Ülkemizde 10 Erkekten Üçü Cinsel İşlev Bozukluğu Yaşıyor

17.10.2012
45
Ülkemizde 10 Erkekten Üçü Cinsel İşlev Bozukluğu Yaşıyor

Ülkemizde 10 Erkekten Üçü Cinsel İşlev Bozukluğu Yaşıyor, cinsellik, cinsel sagli, cinsel yasam, cinsek sorun, tutum, ruhsal, iliskiErkeklerdeki cinsel işlev bozukluğu problemi diyabet, kalp damar hastalığı gibi birçok hastalığın ön belirtisi olabilir. ülkemizde 10 erkekten 3’ü cinsel işlev bozukluğu yaşıyor, kadınların üçte birinden fazlası bundan etkileniyor ve bu sorunları partner veya doktorla bile konuşmaya çekiniyoruz..

Oysa ki, yaşamsal risk taşıyan hastalıkların atlanmaması için doktora gitmek şart….

 

Cinsel sağlık; cinsellikle ilişkili, fiziksel, ruhsal ve sosyokültürel sürecinin kesintisiz olarak yaşanması olarak tanımlanır ve insan yaşamı içinde önem bir yeri vardır. Hem erkek hem kadın için  cinsellik mutluluğu ve yaşam kalitesini doğrudan etkiler.

Toplumuzda cinsel sorunların genellikle geçici olduğu ve yaşlanmanın doğal bir parçası sanılıyor. Kadın ve erkeklerin cinsel sağlıkları ile ilgili tutum ve inanışlarını öğrenmek, seksin ve cinsel yaşamın önemini ve yaşamımızdaki rolünü tespit etmek, kadın ve erkeklerin cinsel fonksiyon bozukluğu konusundaki tedavi arayışlarını belirlemek ve cinsel yaşama ilişkin tutumları karşılaştırabilmek için ülkemizde 1500 kadın ve erkekle yüz yüze görüşme yapıldı. Araştırmaya göre, kadınlar arasında cinsel ilişkiye girme sıklığı ayda 1-4 kez arasında değişiyor. Türk erkekleri cinsel performanstaki azalmanın ikili ilişkileri etkileyeceğini ve erkeğin cinsel ilişkiye girebilmesinin ilişki açısından önemli olduğunu düşünüyor. Türk kadını içinse cinsellik yaşamın çok da önemli bir parçası değil.

’YAŞLANDIKÇA SEKSİ UNUTUYORUZ’’
Araştırmaya göre, cinsel ilişkiye girme sıklığı yaş grubu yükseldikçe azalıyor. Ayrıca ülkemizde partneriyle ilişkisinin fiziksel olarak zevk verici ve duygusal olarak tatmin edici olduğunu düşünen erkeklerin oranı kadınlara kıyasla daha yüksek. Erkeklerin bu konudaki memnuniyet düzeyleri yaş ilerledikçe düşüyor. Kadınlar arasında ise özellikle 40-49 yaşından sonra, memnuniyet düzeyinde anlamlı azalma görülüyor. Erkekler arasında herhangi bir nedene bağlı cinsel işlev bozukluğu sorunu yaşayanların oranı yüzde 28, kadınlarda ise yüzde 43. Erkeklerin tüm yaşlarda yaşadığı sorunlar genelde erken boşalma ve cinsel ilişkiden zevk almama. 
DOKTORA GİTMEYE ÇEKİNİYORUZ’
Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise cinsel işlev bozukluğu için çare arama yaklaşımları. Cinsel sorun yaşayanların sadece yüzde 12’si bu sorununu doktor ile konuşuyor. Cinsel sorunlar eş, partner veya arkadaş ile paylaşılan kitap, dergi vb. kaynaklardan bilgi edinilmesi gereken bir sorun olarak algılanıyor. Çünkü cinsel sorunlar ciddi olmayan, geçici olduğu düşünülen, tıbbi bir sorun olarak görülmeyen ve yaşlanmanın doğal bir parçası kabul edilen bir süreç olarak algılanıyor.Türkiye’de 40 yaşını geçen her 10 erkekten yedisi cinsel işlev bozukluğu sorunu yaşıyor. Ama bunların çok azı doktora gidiyor. Önemli bir kısmı da kulaktan dolma bilgilerle eczaneden ilaç alıp kullanıyor. Bu tür ilaçların reçeteyle alınma oranı yüzde 14’ ü aşmıyor. 
Erkeklerdeki cinsel işlev bozukluğu problemi diyabet, kalp damar hastalığı gibi birçok hastalığın ön belirtisi olabilir. 
Uzmanlar özellikle erkekleri, yaşamsal risk taşıyan hastalıkların atlanmaması için doktora gitmeden ilaç kullanmama konusunda uyarıyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.