Vişne Suyuyla Uykunu Düzenle!

11.03.2013
57
Vişne Suyuyla Uykunu Düzenle!

Vişne Suyuyla Uykunu Düzenle!

Günümüzde en sık karşılaşılan sorunların başında uyku düzensizliği geliyor. Yoğun çalışma günleri, stres, düzensiz yaşam gibi nedenler uyku düzenimizi bozuyor, bu da kronik yorgunluğa neden oluyor. Uyku düzeninin sağlanmasında en önemli etken olarak karşımıza melatonin hormonu çıkıyor. Vücudumuzun günlük ritmini ve uyku düzenini sağlayan melatonin, beynimiz tarafından salgılanıyor olsa da yaşımız ilerledikçe başka kaynaklardan da melatonin alma ihtiyacımız artıyor. Melatonin içeren, gıda kaynaklarının başında ise vişne geliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar vişne yemenin ve suyunu içmenin, vücuttaki melatonin seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Ebru Akdağ

Gıda Mühendisi

Vişne melatonin içerdiği bilinen az sayıdaki besinden biri olmasının yanı sıra, içeriğindeki melatonin oranının, kanımızda bulunandan fazladır. Ayrıca sadece bir avuç vişne yemek dahi kandaki melatonin seviyesini arttırıyor, vücudun doğal uyku düzenini geliştiriyor ve antioksidan etkileri ile başka sağlık faydaları da sağlıyor.

Uyku düzenini geliştiriyor

Melatonin, beyindeki hipofiz bezinde salgılanan, vücudun günlük ritmini ve uyku düzenini geliştiren bir hormon. Yapılan birçok araştırma melatoninin vasküler sistemi koruyucu, iltihap azaltıcı, ameliyat sonrası ortaya çıkan kan dolaşımı bozukluklarını gideren potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Vücuttaki melatonin hormonunun düşük düzeydeki artışının dahi olumlu sonuçlar doğurduğu iddia ediliyor. Ancak yaşlanma, melatonin salgısının azalmasına neden oluyor. Bu nedenle melatoninin doğal kaynaklardan alınması büyük önem taşıyor. Melatonin hapları reçetesiz olarak eczanelerde satılıyor olsa da uzmanlar melatoninin gıdalar yoluyla alınmasının daha etkili olduğunu vurguluyor.

Hak ettiği ilgiyi göremiyor

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar; vişne gibi süper meyvelerin, kardiyovasküler hastalıklara ve kansere karşı koruma potansiyelinden, diyabet ve iltihaplanmalara koruma potansiyeline kadar birçok faydasını ortaya koyuyor. Diğer yararları arasında eklem iltihaplanması ve gut ağrılarının azaltılmasına olası etkileri, kolon kanserinin gelişimini engellemeye yardımcı olma potansiyeli de sayılıyor. Araştırmalar vişnenin şaşırtıcı faydalarını işaret etse de, bunlar yeterince ön plana çıkarılamadığı için vişne, gizli bir kahraman olarak kamuoyu ve tüketici nazarında hak ettiği ilgiyi göremiyor.

Gıdalara ilaç muamelesi yapılmamalı

Sağlığa yararlı bütün gıdalarda olduğu gibi vişnenin de tedavi edici özelliği olmamaktadır. Gıdalara ilaç muamelesi yapılması yanlıştır. Bilinçli beslenme, sağlıklı bir yaşama açılan kapının anahtarı. Önemli olan, kişilerin beslenmelerinde sağlığa faydası olduğu bilinen bu tarz gıdalara yer vermesi. Bir besin ne kadar sağlıklı olursa olsun tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.