, Ellerde titreme, sinirlilik, çarpıntı, sıcak basması, çok yemek yemeğe rağmen kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük gibi şikayetler, tiroit bezinin fazla çalışması, Dünyada yaklaşık 200 milyon kişide bulunan guatr, hipotiroidi (tiroit bezinin az çalışması ve tiroit hormonlarının azalması), hipertiroidi (tiroit bezinin fazla çalışması ve tiroit hormonlarının artması; halk arasında zehirli guatr denir), tiroit kanseri ve trioit bezinin iltihabı, tr Nedir?, guatr, Guatra en sık neler sebep olmaktadır?, İyot eksikliği, TSH (triotropin)miktarı, İyot eksikliği, selenyum eksikliği, Selenyum ihtiva eden besinler; ton balığı, sardalya, tam buğday ekmeği, soya fasulyesi, sığır ve koyun eti, kuru fasulye ve süt, Guatrı olan her kişiden 4’ü kadın 1’i erkek, Sigara içenlerde guatr sıklığı, Demir eksikliği anemisi (kansızlık), Genetik etkenler, İç guatr, Nodüllü guatr nedir? Kanser olma ihtimali var mıdır?, Kaç çeşit tiroit nodülü vardır?, Tiroit nodülü olup kansere yakalanma riski yüksek kişlr, Tiroit bezlerine biyopsi yapılırsa kanser hücreleri yayılır mı?, Tiroit Yetersizliği Testi, Hipotiroidide bulgular (Tiroit bezinin az çalışması ve tiroit hormonlarının azalması), Yorgunluk hissi, uyuşukluk, uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, sersemlik hali, depresyon, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, kuru ve kırık saç, kabızlık, kilo alma, kilo vermede zorluk, göz kapaklarında şişme, balmumu renginde yüz, terlemede azalma, boğuk ses, üşüme, eklem ağrısı, iştah azalması, ellerde uyuşma hissi, hareketlerde azalma, konuşmada yavaşlama, nabız sayısında düşme, bacaklarda şişme, reflekslerde azalma, kas krampları, guatr, tansiyon ve kolestrol yükseliÇabuk üşüyorsunuz, son aylarda anlam veremediğiniz şekilde kilo alıyor, çoğu zaman kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Depresif duygularla birlikte unutkanlığınız da arttıysa geç kalmadan bir uzmana gitmenizde fayda var.

Prof. Dr. Mücahit Özkaya

İç Hastalıkları& Endrokrinoloji Uzmanı

Bu belirtilerin üçü sizin için geçerli ise tiroit bezlerinizin yetersiz çalışıyor olma ihtimali yüksek. Ellerde titreme, sinirlilik, çarpıntı, sıcak basması, çok yemek yemeğe rağmen kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük gibi şikayetleriniz varsa yine uzmana gitmenizde fayda var. Çünkü bu kez de tiroit bezinin fazla çalışması sözkonusu olabilir…

Dünyada yaklaşık 200 milyon kişide bulunan guatr; hipotiroidi (tiroit bezinin az çalışması ve tiroit hormonlarının azalması), hipertiroidi (tiroit bezinin fazla çalışması ve tiroit hormonlarının artması; halk arasında zehirli guatr denir), tiroit kanseri ve trioit bezinin iltihabı gibi önemli hastalıklara yol açan bir halk sağlığı sorunudur.

Guatr Nedir?
Tiroit bezleri boynun ön yüzünde, soluk borusunun önünde vücut metabolizmasında önemli görevi olan organımızdır. Normal ağırlığı 15-20 gramdır ancak guatr gelişince ağırlık artar. Tiroit bezinin her ne sebeple olursa olsun büyümesine guatr denir. Çok büyük guatrlar el ve gözle muayene sırasında kolaylıkla tespit edilebilirler. Tiroit bezinin kanserleri de kendini guatr şeklinde belli eder. Yapılacak muayeneyle guatr ile kansere bağlı guatr ayırt edilebilir.
Basit guatr; fonksiyonları bozulmadan tiroidin her iki taraflı ya da tek taraflı büyümesidir. Baskı yapmayan ve çok büyük olmayan basit guatr ilaçsız veya levotiroksin tedavisiyle izlenir. Eğer baskı yapan bir tiroit büyümesi varsa cerrahi girişim gerekebilir.
Bir yerleşim bölgesinde 6-12 yaş grubundaki çocukların yüzde 5’inden fazlasında guatr vakası bulunuyorsa bu yerleşim bölgesine endemik guatr bölgesi denir.

