Yaşam Kalitesini Artıran Operasyonlar

07.12.2014
54
Yaşam Kalitesini Artıran Operasyonlar


Estetik anlamda mevcut bazı vücut deformasyonları çoğu zaman günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak içinde estetik ameliyatlar artık bir gereklilik halini aldı.

Dr. Ayşegül Sivri

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Günümüzde estetik amaçlı operasyonlar artık keyfi olmaktan çıkmış bazı durumlarda gereklilik halini almıştır. Estetik denildiği zaman çoğu kişinin aklına sadece daha güzel bir görünüm için yapılan cerrahi operasyonlar gelir. Oysaki günümüzde estetik operasyonların temelinde artık sadece estetik güzellik kaygısı yatmaz.

Estetik operasyonların temel amacı, estetik kusurları ve buna bağlı olarak gelişebilen sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak olarak öne çıkar.

Estetik operasyonların temel amacı…

Estetik kusurları ve buna bağlı olarak gelişebilen sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak üzere estetik operasyon olarak öne çıkar. Kişilerin kusurlarını gidererek öz güvenleri üzerinde de olumlu etkiler bırakan estetik operasyonlar aynı zamanda yaşam kalitesini de artırır.

Estetik operasyonların kişinin sadece görünümüne katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yaşam kalitesini de attırdığı göz ardı edilemeyecek bir gerçek halini aldı. Günümüzde estetik operasyonlar artık keyfiyetten çıkarak bazı durumlarda gereklilik halini aldı hatta halkta konuyla ilgili ciddi bir bilinçlenme oluştu. Yaşam kalitesini artıran operasyonlarda ülkemizde en çok burun estetiği ameliyatları öne çıkar.

Bunun yanında meme küçültme ve dikleştirme, meme büyütme, göz kapağı fazlalıklarının alınması, botoks, liposuction, hareketi kısıtlayan ya da deri tahrişi yapan bölgesel yağlanmaların giderilmesi ve karın germe de yaşam kalitesini artıran diğer işlemler arasında yer alır.

Burun Estetiği

Türkiye’nin coğrafi yapısı ve genetik sebeplerden dolayı eğri, kemerli, düşük burun ucuna sahip burunları çok sık görülür. Bu şikayetlerle başvuran hastaların çoğunda burun içinde tıkanıklık yapan problemlerle de karşılaşılır. Burun tıkanıklığı bulunan hastalar horlama, baş ağrısı, rahat nefes alamadığı için çabuk yorulma gibi şikayetler de yaşar. Burun estetiği ameliyatlarında amaç hem hastanın yüzüne yakışan bir burun yapmak hem de hastanın kaliteli bir nefes almasını sağlamak için burun içindeki nefes yollarını açmaktır. Sonuçta burun sadece estetik değil aynı zamanda fonksiyonel bir organdır. Önemli olan burnun sağlıkla güzelleşmesidir.

Meme Küçültme ve Dikleştirme

Kadınlar çoğu zaman göğüslerinin büyük, küçük ya da sarkık olmasından şikayet eder. Bu şikayetler çoğu zaman kadınlarda öz güven eksikliğine yol açar. Büyük ve sarkık göğüslerden yakınan kadınlar bu grubun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu kadınların estetik kaygılarının yanında hayat standartlarını düşürücü bir takım problemleri de vardır. Bunlar arasında en belirgini bel, boyun ve sırt ağrılarıdır. Burada ağrı gerçekten çok şiddetli olup büyük ve ağır olan göğüslerin yarattığı ağırlık etkisine bağlıdır. Bu kadınları anlamanın en etkili yolu boynuna 5 kiloluk bir ağırlık takarak 5 dakika yürümekten geçer. Ağrı ve konforsuzluğun ne olduğunu ancak o zaman anlaşılır.

Büyük göğüslü kadınların bir diğer şikayeti şişman gözükmeleri ve fazla ağırlığa bağlı kambur durmalarıdır. Buda kişide öz güven eksikliğine yol açar. Yine ağırlığa bağlı sutyen askı izleri de omuzda derin izlere yol açmaktadır.

