Varisinizi Dert EtmeyinTedavisi Var!

17.10.2012
37
Varisinizi Dert EtmeyinTedavisi Var!

Dr. Seran GöçerUzun süre ayakta kalma, çok fazla güneşlenme, kilo alıp verme, şişmanlık, doğum ve genetik gibi birçok faktöre bağlı olarak zamanla ortaya çıkan kılcal damarları lazer ışınları kullanarak ortadan kaldırma veya azaltma metodudur.

Dr. Seran Göçer

Lazer seçilmiş dalga boyundaki yoğun ışıktır. Özel olarak seçilen dalga boyundaki lazer ışığı, çevre dokuları etkilemeden sadece tedavi edilen bölgeye etki eder. Lazer cihazı yüz ve bacaklardaki kılcal damarları, varisleri, telenjiektazileri ortadan kaldırmak veya daha iyi duruma getirmek için güvenle kullanılmaktadır. Lazer tedavisi ile derin doku ve damarlara ulaşılabildiği için daha derinde bulunan geniş damarlara da ulaşılabilir.

Lazer ışını damar içindeki oksihemoglobin tarafından (oksijeni taşıyan molekül) tutulur ve ayrıca melanin tarafından diğer dalga boylarındaki ışına göre daha az absorbe edildiğinden, deride enerji kaybı olmaz. Böylece esmer tenlerde oluşan yan etki en aza indirilmiş olur. İyileşme süreci birkaç hafta sürebilir. Fakat tam etki için tedavinin birkaç ay sürmesi gerekebilir.

Genellikle uygulanan damar tek seansda tedavi olur. Tedaviden sonra günlük aktivite rahatlıkla sürdürülebilir. Genellikle anestezi gerektirmeyen uygulamalardır. Ancak damar çapı ile orantılı olarak hafif düzeyde bir sedasyonla tedavide konfor artırılabilir. nd-YAG lazer ile burun üstünde ve yüzümüzde spider agioma ve telenjiektazi olarak adlandırdığımız damar genişlemelerinin tedavisi de yapılabilmektedir. Daha önceleri bizim için zaman ve tedavi başarısı açısından sorun olan kılcal varisler artık sorun olmaktan çıkmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.