Vajinismus Sorunu “İşkolik Kadın Hastalığı” mı?

06.01.2014
108
Vajinismus Sorunu “İşkolik Kadın Hastalığı” mı?

vajinusmus-sorunu-iskolik-kadin-hastaligi-miÜlkemizde son derece yaygın olan vajinismus sorunu kadınları hem psikolojik hem de sosyal açılardan etkilemektedir. Evliliklerde de ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ

Jinekolog, Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı

Vajinismus, cinsel ilişki sırasındaki istemsiz kasılmalara bağlı olarak tam bir cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur.
Vajinismus en çok kimlerde görülüyor?
Tüm toplumumuzda yaygın olarak görülen ve cinsel problemler içerisinde en sık ‘hekime başvuru nedeni’ olan cinsel sorunu vajinismusdur. Kadınlarda genel hayat ile ilgili tatminsizlik, depresyon, melankoli, gerginliklere neden olurken, evlilik hayatında da boşanmalara kadar yol açabilmektedir. Ayrıca kadınlarda sosyal hayattan uzaklaşma, özgüven eksikliği, kendisini yetersiz – değersiz görme gibi problemlere de yol açabilir.

Kişinin eşiyle birlikte cinsel hayatında başarısız olması kendisini daha fazla işine, kariyerine verme sebebi olur. Aslında bu bir kaçıştır. Yani kadın kendi başarısızlığını bir şekilde telafi etme yolu olabilir. Diğer taraftan iş yerinde daha uzun bir şekilde çalışması, eve yorgun bir şekilde gelip direkt yatağa uzanıp uyuması da cinselliğini yaşayamamasındaki bir bahane olmuş oluyor. Tabi ki olayın bir de çocuk yönü var;  “Neden çocuk yapmıyorsunuz” şeklindeki çevresel baskılar çiftleri sosyal ortamlardan iyice uzaklaştırıyor. Çünkü çiftlerin çoğu, böyle bir sorunu yaşadıklarını en yakın çevrelerine bile söyleyemez.

Cinsel hayatın olumsuz gidişi kadının işkolik olma sebebi mi?

Kendilerini bu kadar çok işlerine vermelerini, eve her zaman geç saatlerde ve yorgun şekilde gelmelerini buna dayandırıyorlar. Yani cinsel dürtü olarak da bilinen ‘libido’ tam olarak karşılanmadığında farklı alanlarda başarı için çare arayışları başlar.

En fazla hangi meslek grubu bu sorunla yüz yüze?
Çalışmalara göre en fazla hatta açık ara ‘öğretmenlerde’ vajinismusa rastlanır. Onları finans çalışanları, mühendis, akademisyen, memur ve de sağlık çalışanları izliyor. Hastalar arasında doktor ve hemşireler de bulunmaktadır.

Öğretmenler daha sık rastlanmasının sebebi içsel disiplinin yüksek oluşu, yani ‘kendi kendini kontrol mekanizmaları’ olabilir. Kişinin kendi kendisini küçük yaşlardan itibaren kontrol etmeyi öğrenmiş olması ve bu davranış kalıbını huya dönüştürebilir.

Vajinismus tedavi sonrası hayat nasıl fark ediyor?
Evliliklerindeki en büyük engeli aşıldıktan sonra çiftleri bambaşka bir hayat bekler. Öncelikle tedavi sonrası kadınlar kendi kadınlıklarını fark ederler; daha çok makyaj yapmaya, daha iyi giyinmeye, özetle kendilerini artık ‘kadın gibi’ hissetmeye başlarlar. Özgüvenleri yükselir, hayatın renkleri ile tanışır, sosyal ortamlara daha rahat girer, mutlulukları yüzlerinden bile okunur. Hayatlarındaki bu değişim çevreleri tarafından da fark edilmektedir.

Vajinismus problemi ‘ancak tedavi ile çözüme kavuşabilen’ bir cinsel sorundur. Güzel olan yönü ise kişiye uygun şekilde ve doğru tedavi tekniği uygulandığında kesin çözüme kavuşmasıdır. Hatta vajinismus sorunu, cinsel sorunlar içinde tedavisi en kolay cinsel problemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.