Yakını Daha Rahat Görmeye Başladıysanız Kataraktınız Olabilir!

15.10.2012
30
Yakını Daha Rahat Görmeye Başladıysanız Kataraktınız Olabilir!

Op. Dr. Faruk EroğluAnneanneniz ya da babaanneniz son dönemde gözlük kullanmayı bıraktı mı? Gazeteyi ya da dergiyi gözlüksüz mü okumaya başladı. O zaman hemen sevinmeyin. Çünkü gözlerinde katarakt olabilir…

Op. Dr. Faruk Eroğlu
Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzm.

Tüm dünyada önlenebilir körlüklerin en önemli nedeni olan katarakt; göz merceğinin berraklığını kaybederek bulanıklaşmasıdır. Göz bebeğinin arkasında şeffaf, kristal şeklinde lens adı verilen göz merceği bulunur. Lensin görevi görüntünün görme merkezine düşmesini sağlamaktır. Uzak/yakın görüşü ayarlar ve dengeler. Katarakt olduğunda lens, buzlu cam görünümüne döner. İlerlemiş kataraktlarda karşıdan bakıldığında göz bebeğinde beyazlık fark edilir.

Kataraktın cinsine göre kişilerde farklı şikayetler görülebilir. Kataraktın en önemli belirtisi görme azalmasıdır. Özellikle diğer göz kapatılınca anlaşılır. Geceleri ışıktan rahatsız olma, bazen karanlıkta bazen güneş ışığında görme azalması olur. Bazı hastalarımız gece araba kullanmakta zorlanma bazıları ise yakın okumada bozulma şikayeti ile başvururlar. Kataraktların bir bölümünde yalancı miyopi oluşarak uzak görme bozulur, yakın görme düzelir. İleri yaşlarda görülen yakını görmede düzelme buna bağlıdır. “Benim babaannem 90 yaşında ama yakını gözlüksüz okuyor” ifadesini hepimiz duyarız. Böyle bir ifadeyle karşılaştığında mutlaka o kişiyi uyararak hemen bir göz hekimine başvurmasını sağlayın. Çünkü gerektiğinde ameliyat edilmeyen kataraktlar çok şişkin hale gelir ve zarı yırtılır. Göz tansiyonu ve göz içi iltihabına; bazen de kalıcı körlüğe yol açabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.