Yağlara Ve Sarkmalara Laser Liposuction

17.10.2012
20
Yağlara Ve Sarkmalara Laser Liposuction

Op. Dr. Erdem AksoyEstetik cerrahide uzun yıllar en sık uygulanan yöntem olan liposuction teknolojinin getirdikleriyle yavaş yavaş rafa kalkıyor.

Op.Dr. Erdem Aksoy
Estetik Cerrahi Uzm.

Lazer Liposuction olarak adlandırılan ve günlük hayatımızda artık sıklıkla duyacağımız yeni yöntem ile bölgesel incelmede daha tatmin edici sonuçları, eskisine göre daha kısa sürede, daha küçük bir girişimle ve genel anesteziye gerek kalmadan almak artık hayal değil. Üstelik Laser enerjisi cilde içeriden etki ederek sarkmamasını ve işlem öncesine göre daha sıkı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Son yıllarda çok değişik alanlarda tıbbın hizmetinde olan lazer enerjisi, artık vücut biçimlendirme işlemlerinde de başrolü oynuyor. Lazer teknolojisi şimdi de klasik Liposuction’u rafa kaldıran “Lazer Lipoliz” uygulamasıyla ile karşımıza çıkıyor.  Etkisi ve güvenirliliği kanıtlanmış bu yöntem ile klasik olarak sadece vakum ile yağları almak yerine, laser cihazları ile çok daha kolay, çok daha kısa sürede ve çok daha az travmatik olarak daha çarpıcı sonuçlar almak mümkün oluyor.Boyun, sırt, göğüs (erkeklerde jinekomasti), kollar, göbek, göbek üstü, bel yanları, basen, kalça, diz içleri, bacaklar, ayak bilekleri gibi bölgelere uygulanabilen Laser Lipolizin en büyük avantajı ise sargı, korse gibi liposuction sonrasında gereken bası uygulamalarının sürelerinin çok  daha kısa olması.

Yeni yöntem ile lazer kaynağından açığa çıkan optik enerji ile klasik “liposuction” uygulamasının güç birliği sayesinde yağ dokusuna yönelik cerrahi işlemler çok daha kolay atlatılabiliyor.

Karın, kalça, sırt, kol, bel, çene altı, bacaklar gibi bölgelerde birikmiş ve diyetle bir türlü eritilemeyen yağlar lipoliz lazere teslim oluyor.Laser lipolysis işleminden saatler sonra sinemaya gitmek, ertesi gün işe dönmek, ağrı duymamak ve daha çarpıcı bir sonuç almak, üstüne bir de cildinizin eskisinden daha sıkı olduğunu görmek bu yeni teknoloji sayesinde hastalarımıza sunduğumuz standart bir konfor haline geldi.

Cilt sarkmasına yol açmıyor
Ucunda vakum makinesi olan aletler sayesinde mekanik bir güçle yağların emilmesi ile gerçekleştirilen klasik liposuctiondan farklı olarak yağların lazer teknolojisiyle daha etkin ve basit bir uygulamayla yok edilmesi mantığına dayanan Lazer Liposuction hastaya büyük avantajlar sağlıyor. Bu yöntemde mekanik güç yerine sadece yağa etkili olan laser enerjisinden bahsediyoruz. Yine aynı anda cilde de etki eden bu laser enerjisi sayesinde klasik liposuctionda yaşanan cilt sarkıklığı problemini yaşamıyoruz. Laser enerjisi cilde de içeriden etki ederek sarkmamasını ve hatta işlem öncesine göre daha sıkı bir görünüme kavuşmasını  sağlıyor. İşlem küçük bölgelerde lokal anastezi ile daha büyük alanlarda ise yarı uyku hali ile uygulanıyor. 0,5 cm’den küçük deliklerden ucunda laser başlığı olan ince kanüller ile içeri giriliyor. Laser enerjisi yağ dokularına aktarılıyor ve sadece yağa etkili olan bu enerji yağ hücrelerinin hücre zarlarını parçalıyor ve doku arasında neredeyse sıvı bir şekle geçiriyor. Sonrasında iki yol var; birincisi her şeyi olduğu gibi bırakmak. Doku arasında bulunan bu yağ vücut tarafından bir iki aylık sürede emiliyor. İkincisi ve de benim de tercih ettiğim yol ise laser etkisi ile ortaya çıkan bu serbest yağın, yine aynı minik deliklerden bir şiringa girilerek kibarca dışarı alınması. Bu sayede hem erkenden net bir sonuç almak mümkün oluyor, hem de metabolizmayı bir iki ay sürecek bu yağ emilimi yükünden kurtarmış oluyoruz. Tabi laser liposuction işleminde ister yağı hemen alalım, ister de emilmesi için bırakalım, laserin içeriden etkilediği ciltte çarpıcı bir toparlanma olacağını da eklemek gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.