Türkiyede 48 Milyon İnsan Ağrı İle Yaşıyor

Türkiyede 48 Milyon İnsan Ağrı İle Yaşıyor

Türkiye'de 48 Milyon İnsan Ağrı İle Yaşıyor, baş ağrısı, cankat tulunay, ağrı haritası, aspirin, ağrı kesici, kronik ağrı “Türkiye’nin Bilimsel Ağrı Envanteri” ne göre, Türklerin yüzde 69’u yani 48 milyon kişi ağrı ile yaşıyor. En çok baş ağrımız ağrıyor, kadınlar erkeklere göre daha şanssız, yaşlandıkça ve gelir seviyesi düştükçe ağrılarımız  kronikleşiyor.

Klinik Farmakoloji Derneği, Türkiye Baş Ağrısıyla Savaş Derneği ve Türkiye Baş Ağrısı Derneği’nden oluşan konsorsiyum sağlık alanında bir ilke imza atarak Türkiye’nin en kapsamlı “Bilimsel Ağrı Envanteri”ni çıkarttı. Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay,  “Bilimsel Ağrı Araştırması” hastalığa yönelik yanlış bilgiye dayalı tedavi yöntemlerinin bertaraf edilmesi açısından da önemli verileri ortaya koymaktadır. Bu veriler iyi değerlendirildiğinde Türkiye’de yaşam kalitesi artar ve tedavi daha etkin hale gelir, maliyetler önemli ölçüde düşür” dedi. 
Türkiye’nin 7 bölgesinde 4 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırma ile ağrı çeşitlerinin bölgelere, cinsiyete ve yaşlara göre dağılımı, ağrının yaşam standartlarına ve sosyal hayata etkisi, tedavi yöntemleri, ekonomik maliyeti gibi noktalar aydınlığa kavuşturuldu. 
Bugüne kadar Avrupa’nın en gelişmiş 16 ülkesinde çıkartılan “Ağrı Haritası”nın Türkiye’de ağrı sorunlarının çözümünde önemli bir rol oynaması bekleniyor. 
Türklerin En Çok Başı Ağrıyor
Prof. Dr. Cankat Tulunay:“Türkiye’nin yüzde 69’u yani yaklaşık 48 milyon kişinin ağrıyla yaşıyor ve bunların büyük kısmı kadın. Baş ağrısı çoğunlukta. Araştırma sonuçlarına göre, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en çok ağrı çeken bölge. Yaşlandıkça ve gelir seviyesi düştükçe ağrılar kronikleşiyor, kentli ve genç insanlar ise akut ağrıdan muzdarip.”. 
“En sık kullanılan ağrı kesici Aspirin”
Prof. Dr. Cankat Tulunay:”Türkiye’de ağrı yaşanların yüzde 85’inin ilaca kullanıyor. Türkiye’de en sık kullanılan ağrı kesici ise ‘Asprin’. Asprin’nin tercih edilmesinin en önemli neden ise; ağrıları hızlı kesmesi, diğer ilaçlara göre daha etkili olması ve daha ekonomik olması.”
“Ağrımızın  nedenini bilmiyoruz”
Prof. Dr. Cankat Tulunay: ”Türkiye Bilimsel Ağrı Araştırma’sının sonuçlarına göre ağrı yaşayanların yüzde 58’i ağrısının nedenini bilmiyor. Ağrının teşhis ve tedavisi için en az üç doktor değiştiriliyor, kronik ağrı yaşamasına karşın hala doktora gitmeyenlerin oranın ise yüzde 21. Ağrının tedavisi için alternatif yöntemlerin de deneniyor. Tedavi yöntemleri ile ilgili önemli bir bilgi kaynağı medya.”
“Ağrı nedeni ile yürüyemiyor, günlük işlevleri yerine getiremiyoruz”
Prof. Dr. Cankat Tulunay: “ Ağrı sosyal yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir faktör. Kronik ağrı yaşayanların yüzde 52’si kendini sürekli yorgun hissediyor, yüzde 11’i artık yürüyemiyor, yüzde 10’u ise şikayetlerinden dolayı artık cinsel ilişki yaşayamıyor. Kronik ağrı çekenlerin yüzde 36’sı tedavi için tüm parasını harcamaya hazır. Kronik ağrı çekenlerin yüzde 25’i ise bazen ölümü bile düşünecek duruma geliyor. Hissettikleri ağrı ve konsantrasyon sağlayamadıkları için kronik ağırı yaşayanların yüzde 21’i işini kaybediyor. Yurtdışıyla karşılaştırıldığında, yaşlı nüfus nedeni ile Avrupa’da kronik ağrı yaşama süresi Türkiye’den daha uzun. Avrupalılar ilaca bağlı hale gelmekten daha çok endişe ettikleri için daha kontrollü ilaç kullanıyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.