Büyük göğüslü kadınlarda özellikle yaz aylarında göğüs altında terlemeye bağlı mantar ve cilt enfeksiyonu da sık gözlenir. Göğüs küçültme ve toparlama ameliyatı sonrası bu şikayetlerin de tamamı giderilir.

Bir diğer önemli yakınma yatarken ağırlığa bağlı nefes alma zorluğu, kollarda ve ellerde uyuşukluklardır. Bu kişilerin mevcut şikayetlerine bağlı özellikle genç yaşlarda asosyal kişilik bozuklukları da bulunur. Kısacası meme küçültme ameliyatı hayat standartlarını oldukça arttıran bir operasyondur.

Göz kapağı estetiği:

Göz kapaklarında bulunan cilt fazlalığı ve sarkıklığı en güzel gözlere bile gölge düşürüp yorgun ve yaşlı görüntüye neden olur. Estetik görünümün bozukluğunun yanında sarkık ve düşük haldeki göz kapağı gözün önünü kapatarak kişinin görmesini engeller. Aynı zamanda sağlıklı görme olmadığı için yorgunluk ve baş ağrısını da tetikler. Bu düşüklük ve fazlalık yaşlanmaya bağlı olarak olabileceği gibi genç yaşlarda da gözlenebilir. Basit ve kolay estetik müdahaleler ile yıllara meydan okuyan canlı ve sağlıklı bakışlara sahip olabilmek mümkün. Böylelikle hem güzel görüntüye kavuşulup gözler daha ön plana çıkarılırken kişinin rahat görmesi de sağlanmış olur.

Genital Estetik:

Normal doğumlar sonrasında vajenin ileri derecede gevşemesi ve bollaşması sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Doğum sırasında gerilen ve gevşeyen dokuların doğum sonrasında normale dönmemesine bağlıdır. Böyle bir problem eşlerin cinsel yaşamını olumsuz etkilediği gibi beraberinde boşanma ile de sonuçlanabilir. Bu sıkıntı yapılacak lokal bir girişim ile ortadan kaldırılabilir.

Jinekomasti:

Erkekte meme büyümesi de denilen jinekomasti aslında çok konuşulmayan ama çok rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda kişi denize havuza girme gibi bedeni ortaya çıkaran aktivitelerden uzaklaşır.

Karın Estetiği:

Karın bölgesindeki fazla yağlanma, cildin sarkması kişinin hareketini kısıtlarken aynı zamanda bel bölgesinde ağrı da oluşturabilir. Karın germe ya da bölgesel yağlanma sorunu için yapılan liposuction operasyonları sonrası kişi daha rahat hareket eder hale gelebilir. Bu operasyonlarla orantılı bir vücuda sahip olan kişinin uygun kıyafet bulamama sorunu da ortadan kalkar.

Yapılan bir araştırmada insan üzerindeki ilk izlenimlerin yüzde 80-90’nını kişinin dış görünüşü oluşturur. İlk 30 saniyede karşılaşılan kişi hakkında ön yargılar oluşur. Makyajı, gözler, bakışlar, saç tarzı, burnunu kemerli olması giyim tarzı bunları etkiler. Yapılan araştırmalarda güzel kadın ve erkeklerin kariyer hayatında daha başarılı oldukları saptanmıştır

Genel görüntünün kişide yaratmış olduğu psikolojik çöküntü hakkında “bedeniyle barışık olmayan kişi kendiyle de barışık değildir” denilebilir. Yani sosyal yaşamda pek çok aktiviteden kendini soyutlayan kişide bu psikolojik bir çöküntü de yaratabilir. Dolayısıyla yapılabilecek estetik cerrahi girişimler kişinin sosyal hayata katılımını arttıracaktır.

Başarılı bir estetik ameliyat, kişinin öz güvenini arttırmakta,  psikolojisini düzeltmekte ve hastanın dış görünüşü güzelleştirmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.