Veteriner Hekim ve Doktor Birlikte Salgınları Önleyebilir!

Veteriner Hekim ve Doktor Birlikte Salgınları Önleyebilir!

Hayvanlardan insana geçme potansiyeline sahip olan yüzlerce tehlikeli hastalık (zoonoz) daha hayvan boyutundayken engellenemezse insan hastanelerinde boş tek bir yer kalmaz. Hayvanlardan bulaşan hastalıklara karşı mücadele veteriner hekim ve doktorlar tarafından eş zamanlı olarak verilmeli!

Prof. Dr. H.Tamer Dodurka

Veteriner İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı

Çin’in Vuhan Kentindeki hayvan pazarından kaynaklandığı görüşü genel olarak kabul gören virüs hastalığı COVID-19 hayvanlardan insana geçme potansiyeline sahip olan tehlikeli hastalıklardan sadece biridir. Veteriner hekimler pazara sunulan hayvanlar üzerinde yeterli kontrol ve denetimi yapabilmiş olsaydı bugün bu virüs dünyanın başına bela olmayacaktı. Hayvanlardan bulaşan hastalıklara karşı mücadeleyi veteriner hekim ve doktorların eş zamanlı olarak vermesi gerekir.

Hayvanlar salgınlar için kaynak teşkil edebilir…

Son yıllarda zoonoz hastalıkların dünyayı tehdit etme potansiyeli gittikçe artıyor. Sadece vahşi hayvanlar değil özellikle kanatlı ve domuzlar büyük salgınlar için kaynak teşkil edebilir. Bu yüzden hayvanları da kapsayan koruyucu halk sağlığı önlemleri insan sağlığı için gereklidir. Nitekim 2005 yılında ülkemizde görülen ve halk sağlığını tehdit eden kuş gribi hastalığı hayvanlarda alınan karantina önlemleri sayesinde engellenebildi. Yine zaman zaman ortalığa çıkan ve kenelerden bulaşan, insanlarda ölüme yol açan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı bugün Türk veteriner hekimlerinin bulduğu aşılar sayesinde daha az korkulur hale geldi. Şarbon vb. bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ancak ülkemizde hala hayvanlardan insanlara geçen tüberküloz, brusella vb. birçok hastalık kol gezmeye devam etmektedir. Bazılarının tek bulaşma kaynağı hayvanlardır. Bu hastalıklarla karşı mücadeleyi veteriner hekimler ve doktorlar eş zamanlı yaptıklarında başarı kazanılır.

İnsan ve hayvan ekosistemi birbirine bağlı olduğu için koruyucu hekimliğin sınırları insan ve hayvan arasında net değildir. Nitekim bu mikroplar insan-hayvan ayırımı yapmamaktadır.

Halk sağlığında iletişim eksikliğinin bedeli çok ağır olabilir

Dünyaca ünlü bir dergi olan Lancet dergisinde yayınlanan makaleye göre, 1980’lerde insan sağlığının sürdürülebilmesi için tüm ekosistemin sağlığının sürdürülmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bunun üzerine WHO ve FAO gibi uluslararası kuruluşlar iki hekimliği de bir araya getiren “tek sağlık kavramını” kurumsallaştırmıştır.

Ülkemizde halk sağlığı ve veteriner hekimlik yetkilileri arasında zoonozlar konusunda iletişimin tamamen eksik olduğu görülmektedir. Bu eksikliğin bedeli çok ağır olabilir. Bu nedenle uyarılara kulak verilmeli, halk sağlığı ve veteriner hekimlik arasındaki etkileşimler kurumsal hale getirilmeli, örneğin Sağlık Bakanlığı’nda “Veteriner Halk Sağlığı” adı altında bir teşkilat yapısı oluşturulmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.