Uzun Tatili Sonrası İçin İpuçları

Uzun Tatili Sonrası İçin İpuçları

Kurban Bayramı 9 günlük uzun bir tatil ile birlikte geliyor. Yoğun tempoda çalışanlar ve öğrenciler için büyük mutluluk yaratan bu tatil, daha başlamadan “keşke bitmese” psikolojisi ile mutsuzluğu da yanında getirir. Tatil günlük rutin dışına çıkıldığı için kişiye iyi gelir; iş, okul olmasa, tatil de bu kadar önemli ve değerli olmaz.

Uzman Psk. Aylin Sezer

Ne kadar yoğun bir iş veya okul yaşamımız varsa tatile, dinlenmeye, her şeye bir ara vermeye duyulan ihtiyaç da o kadar fazla olur. Nasıl vücudun gün boyunca harcadığı enerjiyi geri kazanmak için yemek yiyor, uyuyorsak, tekrar güne zinde başlamak için bu şarj olmaya ihtiyaç varsa; tatile de beden ve zihnin aynı şekilde ihtiyacı var.

Tatil depresyonu olarak adlandırılan duygu hali ise, tatil dönüşü işe veya okula başlama sonrasında hissedilen olumsuz duygularla tanımlanır. Alışıldık düzene geri dönmenin ve  artık heyecanlandırmayan yaşamsal gerekliliklerle uğraşmanın, bazı kişilerde karamsar duygulara neden olabilir. Tatili yaptıkları işten, derslerden ya da sıkıntılardan kaçmak, unutmak  için kurtuluş olarak gören kişiler tatil dönüşünde, sorunların hiç değişmemiş şekilde kendilerini beklediğini görür ve  zihinsel, duygusal, hatta bedensel sıkıntılar daha şiddetli  yaşanabilir.

Tatil sonrası yaşanabilen sıkıntılar:

Tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlüğü, çabuk sinirlenme veya ağlamanın yanında, uyku ve iştah düzensizliği, tanımlanamayan ağrılar ve sabahları görülen yorgun kalkma hissi.

Tatile niçin ihtiyaç duyduğunuzu iyi belirleyin

  • Tatili, sıkıntılardan kaçıştan çok, vücudu ve zihni dinlendirmek, yeni şeylerle tanıştırmak, öğrenmek, keşfetmek için ayrılan bir zaman olarak görmekte fayda var.
  • Bireysel ihtiyaçların farkında olmak önemli. Kişinin yalnız kalmaya, sessiz, sakin bir ortamda olmaya ihtiyacı varsa, bu ihtiyaca uygun bir tatil planlamak gerekli.
  • Kişinin ihtiyacı, zevk, enerji aldığı şey, yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmaksa, yine bu ihtiyaca yönelik hareket etmeli.
  • Hareketli veya sakin, tatil süreci nasıl geçerse geçsin, tatil dönüşü, işe veya okula dönmek zor geldiğinde, bunun sebeplerinin bulmaya çalışmak önemli.
  • Tahammülsüzlük, sinirlilik, uyku, iştah bozuklukları, dönülen iş veya ev ortamıyla mı ilgili, yoksa bedenin yeni düzene uyum sağlayabilmek için birkaç güne mi ihtiyacı var. Bu soruların cevabını bulmak, tatil sonrası oluşan ruh halinden sıyrılmak için oldukça önemli.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.