Guatra en sık neler sebep olmaktadır?
1-İyot eksikliği: Guatrın meydana gelmesindeki en önemli sebeptir. Su kaynaklarında ve toprağında iyot eksikliği bulunan bölgelerde guatr görülme sıklığı artar. İyot alımına takviye yapıldığında sıklığı kesin bir düşüş gösterir. Bireyin idrarla attığı günlük iyot miktarı besinlerle aldığı günlük iyot miktarıyla yakından ilgilidir. Günlük alım miktarı 100-150 mikrogram iyodür olduğu için idrarla atılan miktar da buna yakın olmalıdır. Özellikle çocuklarda idrarla atılan günlük iyot miktarına bakılarak çocuğun yeterli iyot alıp almadığı tespit edilebilir. Guatrın yaygın olduğu bölgelerde iyot atılımı 40 mikrogramın altındadır.
2- İyot eksikliği bulunan bölgelerde yaşayanların  serumunda TSH (triotropin) miktarları artar. Bu nedenle artmış TSH tiroidin büyümesine neden olur.
3- İyot eksikliğiyle birlikte selenyum eksikliği de varsa guatr daha ağır seyretmektedir. Selenyum iyot gibi toprakta bulunur. Selenyum ihtiva eden besinler; ton balığı, sardalya, tam buğday ekmeği, soya fasulyesi, sığır ve koyun eti, kuru fasulye ve süttür.
4- Kadınlarda erkeklere kıyasla guatr daha fazla görülür. Guatrı olan her kişiden 4’ü kadın 1’i erkektir.
5- Gebelerde normal olarak tiroitte büyüme olabilmektedir.
6-Sigara içenlerde guatr sıklığı daha fazladır. Sigarada bulunan zararlı madde olan tiyosiyanat kanda artmakta ve guatr yapıcı etki göstermektedir. Tiyosiyanat iyodun tiroit bezi tarafından alınarak etki göstermesini engellemektedir.
7-Şişmanlarda, yani beden kitle indeksi fazla olanlarda tiroit bezinde hacim artmasına bağlı olarak guatr görülebilir.
8- Yüksek yerlerde yaşayanlarda guatr daha fazla görülmektedir.
9- Demir eksikliği anemisi (kansızlık) olanlarda guatra sıklıkla rastlanmaktadır.
10-Genetik etkenler
Ayrıca iyot eksikliği olan bölgelerde bebek düşükleri ve ölü doğumlar artar. Bebekte doğuştan bozukluklar, tirot bezinin az çalışmasına bağlı olarak kısa boyluluk, çocuklarda zeka kat sayısında azalma ve uyum bozuklukları görülebilir.

İç guatr
Tiroidin büyüyüp iman tahtası kemiği altına doğru uzamasına denir. Sıklıkla nefes darlığı ve boğulma hissi yaptığından cerrahi girişim gerekmektedir.

Nodüllü guatr nedir? Kanser olma ihtimali var mıdır?
Tiroit bezinin üzerinde oluşan küçük veya büyük oluşumlara tiroit nodülü denir. Batı toplumunda erişkin nüfusun yaklaşık yüzde 50’sinde nodül görülür.
Tek olabildiği gibi çok sayıda da olabilir. Tiroit ultrasonu sonrasında ya da tecrübeli hekim muayenesi sırasında fark edebilir. Tek ve büyük nodüller dikkatli muayene ve tetkik gerektirir. Çünkü 2 cm’den büyük tek nodüllerin kanser olma ihtimali fazladır ve bunlar mutlaka cerrahi yolla çıkarılmalıdır.

Kaç çeşit tiroit nodülü vardır?
1- Sıcak Nodül: Kanserleşme riski azdır.
2- Soğuk Nodül: Kist veya içleri katı şekilde olabilir. Katı şekilde olan soğuk nodüllerin kanserleşme ihtimali yüksektir. 10 mm üzerindekilerin incelenmesi gerekir.
3-Otonom (bağımsız) Sıcak Nodül: Hastayı canından bıktıran aşırı terleme, sıcağa karşı dayanıksızlık, sinirlilik, çarpıntı, uykusuzluk, ishal, çok yemek yenmesine rağmen zayıflama, kemik erimesi şikayetleri vardır. Mutlaka tedavi edilmelidir.
4-Ilık Nodül: Genellikle daha az şikayete neden olur.

