Vücudumuzun Gençleşme Sırrı: Yara İyileşmesi

09.01.2015
51
Vücudumuzun Gençleşme Sırrı: Yara İyileşmesi


Kollojenin vücut tarafından tekrar üretildiği ve yenilendiği bir durum var ki bu da “yara iyileşmesi”. Her yaşta, en gencinden en yaşlısına, erkeğinden kadınına, yaralanan cilt iyileşirken o bölgede yeni kollojen sentezi ve yenilenme gerçekleşir.

Op. Dr. Erdem Aksoy

Estetik, Plastik Cerrahi Uzmanı

İnsan cildinin gerginliğini sağlayan cilt altında mevcut olan kollojen ve elastik dokulardır. Cildin yenilenmesi, kırışıklıkların azalması, gerginliğinin yani tonusunun geri kazandırılması için esnekliğini yitirmiş kollojen ve elastik dokuların tekrar yenilenmesi gerekir. İçerdikleri çeşitli özelliklerle yenilenme sağladığını öne süren yüzlerce kozmetik ürünün mevcut olduğunu biliyoruz.  “Bunlar ne derece etkili oluyor? Sorunun en kesin çözümü olan ve yıllar öncesine dönmemizi sağlayan yüz germe ameliyatları tek çare mi?” konularına değiniyor.

Gençleşme, yara iyileşmesi yöntemi ile mümkün

Yukarıdaki soruların cevabı, insanlık tarihi kadar eski , basit ve yine kendi vücudumuzun mucizelerinde saklı. Karmaşık kimyasal formüllere gerek olmadan cildin eski gerginliğini sağlamak ve oluşan kırışıklıkları azaltmak ya da kaybetmek için vücudumuzun bu potansiyelinden yararlanmak mümkün. Cilt yaralandığı zaman bu bölgede bir takım olaylar meydana gelir. Öncelikle damarlarımızın içerisinde dolaşan trombositler yara bölgesine gelerek önemli bir takım sinyaller yayar. Bu sinyaller yeni kollojen sentezini uyarır. Bu sayede yaralanmış cilt bölgesinde yeni kollojen sentezi ve sonuçta iyileşme gerçekleşir.

Cilt gençleştirmede Fraksiyonel Erbium lazer ve PRP’nin birlikte kullanımı sayesinde ciltteki kollojen miktarını arttırıp, yenilenme sağlamak mümkündür.

Doku Yenilenmesi: PRP uygulaması

Türkçe karşılığı “Trombositten Zengin Plazma” olan PRP (Platelet Rich Plasma) tamamen hastanın kendi kanından hazırlanır. Herhangi bir laboratuvar tetkiğinde verdiğiniz kadar miktarda kan veriyorsunuz. Bu kan özel bir tüpte santrifüj yapılıyor. Katmanlarına ayrılıyor. PRP dediğimiz bu katmanlar içerisinde trombositlerin ve kan plazmanızın bulunduğu katman. Bu tabaka alınıyor. Yara iyileşmesi sırasında yara bölgesinde ana kumanda görevi trombositlerde. Normalde kan damarlarının içerisinde bulunan bu hücreler, yaralanma ile damar dışına çıktıklarında çeşitli sinyaller yayarak o bölgede yenilenme, kollojen sentezi, kan damarlarında artış gibi iyileşme ve yenilenmeyi sağlayan olayları başlatıyor. İşte PRP yani trombositten zengin plazma istenilen bölgeye ulaştırıldığında bu hücreler orada da yeni kollojen sentezi ve yenilenme başlatır. İşin sırrı vücudun bu eşsiz kapasitesini, istenilen yerde tekrar ortaya çıkartmak. Ve tabi hiç bir yabancı kimyasal olmadan sadece ve sadece kendi kanınızla sağlanır. Sadece estetik alanında değil, yenilenmeyi uyardığı için tıbbın her alanında artık yaygınlıkla kullanılan yöntem, tek başına yüz gençleştirme için PRP minik iğnelerle enjeksiyon yoluyla ya da roller denilen üzerinde mikro iğneler bulunan bir silindir yardımıyla uygulanır.

Doku Yenilenmesi: Fraksiyonel Erbium Lazer

Fraksiyonel Erbium Lazer de tıpkı PRP gibi, vücudun potansiyelini açığa çıkartarak çalışır. Basitçe, lazer kuvvetli bir ışıktır. Farkı ise gözle görülen milyonlarca farklı dalga boyunda ve renkte ışın içeren gün ışığının aksine sadece tek bir dalga boyunda ve rengini gözle fark edilen bir ışını içermesidir. Lazer uygulamasında cilde ışık haricinde herhangi bir kimyasal vb yabancı bir madde temas etmez. Bu kuvvetli ışık hüzmesi cilde temas ettiğinde cilt hücrelerindeki suyu buharlaştırarak etki eder. Isı olsa da burada yanık söz konusu olmaz. İşlem sonrası yüzde en fazla 1-2 gün süren bir kızarıklık oluşur. Kabuklanma, aşırı şişlik gibi istenmeyen durumlar oluşmaz ve bu 1-2 gün geçtiğinde tamamen normale döner. Tabi ki bu her çeşit lazerde böyle değil ama yeni nesil fraksiyonel erbium lazerlerde, yanık olmadan sadece suyu buharlaştırarak etki oluştuğundan işlem sonrasında kalıcı izler, aşırı şişlik, kabuklanma gibi istenmeyen durumlar ya da iyileşme için uzun zaman gereksinimi olmaz.

Lazer yardımı ile hücrelerdeki suyun buharlaşması cilt yüzeyinde minik boyutlarda çok sayıda tüneller oluşturur. Bu tüneller kollojen ve kan damarlarının olduğu derinliğe kadar uzanır. Sonuç olarak çok sayıda minik ve kontrollü yaralanma bölgesi elde edilir. Tek başına uygulandığında her bir minik yara bölgesinde yara iyileşmesi ve dolayısı ile kollojen sentezi gerçekleşir. Yine vücudun kendi potansiyelini açığa çıkartarak yeni kollojen, yenilenmiş kollojen ve tabi ki yenilenmiş bir cilt elde edilir.

Tamamen kendi vücudun potansiyelini ortaya çıkartarak etki eden bu iki yöntemin birlikte kullanılması ise elde edilen etkiyi çok daha üst seviyelere çıkartır. Lazer ile zaten açılmış olan tüneller olduğundan PRP için enjeksiyon ya da roller gibi ağrılı uygulama yöntemlerine gerek kalmaması ilk avantajdır. Lazerin zaten tüneller sayesinde oluşturduğu yara iyileşmesi bölgelerinde bir de eklenen PRP ile ana kumanda hücresi trombositlerin sayısının iyice artması da ortaya çıkacak kollojen sentezini belirgin bir şekilde artar. Ameliyat için erken ya da ameliyattan korku, kimyasal vb. yabancı bir madde kullanmadan, sadece kendi kanınız ve lazer ışığı kullanarak, vücudun yenilenme mucizesiyle parlak ve gerginliği artmış bir cilde sahip olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.