Uçağa Binmeden Önce Hekime Muayene Olunmalı!

Uçağa Binmeden Önce Hekime Muayene Olunmalı!

Sinüzit, reflü, grip ve nezle gibi hastalıklar yaşıyorsanız uçağa binmeden önce mutlaka bir hekime muayene olun! Çünkü bu uzun süreli rahatsızlıklara rağmen sık sık uçakla yolculuk yapmak zorundaysanız kendinizi ciddi bir risk altına sokmuş olabilirsiniz.

Doç. Dr. Seyhan Alkan

KBB, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Yeniden gündeme gelen ve kişinin günlük hayatını ciddi anlamda olumsuz olarak etkileyebilecek orta kulak basıncı değişiklikleri olur.

Uçağa Binmeden Önce Hekime Muayene Olunmalı!

Su altı dalışlarında ve özellikle hava yolculuğu sırasında orta kulak basıncı aniden değişir. Bu sırada orta kulaktan burun boşluğuna açılan havalanma borusu (östaki borusu) dış ortam ve orta kulak arası basınç farkını dengelemeye çalışır. Eğer; sinüzit, burun eti, deviasyon, reflü, nezle, grip, alerjik burun hastalıkları gibi rahatsızlıklarınız varsa; orta kulak borusu hava basıncını eşitlemede zorlanabilir. Orta kulak basıncı ile dış ortam basıncı eşitlenmezse yükselen orta kulak basıncı iç kulakla arasındaki iki pencereyi kaplayan çok ince zarları yırtabilir. Bunun sonucunda iç kulakta bulunan denge ve işitme sıvıları orta kulağa geçerek ciddi baş dönmesi, denge problemleri, kalıcı işitme kaybı, kalıcı kulak çınlaması sonuçlarını doğurabilir. Bu nedenle sinüzit, burun eti, deviasyon, reflü, alerjik burun hastalıkları, nezle, grip gibi hastalıklarınız varsa uçağa binmeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Aksi takdirde risk alarak yolculuk yapmak durumunda kalabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.