Yarık Dudak Ve Yarık Damak

17.10.2012
56
Yarık Dudak Ve Yarık Damak

En sık görülen doğum kusurlarından olan yarık dudak ve yarık damak, gebeliğin ilk aylarında bebeğin gelişimi sırasında yüz bölgesindeki yapıların birleşimindeki kusur sonucu ortaya çıkar.

Doç.Dr. Azize KILIÇ     

Dr. İsmail Ege SUBAŞI

Kesin nedeni bilinmemekle beraber, genetik etkenler, çevresel faktörler, gebelik sırasında annenin kullandığı ilaçlar, sigara ve alkol alışkanlığı, enfeksiyon, anneye ait hastalıklar, B vitamini ve folik asit eksikliği tetikleyici etkenler arasında sayılabilir.  Tedavi edilmezse kulak infeksiyonlarına ve işitme kaybına neden olabilir.
Yarıklı çocukların çoğunda başka bir doğumsal eksiklik veya anomali saptanmaz. Hastaların çoğu zeka ve yetenek bakımından normaldir. Anne ya da babadan birinde yarık dudak-damak olması, önceki doğumlarda yarık damak-dudaklı çocuk doğurmuş olmak sonraki doğumlarda hastalık riskini artırır. Doğumsal kusurların yüzde 50’sinde yarık damak ve dudakla birlikte yüzde 25’inde yalnız yarık damak, yüzde 25’inde yalnız yarık dudak bulunur. Hastalık basit bir dudak yarığı olabileceği gibi burun deliklerini ve damağı da değişik derecelerde içine alabilen daha karmaşık şekilde görülebilir. Tek ya da çift taraflı olabilmesi mümkündür. Hastalığın teşhisi anne karnındayken ultrasonla konulabilmekte ve beraberinde başka anomalilerin eşlik edip etmediğinin araştırılması açısından amniosentez yapılması önerilmektedir. Tanısı doğumdan önce konmayan vakalarda genellikle doğumdan hemen sonra konulmaktadır.
Karşılaşılan sorunlar
Yarık dudaklı bebeklerde ciddi bir problem olmaksızın annesinin memesini emerek beslenme sağlanabilirken, yarık damaklı bebeklerin beslenmesi sıkıntılıdır. Damaktaki açıklıktan dolayı bebek memeyi tam olarak ememez veya çok zorlanır, emdiği sütün burnundan gelmesi, hava yollarına kaçması gibi ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle yarık damaklı bebeklerin beslenmesi özel ilgi gerektirir. Bebeğin beslenmesi sırasında özel yapılmış damaklıklar, biberonlar kullanılmalı, yarı dik pozisyonda tutulmalıdır. Bu bebekler beslenirken normalden daha fazla hava yuttukları için daha sık gazları çıkarılmalıdır. Yarık damak ve dudaklı çocuklar kulak problemlerine daha yatkındır. Orta kulakta sıvı birikmesi sık olarak görülmekte; eğer tedavi edilmezse orta kulak iltihabı ( otitis media ) ve işitme bozukluklarına neden olabilmektedir. Diş problemleri de sıklıkla hastalığa eşlik eder. Dudak yarığı olan çocuklarda konuşma bozukluğu genelde olmazken damak yarığı olan çocuklarda tedavi geciktirilirse konuşma problemi gelişir.
Hastalığın tedavisi doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde başlar. Cerrahi tedavinin ön planda olduğu ekip çalışması sayesinde çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. Tedavi ekibinde genellikle plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı, çocuk hastalıkları uzmanı, ortodonti uzmanı, konuşma terapisti, genetik uzmanı bulunmaktadır. Yarık damak ve dudağında ameliyatın zamanı değişebilmekle birlikte bebek 4,5 kg ağırlığını geçtikten ve yaklaşık 10 haftalık olduktan sonra dudak ameliyatıyla başlar. Damak ameliyatı genellikle 9-12 ay arasında yapılmaktadır. Hastalığın derecesine bağlı olarak tek ameliyatla sonuç alınabildiği gibi birden fazla ameliyat da gerekebilmektedir. Yarık damak ve dudak tedavi edilebilen bir hastalık olup genellikle özür bırakmamaktadır. Önemli olan tedavi süresince ailenin çocuğa sevgiyle yaklaşıp özürlü muamelesi yapmamasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.