Topuklular Ayak Sağlığınızı Riske Atmasın

17.10.2012
17
Topuklular Ayak Sağlığınızı Riske Atmasın

Topuklular Ayak Sağlığınızı Riske Atmasın,nazım korkut kasapbaşı,yüksek topuk,dolgu topuk,parmaklar,5 cm,mokasen,ayak sağlığı,estetikKadın zarafetinin ve güzelliğinin bir parçası yüksek topuklu ayakkabılar ayak ve bacak sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. İnce, kalın veya dolgu şeklinde olan yüksek topuklar, varis ve ayaklarda kemik çıkıntısının yanısıra vücudu da hergün kilometrelerce fazladan yol yürümüşcesine yoruyor. Ayak sağlığı için nasıl ayakkabılar tercih edilmeli? Yüksek ökçeler ilerde ayak sağlığını nasıl etkiliyor?

Opr.Dr.Nazım Korkut Kasapbaşı

Ortapedi ve Travmatoloji Uzm.

Yüksek topuklu ayakkabıların tercih edilmemesi her zaman daha iyi ve sağlıklı olanıdır. Ancak incede olsa dolgu topukta olsa değişmeyen şey yüksekliktir. Bu yüzden bu tür ayakkabıların ayak sağlığı açısından biribirine üstünlüğü yoktur. İkisi de çok uzun süre giyildiğinde ayak sağlığını olumsuz olarak etkiler..

Yüksek topuklu ayakkabılar vücut sağlığını nasıl etkiliyor?
Biz insanlar yürürken 3 nokta teması esasına güre yürürüz. Topuğumuz, 1. parmağımız ve 5. parmağımızı baz alan bir üçgen taban üzerine basarız. Yüksek topuklu ayakkabıların kullanımı ile topuk olması gerekenden daha yükseğe çıkarılınca yük dağılımı bozulur. En fazla yük taşıması gereken topuğa binen yük azalır ve sonuçta 1. parmağımız 5. parmağımıza göre daha fazla yük altında kalır. Bu durumun uzunca bir dönem devam etmesi de ayakta ve özellikle 1. parmak ekleminde deformasyonlara, aşırı basınçtan dolayı nasırlara ve yine yük dağılımının bozulmasına bağlı olarak tendon ve bağlarda zorlanmalara yol açabilir.

İllede topuklu dersek topuk yükseliği kaç santimetre olmalıdır?
Yüksek topuğun yanısıra hele birde ucu sivri olan ayakkabılar tercih edilirse de formasyon gelişimi kaçınılmaz olur. Ayak sağlığı açısından uygun olan topuk yüksekliği 5 santimetreyi geçmemelidir. Ayrıca ayakkabılar Mokasen tipli olmalı geniş kalıplı içinde ayağımızın sıkışmadığı ayakkabılar kullanılmalıdır.

En fazla kaç saat yüksek topuklu ayakkabılar giyilebilir?
Bu soruya şöyle bir yanıt vereyim, iki bayan alalım ve birine 4 santimetre topuklu diğerine de 7 santimetre topuklu ayakkabı giydirip aynı saaatte aynı işleri yapmalarını sağlayalım. Gün sonunda 7 santimetrelik topuklu ayakkabıyı giyen bayan diğerine oranla 7 kilometre daha fazla yol yürümüş gibi olacaktır. Yüksek topuklu ayakkabıların kullanımı için belirli bir saat vermektense ayak sağlığı açısından  eğer bu tür ayakkabıları giymek bir zorunluluksa  ara ara çıkarıp dinlendirmek uygun olacaktır.

Ayak ve iskelet sağlığı ne kadar önemli, estetik kaygılar mı, yoksa sağlığa mı dikkat edilmelidir?
Elbette ayak sağlığı estetik kaygılardan daha önde gelmelidir. Ama bazende koşulların gerektirdiği üzere bu tür ayakabıların giyilmesi gerekecektir. Ayak sağlığımızı korumak amaçlı yanınızda bir çift ayakkabı daha bulundurun. Taşıması zor oluyor diye düşünmeyin evinizden yüksek topuklu ayakabı ile çıkıp aracınıza geldiğinizde koltuğun altına koyduğunuz rahat ayakkabılarınızla aracınızı kullana bilirsiniz veya servisinize binip iş yerinize geldiğinizde masanızda veya dolabınızda bulundurduğunuz rahat ayakkabıları gün içinde uygun saatlerde kullanabilirsiniz.

Ayak sağlığı için küçük öneriler
Akşamları 10-15 dakika ılık suda dinlendirin
Ayaklarınızı akşam 5 dakika havaya dikin
Ayak parmaklarınıza küçük hareketlerle ayak masajı yapın
Ayaklarınız suda dinlendirdikten sonra mutlaka küçük dairesel hareketlerle masaj yaparak krem sürün
Hergün aynı ayakkabıyı giymeyin, mutlaka bir gün ara verin
Ayakkabılarınızın hava almasına imkan tanıyın
Koruyucu ayak malzemeleri kullanın
Tırnaklarınız küt kesin ve fazla uzatmayın, kenarlarını yuvarlamayın
Ayaklarınıza mutlaka tam uyan ayakkabı giyin

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.