Vanilya ( Vanilla Planifolia )

17.10.2012
45
Vanilya ( Vanilla Planifolia )

Vanilya ( Vanilla Planifolia ), vanilya, koku, faydaBaharat dünyasındaki turumuza devam ediyoruz. Bu sayıda yine benim çok sevdiklerimden biriyle ilgili yazıyorum. Vanilya. Orchidaceae (salepgiller) familyasından tropikal ülkelerde yetiştirilen bir bitki türü. Vatanı Meksika, Madagaskar, Cava ve Antiller. Hazırlayan: Aylin Güney

Kokusu çok özel ama tadı yakıcı yoğunluktadır. Yeşilken toplanıp suda haşlandıktan sonra kurutulan meyveleri kullanılır. Özel kokulu vanilin maddesi ancak fermentatif bir kurutma sonucunda meydana gelmektedir. Üzülerek yazıyorum ama genellikle evlerde kullanılan vanilya doğal değildir. Doğal vanilya toz haline
getirildiğinde kristalize parıltılar sergiler ve gerçekten çok yoğun kokar. Büyük marketlerde bu tip ürün bulmak mümkündür. Vanilya gıda ve içkilerde ayrıca koku verici olarak parfüm sanayiinde kullanılmaktadır.
Vanilya, mide ve sinir sistemini üzerinde uyarıcı etkilere sahiptir. Kalsiyum, sodyum ve demir minerallerini barındırır. Çok az yağ içeren vanilyada hiç kolesterol yoktur, fakat şeker oranı yüksektir. Bu nedenle kalori değeri fazladır. Afrodizyak olduğunu da belirtmeliyim. Bu koku çoğu insan için uyarıcıdır aynı zamanda derin gevşeme sağlar, rahatlatır.

Vanilyanın Faydaları:

Vücuda kuvvet verir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Sinirleri yatıştırır ve bunalımı gidermeye yardımcı olur. Ateşi düşürür. Hazmı kolaylaştırır. Solunum yollarını temizler ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
Vanilyayı bir şeylerle karıştırarak içebilirsiniz, parfüm olarak kullanabilirsiniz. Saf uçucu esansını yaşadığınız ortamın atmosferini değiştirmek için kullanabilirsiniz. Eğer tadı ve kokusundan hoşlanıyorsanız bir tatil gününüzü vanilya aromalı bir hale çevirip kendinizi mutlu edebilirsiz.
Deneyin çok keyifli olabilir. Hoşçakalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.