Unutuyorsan Çaresi Var

Unutuyorsan Çaresi Var

Unutkanlık çağın en büyük sorunlarından. Kimi zaman fiziksel kimi zaman da psikolojik nedenlerle ortaya çıkıp kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Günümüzde aktif yaşamın içinde bulunan her birey iletişim ve bilgi bombardımanı altında kalıyor ama bilinmesi gereken en önemli şey; önüne geçilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda çok daha ciddi hastalıklara yol açabileceği!

Prof. Dr. Türker Şahiner

Nöroloji Uzmanı

Unutkanlık insanların hafızalarının kilitlendiği noktalardır. Hipokampus denilen yakın bellek yakın zamanda gerçekleştirilen eylemleri ve alınan bilgileri saklamakla görevlidir. Devamlı akılda tutulan değerli anlar ise beynin korteks denilen kabuk kısmında saklıdır. Bu bölüm oldukça büyük bir kapasiteye sahip. Ancak hipokampus çok iyi çalışmazsa korteksteki bilgileri çağırmayı da engeller. Dolayısıyla bu çok değerli parçayı verimli kullanmak zorundayız. Hipokampusa ait erken tanıya yönelik fonksiyonel, radyolojik ve genetik değerlendirmelerle ciddi hastalıkları erken tanıyabilir.

Neden unutuyoruz?

Günümüzde aktif yaşamın içinde bulunan her birey iletişim ve bilgi bombardımanı altında kalıyor. Birim zamanda beynin işleyip kayıt edebildiği bilgi miktarı ise sınırlıdır. Bu durumda herkes önceliklerine bağlı olarak bilgi kayıt işleminde bazı öncelikler yaratır. Dolayısıyla önceliği olmayan konular kayıt etmekte tembelleşir ve yeterince iyi kayıt edilemez. Bu nedenle hatırlanamayan her bilgi parçacığı aslında unutulan değil, kayıt edilmeyen bilgilerden oluşur. Aslında bu bir hastalık belirtisi değil ama unutkanlık kimi zaman ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Unutmaya neden olan faktörler

1) Damar sertliği (Ateroskleroz)

2) Yaşla beraber beynin glukoz metabolizmasının bozulması (Metabolik sendrom)

3) Depresyon

4) Obezite

5) Sakin ve durağan yaşam

6) Kontrolsüz hipertansiyon

7) Hormonal etkiler (Erken menopoz, tiroid hastalıkları)

8) Sigara ve alkol tüketimi

Belleği güçlendirmek mümkün mü?

Belleği güçlendirmek mümkün değil ama belleği maksimum seviyede, verimli bir şekilde kullanmak ve bu performansı korumak mümkündür. Kan dolaşımı, çevresel faktörler, yaşam biçimi çok önemli.

–         Düzenli olarak bulmaca çözün.

–         Yaptığınız iş haricinde okumalar yapın.

–         Günde 1 saat yürüyüş yapın.

–         Uykunuza ve beslenmenize dikkat edin.

–         Toksin maddelerden uzak durun.

–         Stresten uzak durun.

–         Kendinize bir hobi oluşturun.

Bellek Sağlığı Merkezi’ne kimler başvurmalı?

Her unutuyorum diyen kişi bellek için bir check-up’tan geçmelidir. Her zaman kişinin veya yakınlarının dikkatini çeken bir unutkanlık olduğunda bunun bir nedeni vardır. Unutkanlık bir alarmdır. Bazen metabolik bir alarmdır. Bazen de beynin yapısal olarak bozulduğunu gösteren bir alarmdır. Genç ve orta yaşta alınan basit tedbirler ile beyni bugün için değil ileri yaşlar için hazırladığımızı unutmamalıyız. Özellikle genç yaşlarda unutkanlığın giderek yaygınlaşması beraberinde ileri yaşlarında “bunama yapan hastalıklara (Alzheimer tipi demans gibi)” yakalanma korkusunu beraberinde getirir. Oysa çoğu zaman iletişim ve iş yoğunluğunun artması ile birlikte fazlasıyla yüklenen beynin yakın bellek merkezleri yorgunluğu söz konusudur. Bellek Sağlığı Merkezi’nde unutkanlık yakınmasının tıbbi bir sorun olup olmadığı araştırılması yapılır. Böylece hipokampusa ait erken tanıya yönelik fonksiyonel ve radyolojik ve genetik değerlendirmelerle ciddi hastalıklar erken tanınabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.