Tüp Bebek Tedavisi İçin Yeni Yöntem

Tüp Bebek Tedavisi İçin Yeni Yöntem

Kromozomların tamamını taramadan geçirerek genetik kusurlu, sakat veya düşük ihtimallerini eleyerek sağlıklı çocuk sahibi olmayı sağlayan sistem Türkiye’de uygulanmaya başladı. Bu yeni yöntem tüp bebek tedavisi gören çiftler için umut oldu.

Dr. Hakan Özörnek

Tüp bebek tedavisi sonrası yaşanan başarısızlıklara karşı yeni yöntemler anne adayları için umut ışığı oldu. Cambridge’de geliştirilen 24 Sure tekniğini kliniklerinde uygulanmaya başlamasıyla birlikte hastalarda gebelik şansını arttırdı. Hatalı kromozom taşıdığı için düşük yapması kaçınılmaz olan gebelikleri bu yöntem ile önceden ayıklanabilir. Döllenmiş yumurtaya zarar vermeden alınan tek bir hücrede insanda bulunan tüm 46 kromozomu inceleniyor. Bu inceleme sonucunda genetik kusuru bulunan, sakat doğacak veya düşük olacak bebekleri ana rahmine yerleştirmeden tespit edip anne adaylarının tüp bebek şansları artıyor.

EN SAĞLIKLI EMBRİYO SEÇİLİYOR

Kromozom sayılarında oluşan anormalliklerin sürekli tekrarlayan tüp bebek başarızılıklarına ve düşüklere yol açtığı gürülüyor.  Gebelikle sonuçlanmayan tüp bebek uygulamalarında ise sorunun %89 oranında kromozom sayı bozukluklarına bağlı olarak geliştiği görülüyor. Uygulanan bu yeni yöntemle tüm kromozom analizi yapılarak insanda bulunan 46 kromozomun tamamının sayısal olarak normal olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu inceleme sayesinde en doğru embriyoyu seçerek bir taraftan gebelik oranlarını arttırırken diğer taraftan düşük riski azalıyor. Şu anda dünyada belli ülkelerde uygulanabilen bu yöntemi Türkiye’de uygulanıyor. Gebelik ümidiyle merkezlere başvuran anne adayları için yeni bir umut ışığı olan bu yöntem ile merkezlere başvuran çok sayıda hastanın çocuk sahibi olması sağlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.