Tiroit nodülü olup kansere yakalanma riski yüksek kişiler:
• 15 yaşın altında, 45 yaşın üstünde olanlar
• Erkekler
• Ailesinde tiroit kanser hikayesi olanlar
• Tümor çapı 4 cm’den fazla olanlar
• Damar tutulumu olanlar
• Boyun lenf bezleri ele gelenler
• Nodülün ultrasonla incelemesinde düzgün kenarlı olmayanlar, nodül içerisinde küçük kireçlenmeler ve nodül içerisinde kanlanmanın artması
• Radyoaktif iyot taramasında düşük radyoaktif iyot tutulumu gösterenler
• Uzak organ ve boyun lenf bezlerine yayılmış tiroit kanseri

Tiroit bezlerine biyopsi yapılırsa kanser hücreleri yayılır mı?
Genelde ister tek nodül ve isterse çok miktarda nodül olsun ultrason eşliğinde ulaşılabilen bütün nodüllerden biyopsi alınması en iyi yoldur. Nodüllerin selim mi yoksa kanser mi olduğuna ancak ince iğne aspirasyon biyopsi yapılıp patolojik olarak incelendikten sonra karar verilir. Elde edilen sonuçlara uygun olarak tedaviye başlanır. ‘Biyopsi yapıldığında kanser hücreleri yayılır’ söyleminin gerçekle ilgisi yoktur. Tiroit bezi kanserlerinde tedavi yöntemleri; cerrahi olarak tiroit bezinin tamamen çıkarılması, gerekirse radyoaktif iyot, TSH baskılama tedavisi ve izlemdir.

Tiroit Yetersizliği Testi
• Çabuk üşüyor musunuz?
• Son aylarda kilo aldınız mı?
• Çoğu zaman yorgun musunuz?
• Sık sık depresif duygular yaşıyor musunuz?
• Saçlarınız kuru ve mat, dökülme fazla mı?
• Tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve uzaması yavaş mı?
• Zaman zaman kabızlık çekiyor musunuz?
• Son aylarda unutkan mı oldunuz?
• Adet düzensizlikleri yaşıyor musunuz?
Eğer üçten fazla evet cevabınız varsa doktorunuza başvurun; çünkü hastalık çok yavaş ve sinsi gelişir. Kişi yıllarca çok az ve hafif klinik belirtileriyle tiroit bezi yetersizliği yaşar. Özellikle yaşlı kimselerde yorgunluk, depresyon, unutkanlık yaşlılığa bağlanır. Gerçek sebep tiroidin az çalışmasına bağlı olabilir.

Hipotiroidide bulgular (Tiroit bezinin az çalışması ve tiroit hormonlarının azalması)
Yorgunluk hissi, uyuşukluk, uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, sersemlik hali, depresyon, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, kuru ve kırık saç, kabızlık, kilo alma, kilo vermede zorluk, göz kapaklarında şişme, balmumu renginde yüz, terlemede azalma, boğuk ses, üşüme, eklem ağrısı, iştah azalması, ellerde uyuşma hissi, hareketlerde azalma, konuşmada yavaşlama, nabız sayısında düşme, bacaklarda şişme, reflekslerde azalma, kas krampları, guatr, tansiyon ve kolestrol yüksekliği
doğurganlığın azalması ya da kaybolması, sekste azalma, çocuklarda boy kısalığı.
Hipertiroidi belirtileri (Tiroit bezinin fazla çalışması ve tiroit hormonlarının artması- halk arasında zehirli guatr olarak bilinir)
Ellerde titreme, sinirlilik, çarpıntı, sıcak basması, çok yemek yenmesine rağmen kilo kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sıcağa tahammülsüzlük, ishal, kısalmış adet kanamaları.
Hipertiroidi  (tiroidin fazla çalışması) ve hipotiroidi (tiroidin az çalışması- tiroit yetersizliği) mutlaka konunun uzmanı tarafından doğru bir şekilde tedavi edilmeli ve bu hastalar belirli zaman aralıklarında izlenmelidir.

ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.