Yaşlanmaya Bağlı Ağrılar Önlenebilir mi?

Yaşlanmaya Bağlı Ağrılar Önlenebilir mi?

Yaslanmaya-Bagli-Agrilar-Onlenebilir-miYaşlanmaya bağlı sırt ve boyun ağrılarını genetik özelliklere bağlamaktan kaçarak, kötü beslenme, stres, spor ve kötü duruş yönüyle yaşam şeklini gözden geçirmek gerekir.
Prof.Dr.Gülçin Gülşen
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm.

Her insan farklıdır ve her birimiz farklı bir hayat yaşarız. Ortak yönümüz bir gün yaşlanacağımızdır. O gün için bütün vücudumuzu taşıyan omurgamızı güçlü tutma ve formda kalarak özellikle sırt, boyun kaslarımıza faydalı temel şeyleri ihmal etmemeliyiz.


Spinal dekompresyon yöntemiyle bel ve boyun fıtığı tedavisi için gelen hastalarda son yıllarda yaş ortalaması yükseldi. Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte bel ve boyun ağırısı rahatsızlığı nedeniyle başvuran hastalarda da ileri yaşlarda hasta başvurular olmaktadır . Bunun da çoğunlukla yaşlanan insan vücudunda daha kırılgan hale gelen kemik yapısı ve yumuşak bağ dokusunun (intervetebral diskler) daha kuru ve daha ince olmasıdan kaynaklanır. Bu yaş grubu hastalarda bel ve boyun ağrısı şikayeti sonrası temel omurga disklerinin aşınması, şişkin ve ya fıtıklaşmış disk, spinal artrit, spinal stenoz, faset sendromu ve ankiloz spondilit şeklindedir.
Ağrı vücudun sigortasıdır
Sırt ağrısı başta olmak üzere şiddetli olmayan ağrıların vücudun bir sinyalidir. Ağrılar farklı sebeplerden kendini gösterebilir. Vücudun bir rahatsızlığa olan ilk tepkisi olan ağrılar donuk, genel, keskin, periyodik veya aralıksız olabilir. Özellikle de bel ve boyun ağrılarında sertlik, uyuşukluk, spazmlar veya karıncalanma şeklinde türleriyle karşılaşılır. Sinirler etkilenir, özellikle bel ağrısı ya da boyun ağrısı bacaklar başta bir organ ve ya vücudun tamamında bir hastalığın belirtisi olabilir. Dayanılmaz hissedilen bel ağrısı ya da boyun ağrısı için mutlaka bir uzman hekime muayene olunması gerekir. Diğer yandan ağrının hayat konforunu etkilememesi için destekleyici olarak doğada yürüyüş ve ya temiz havada solunum egzersizleri yapılması fiziksel faydalar yanısıra, hayat şartlarının getirdiği zorlukları da bir nebze dağıtmamıza yardımcı olur. Doğada yaşa uygun spor hareketlerinin bir faydasının da sinir baskıları sonucu bacaklarda ortaya çıkan uyuşma veya karıncalanmaları yok etmesidir. Tabi ki bu tür ağrıları yaşamamak için düzenli bir uykuyu da gözardı etmemek gerekir.


Yaşlılık Gelmeden Tedbir Alınmalıdır
Genetik yapı kişinin sağlık haritasında önemli bir rol oynar ama her hastalık bu sebepten kaynaklanmaz. Genetik yapıya mahkum olmak kolaycılık olur. Özellikle de bel ve boyun kemiği yapısında yaşlılığın getirdiği etkileri azaltmak için yıllar içinde yapabilecek çok şeyler vardır. Her insanın fiziksel ve duygusal yapıları farklıdır ve her birimiz farklı bir hayat yaşıyoruz. Ortak yön yaşam şekillerinden kaynaklanan benzer rahatsızlıkların olmasıdır. Kötü beslenme, stres, spor eksikliği ve kötü duruş özellikle bel ve boyun ağrılarını tetikleyen temel faktörler. Sağlıklı bir vücuda kavuşmak, zararlı etkilerden korunmak tamamen kişinin imkanları dahilinde yapabileceği şeylerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.