Yaşlanmaya Karşı Doğal Savaşçı: Jackfruit

Yaşlanmaya Karşı Doğal Savaşçı: Jackfruit

Dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen ve içeriği nedeniyle meyvelerin şahı olarak anılan Jackfruit, genç, kusursuz bir cildin adresi olarak da gösteriliyor. Vitamin, mineral, phytonutrientler, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından zengin bir kaynak olan Jackfruit, yaşlanma karşıtı, doğal bir savaşçı. 

Taylan Kümeli

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı

Günümüzde cilt konusunda kozmetik ürünler birbirleri ile rekabet ederken dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit içeriği ile yaşlanmaya karşı tek başına bir savaşçı vazifesi görüyor. Türkiye’de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan Jackfruit’in astımdan anemiye, kolon kanserinden tansiyona kadar birçok rahatsızlıkta önleyici etkisi bulunuyor.

Erken yaşlanmayı önlüyor

Tatlı, lezzetli ve egzotik meyve Jackfruit’in tüm meyvelerin şahı olarak kabul edilebilir. Vitamin, mineraller, phytonutrientler, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Bu meyve kalori içermekte ancak kolesterol ya da doymuş yağ içermemektedir. Jackfruit’ı en iyi tat, beslenme ve sağlık için tüketmenizi öneririm. Ayrıca, yaş, menopoz ve düşük beslenme gibi birçok doğal faktör vücudun yaşlanmasına neden olur. Kirlilik, UV radyasyonu ve dumanın erken yaşlanmayı teşvik eder, Jackfruit’de bulunan antioksidanların ise yaşlanma sürecini yavaşlatmak için vücuttaki serbest radikalleri yok eder.

Parlak ve kusursuz bir ciltten sağlıklı saçlara 

Jackfruit meyvesi özellik cilt üzerinde önemli bir etkisi bulunur. Cilt kırışıklıkları, parlayan ve kusursuz bir cilt için bu egzotik meyveen iyi adrestir. Jackfruit çekirdeğini biraz soğuk süte bir dakika daldırın. Bunu iyice ezin ve kırışıklıklara hafifçe uygulayın. 6 hafta içinde kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma olacaktır. İçeriğindeki yoğun tohumuyla kabızlığı engeller. Jackfruit tohumu size kusursuz bir cilt sunabilir. Bunun için süt ve bal ile kuru tohumu ıslatınız. Onları ince bir hamur haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Kurumaya bırakın ve birkaç dakika içinde kusursuz cildi ortaya çıkarmak için yıkayın. Jackfruit tohumları protein açısından da zengindir.

Bu tohumlar sağlıklı saçlar için önemli bir vitamin olan A vitaminini içerir ve sağlıklı saç büyümesi için hayati olan sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olur.

Kolon, akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı koruma sağlıyor

Jackfruit kalori içermesine rağmen kolesterol ya da doymuş yağ içermez. Meyve özellikle kansere karşı koruma sağlar, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kolon kanserini önleme konusunda da önemli bir ayrıcalığı bulunur. Jackfruit, kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar, phytonutrientler ve flavonoidlere sahiptir. Jackfruit içerisindeki antioksidanlar vücudu serbest radikallerden korur. Vücuttaki oksidatif stres yüzünden serbest radikaller üretilir. Bu hücrenizin DNA’sına zarar verir ve kanser hücresi üretir. Ancak antioksidanlar, DNA’yı serbest radikallerin hasarından korumak için bu serbest radikalleri etkisiz hale getirebilirler. Jackfruit ayrıca kolon, akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı koruma sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.