Yaşam Kalitesi Çocukların Boy Uzamasında Etkili

11.08.2014
44
Yaşam Kalitesi Çocukların Boy Uzamasında Etkili

yasam-kalitesi-cocuklarin-boy-uzamasinda-etkiliÇocuklarda boy uzunluğu genetik etkenlere bağlı olsa da, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı da büyük ölçüde söz sahibi oluyor. Dengesiz, abur cubur ağırlıklı beslenen ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip çocuklar gelişimlerini yeterince sağlıklı tamamlayamıyor, boy uzamasıyla ilgili sıkıntılar baş gösterebiliyor.

Uzm. Dr. Yadigar Genç

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Boy Uzamasının Sağlıklı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Çocukların gelişiminin sağlıklı ve normal düzeyde olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, boy uzamasına dikkat etmektir. Anne babalar bu anlamda çocuklarının boylarını belli aralıklarla ölçmelidir. Çocuklarda en hızlı boy uzaması, okul öncesi dönem ile ergenlikte karşımıza çıkar. Çocuktaki boy uzamasının sağlıklı ve yeterli olup olmadığını anlamak için, kız çocukta anne ve babanın boyu toplanır. Bu sonuçtan 13 çıkartılıp, rakam ikiye bölünür. Erkek çocukta da anne ve babanın boy uzunlukları toplanarak, 13 eklenir ve ikiye bölünür. Böylece çocuğun ulaşması gereken boy, doğru bir şekilde tespit edilebilir. Aile çocuğun boy uzamasını takip ederken, akranları kadar gelişmediğini fark ederse doktora başvurulmalıdır.

Beslenme Alışkanlıkları Boy Uzamasında Büyük Pay Sahibi

Çocuklarda boyun uzamasında en önemli faktörlerden olan beslenme alışkanlığı, çocukların gelişiminde büyük ölçüde söz sahibidir. Sağlıklı ve yeterli bir boy uzaması için; taze sebze, meyve ve proteinli gıdaların aksatılmadan tüketilmesi gerekir. Hamilelik döneminde annenin beslenmesi de bebeğin ileriki yaşlarda boy uzamasını doğrudan etkiler. Hamilelikte protein, sebze ve meyvelerden yeteri kadar tüketen annelerin çocukları daha sağlıklı bir gelişim gösterir.

Çocukların boy uzamalarının yeterli olabilmesi için, sebze ve meyvelerin hem taze hem de mümkünse çiğ tüketilmeleri faydalı olacaktır. Çünkü en yüksek besin değerleri, çiğ sebze ve meyvelerde bulunur. Demir, çinko, selenyum ve kalsiyum gibi minerallerin eksikliğinde boy kısalığı sorunu gündeme geleceğinden, bu mineralleri içeren deniz ve süt ürünleri düzenli olarak tüketilmelidir. Ayrıca B, C, D ve E vitaminleri de gelişim açısından büyük önem arz ettiğinden bu ihtiyaç da sebze ve meyveler aracılığıyla giderilmelidir.

Süt ve Süt Ürünleri Boy Uzamasında Ayrı Bir Öneme Sahip

Çocukların beslenmesinde boy uzaması açısından pek çok yiyecek ve içeceğin tüketilmesi gerekiyor, ancak süt ve süt ürünleri bu konuda çok daha önemli denilebilir. Çocukların gün içerisinde en azından 2 su bardağı süt içmeleri, kemik gelişimini destekler. Özellikle gece yatmadan hemen önce içilen süt, büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Ayran, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin tüketimi de süt kadar faydalıdır. Yoğurdun sebze yemeklerinin yanında tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Sütün en saf ve faydalı hali olan anne sütünün ilk 6 ay ek gıda olarak, 2 yaşına kadar da aralıklarla verilmesi bebeğin gelecekteki boy uzunluğu ve vücut gelişimi açısından oldukça önemlidir. Anne sütü, zengin protein ve demir içeriğiyle boy uzaması üzerinde oldukça etkilidir.

Spor, Çocukların Boylarının Sağlıklı Uzamasına Katkıda Bulunuyor

Çocuklarda boy uzamasının yeterli olabilmesi için doğru beslenme alışkanlıklarının yanı sıra, spor alışkanlıkları da çocuklara kazandırılmalıdır. Çocukluk döneminde kas ve kemik gelişimini desteklediği bilinen yüzme, basketbol, voleybol gibi spor dalları çocuklara boy uzaması konusunda avantaj sağlar. Ancak çocuklukta vücuda fazladan yük binmesine neden olan halter, güreş ve benzeri spor dallarıyla uğraşılması önerilmez.

Spora okul öncesi dönemden ziyade ilkokul çağında başlanması, boy uzaması açısından oldukça önemlidir. Spor seçiminde çocuğun yaşı, fiziksel özellikleri dikkate alınmalı, mümkünse bu konuda hekimlere danışılmalıdır. Boy uzamasına olumlu katkı sağlaması için sporun düzenli, aksatılmadan yapılmasına da dikkat edilmelidir.

Boy Yeterli Uzamıyorsa, Büyüme Hormonu Eksikliğine Bakılması Gerekiyor

Çocuklarda boy uzama ve vücut gelişimi, büyüme hormonuna bağlı oluşur. Büyüme hormonunun yeterince salgılanmaması, çocuklarda boy kısalığı sorununa neden olabilir. Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklar; kısa boy, fazla kilo ve ergenliğe geç girme sorunlarını sıklıkla yaşar.

Boy uzamasını doğrudan etkileyen büyüme hormonu eksikliğinde, kemik yaşı ölçümü ve çeşitli hormon tahlilleri yapılır. Büyüme hormonu eksikliğinin kesin tespiti durumunda, çocuğa büyüme hormonunun takviye olarak verilmesi sağlanır. Bu tedavi, boy olması gereken ölçüye gelene kadar uygulanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.