Tuvelet Kağıdı Kullanın Sağlıklı Kalın

Tuvelet  Kağıdı  Kullanın  Sağlıklı  Kalın

Tuvelet Kağıdı Kullanın Sağlıklı Kalın, Kağan Kocatepe, Kıvılcım Okyay, tuvalet kağıdıTuvalet sonrası temizlik dikkatli ve bilinçli yapılmadığı takdirde cilt ve göz enfeksiyonlarından tifo, dizanteri, kolera gibi birçok önemli hastalıklara zemin hazırlanır.

Op. Dr. Kağan Kocatepe 

Uz.Dr. Kıvılcım Okyay

Günümüzde kabul edilen ve en doğru olan temizlik; birkaç kattan oluşan, yani suyla temas ettiğinde yırtılmayan tuvalet kağıdını ıslatılarak temizliğin yapılmasıdır.

Tuvalet kağıdı tüketiminin Avrupa’da yıllık ortalama kişi başı 5 kilo 100 gram Türki¬ye’de ise sadece 200 gram  veya Avrupalıların Türkiye insanından yaklaşık 26 kat daha fazla tuvalet kağıdı tükettiği ve ülkemizde ancak 100 konuttan sadece 24’ünde tuvalet kağıdı kullanıldığını biliyor musunuz? Oysa ki günümüzde insanları en fazla etkileyen maddi, manevi kayıplara yol açan hatta  ölüme sebep olan hastalık grubu infeksiyon hastalıklarıdır ve infeksiyon hastalıklarının en büyük düşmanı temizliktir. Ülkeler, dinler ve kültürler arası farklılıklar gösteren tuvalet sonrası temizlik doğru ve dikkatli yapılmadığı takdirde cilt, göz, tifo, dizanteri, kolera gibi birçok önemli hastalıklara zemin hazırlanır.
Sağlıklı bir insanda idrar mikrop içermez, ancak dışkının her milimetre küpünde milyonlarca bakteri bulunur. Kalınbağırsaklar normal sindirim ve atıkların atılması işlevlerini yerine getirmek için bakterilerle işbirliği yapar ve bu işbirliği insan yaşamı için son derece önemlidir. Halbuki aynı bakteriler vücuda farklı yollardan girdiğinde çok çeşitli enfeksiyon hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle bağırsakların boşaltılma işleviyle dış ortama açılan bu bakterilerle vücuda temas etmesi engellenmelidir. Özellikle dışkılama sonrası temizliğin özenle yapılması ve ellere mikrop bulaştırılmaması gerekir. Çünkü doğrudan eller kullanıldığında kirlilik öyle artmaktadır ki etkili yıkama ile bile eller tam olarak temizlenmemektedir. Bu nedenle dışkılama sonrasında ilk temizliğin, gözle görünür bir kirlilik kalmayıncaya kadar yinelenerek her seferinde kuru temiz tuvalet kağıdıyla, daha sonra yine el değdirilmeden fışkıran suyla ya da ıslatılmış kağıtla yapılması ve bölgenin tuvalet kağıdı ile kurulanarak temizliğin bitirilmesi en uygunudur. Bu işlem bittiğinde eller mutlaka akar su altında sabunla, el sırtı, avuç içi ve parmak araları köpüklerle kaplanıp 15 saniye ovuşturularak (yavaşça 15’e kadar sayarak bu süre belirlenebilir) yıkanmalı, durulanmalı, başkası tarafından kullanılmamış havlu, kağıt havlu ya da kağıt mendille kurulanmalıdır. Kurulama olanağı yoksa elleri bir yere sürmek yerine havada kendiliğinden kurumasını sağlamak en doğru davranıştır. Özellikle musluk, sifon ya da kapı kolu ve benzeri bir yüzeye dokunmak gerekiyorsa tuvalet kağıdı kullanarak dokunmak, tuvalet kağıdının ruloda kalan bölümünü kirletmemek diğer insanlara dışkı ile hastalık bulaştırmamak açısından çok önemlidir.

SUYLA TEMİZLİK YETERLİ DEĞİL
Yapılan bakteriyolojik çalışmalar tuvalet sonrası temizlik elle yapıldığında eller defalarca yıkansa bile bakterilerin çoğunluğunun ellerde varlığını sürdürdüğünü açık şekilde göstermektedir. Böylece elle yapılan tuvalet temizliği sonrası ellerini defalarca sabunla yıkıyan bir kişi kendisini arınmış olarak görse bile birçok bakteriyi elleri vasıtasıyla günlük hayatına taşımaktadır. Bunun sonucunda basit cilt enfeksiyonlarından göz enfeksiyonlarına kadar çoğu enfeksiyona zemin hazırlanmış olmaktadır. Dahası taşıyıcı olarak tabir ettiğimiz ve bağırsaklarında haberleri olmadan tifo, dizanteri, kolera gibi bakterileri taşıyan insanlar bu sayede diğer insanlar için bir sağlık tehdidi oluşturmaktadırlar.

TUVALET KAĞIDI BİRKAÇ KATLI OLMALIDIR
Tuvalet sonrası temizlikte ne sadece kağıt ne de sadece direkt elleri kullanarak suyla yıkamak doğru değildir. Günümüzde kabul edilen ve en doğru olanı birkaç kattan oluşan, yani suyla temas ettiğinde yırtılmayacak olan tuvalet kağıdını ıslatarak temizliği yapmak ve bu temizlik esnasında dışkının elle temas etmemesine özen göstermektir. Suyla ıslatılmış tuvalet kağıdıyla yapılan temizlik işlemi birkaç kez tekrarlanmalı ve işlem bittikten sonra eller yine de yıkanmalıdır. Anatomik yapıları dolayısıyla özellikle kadınların temizlik işleminde son derece dikkat etmeleri ve temizlik işlemini arkadan öne (vajinaya) doğru değil önden arkaya doğru yapmaları genital enfeksiyona yakalanmamaları açısından son derece önemlidir. Kız çocuklarının daha en erken yaşlarda bu kurala alıştırılması da çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.