Verimli İş Hayatı İçin Gözlere Dikkat!

 Verimli İş Hayatı İçin Gözlere Dikkat!

Başarılı bir iş yaşamı için çalışma ortamının, bireylerin fiziksel ve duygusal koşullarına uygun olması gerekir. Yoğun çalışma temposu içinde masa başında geçirilen zamanlar, bilgisayar ekranına yoğunlaşmış gözler, toplantılar ve hareketsiz geçen saatler… Biraz mola vermeye ne dersiniz?

Op. Dr. Özgür Gözpınar

Göz Sağlığı Uzmanı

Çalışanların gün içinde gözlerini dinlendirmeleri verimli bir iş yaşamı için ve göz sağlığı çok önemlidir.

Bir Mola da Gözleriniz İçin Verin!

Gözlerde vücudumuzdaki gibi kaslar mevcuttur. Bu kasların dinlenmesi göz sağlığı ve iyi bir yaşam kalitesi açısından çok önemlidir. Gözlerimiz yorulduğunda; odaklanmada zorluk ve bulanık görme, göz kapaklarında seğirme, ışık duyarlılığında artma, kızarıklık, sırt, boyun, omuz ve baş ağrıları oluşabilir. Özellikle gün boyu bilgisayar karşısında çalışan kişiler, gözlerini 20 dakikada bir ekrandan uzaklaştırmalı ve uzak bir noktaya odaklanarak dinlendirmelidir.

Çalışırken gözlerde meydana gelen yorgunluk hissi üretkenliğin azalmasına sebep olur. Özellikle tüm günü bilgisayar karşısında geçiren kişiler çalışma ortamlarının ergonomik olmasına dikkat etmelidir. Ofis ortamında doğru aydınlatma çok önemlidir, aşırı güneş ışığı ve iç mekân aydınlatması gözlere rahatsızlık verir. Bu yüzden iç mekanlarda düşük yoğunluklu ampul kullanmak gerekir. Bilgisayar monitörlerini tam pencere önüne veya arkasına değil yanına gelecek şekilde ayarlamak gerekir. Yansıtmayan ekran kullanılmalı ve duvarlar çok parlak beyaz olmayan mat yapıda kaplanmalıdır. Kişiler ekranı görmek için gözlerini kısmak durumunda kalmamalıdır.

Ekran Yorgunluğu Gerçektir!

Çok yakın mesafeye uzun süre bakmak bir süre sonra gözleri yorar ve uzun vadede kalıcı hasarlar bırakabilir. Gözlük camlarının tasarımı; boyun ve sırt ağrılarını azaltma, doğal baş ve boyun pozisyonunu destekleme çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.