Tüp Bebekte başarıyı Artıran 8 Yöntem

17.10.2012
44
Tüp Bebekte başarıyı Artıran 8 Yöntem

Tüp Bebekte başarıyı Artıran 8 Yöntem, bülent urman, bebek, hamilelik, gebelik, infertilite, in vitro matürasyon, IVM, ilaçsız tüp bebek yöntemi, sperm, sperm hücresi, yumurtalık rezervi İnfertilite toplumun yaklaşık %20 kadarını etkilemektedir. İnfertilite başarıyı artırmak üzere çalışmalar devam etmektedir.

Doç. Dr. Bülent Urman
Kadın Hastalıkları Uzmanı
Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkları ilaçlarla uyarmadan olgun olmayan yumurtaları almak ve onları laboratuar şartlarında olgunlaştırarak kullanmak mümkündür. Bu uygulamaya In Vitro Matürasyon(IVM) adı verilir. Ancak bu teknikte dahi minimum da olsa bir miktar ilaç kullanılması gerekecektir.  Bu teknik ile edilecek gebelik oranları daha düşüktür.  

İlaçsız tüp bebek yöntemi ne kadar başarı sağlar?
Ne yazık ki klasik tüp bebek tedavileriniz başarısından çok daha düşüktür. Canlı doğum oranları %20 seviyesini geçmemektedir. Bu yöntem herkes için değil belirli bazı özellikleri olan az sayıdaki kişiler için uygun bir yöntemdir.
 
Hastaya verilen ilacın dozu ne kadar yüksekse, o kadar mı fazla yumurta elde ediliyor?
Evet. Ancak tedavide hedefiniz çok sayıda yumurta elde etmek değil ideal sayıda ve kalitede yumurta elde etmek olmalıdır. Bu nedenle kişiye gerektiğinden fazla ilaç vermek başarı değil zarar getirebilir. İlaç dozunu her kişi için farklı ve kendisine uygun şekilde belirlemelisiniz.

Tüp bebek işlemini birden fazla deneyenlerde başarılı olmak için neler yapılmalı?
Daha önce geçirmiş olduğu tedaviyi basmakalıp şekilde tekrarlamamak, tedavi öncesinde başarısızlığa yol açabilecek faktörleri baştan gözden geçirmek, fark yaratabilecek ek uygulamaları çift ile birlikte değerlendirmek ve önceki tedavilerin getirdiği tecrübeden de faydalanarak kendisine en uygun tedavi şeklini belirlemek gerekir.

Bağışıklık sistemi tedavileri başarıyı artırır mı?
Bu çok tartışmalı bir konudur. Tekrarlayan düşükleri olan çiftlerde faydalı olduğunun iddia edilmesi üzerine tüp bebek tedavi başarısızlıkları olan çiftlerde de fayda vereceği ümit edilmiştir. Ancak bu konuda gerçek bir olumlu etkiyi kanıtlayan güvenilir hiçbir bilimsel veri mevcut değildir.

Embriyoların kalitesini yumurta mı, sperm hücresi mi daha çok etkiler?
Her ikisi de etkiler ancak yumurtanın etkisi daha belirgindir.

Yumurtanın kalitesini neler belirler?
En önemli belirleyici faktör kadın yaşıdır. Bununla birlikte yumurtalık rezervi, yumurtalığa ait hastalıklar, yumurta gelişimi için ihtiyaç duyulan ilaç miktarı da kaliteyi etkilemektedir.

Başarıyı artıran 8 yöntem
1) Yardımcı yuvalanma
2) Endometriyal ko- kültür
3) Embriyo yapıştırma
4) Blastokist kültürü
5) Preimplantasyon genetik tanı
6) Embriyo dondurma
7) Tüplerin çıkartılması
8) Mikrodiseksiyon TESE

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.