Yaşlanmayı Frenleyen Yöntem: Fransız Askılama

Yaşlanmayı Frenleyen Yöntem: Fransız Askılama

Cerrahiye başvurmak istemeyen ancak cildinin eski görünümüne kavuşmak isteyen kadın ve erkekler için ideal uygulama: Fransız Askılama… Fransız Askılama; yüz hatlarından memnun olmayan, cilt yüzeyinde sarkma ve kırışma meydana gelmiş kişilerde, kısmi yüz felci geçiren hastalarda da kullanılabilen tedavi edici bir yöntemdir. Cerrahi yüz operasyonuna alternatif işlem ile yaşlanma süreci geciktirilmektedir.

Dr. Nihat Dik

Medikal Estetik Uzmanı

Yaşlanmış görüntüden kurtulmak için uygulanan cerrahi işlemler uzun yıllar kullanılacak kalıcı sonuçlar sunar ancak maliyet ve uzun süren iyileşme süreleri hastalar için sorun oluşturur. Cerrahi operasyon haricinde yapılan işlemler ise kalıcı sonuçlar vermediği için alternatif olarak sunulsa bile hastaların tercihi genellikle ameliyattan yana olur.

Yüzümüz zaman içerisinde yer çekimine ve yaşlanmaya engel olamamaya başlar. Zayıflayan bağ dokusu, kolajen ve elastikiyet kaybı nedeniyle yüzümüz kırışır ve yaşımızı ele vermeye hatta olduğumuzdan daha yaşlı görünmeye başlarız. Bu kırışıklıklar bizi yorgun, sinirli ve mutsuz gösterir.

Son yıllarda ameliyatsız yüz germe ve ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri oldukça başarılı şekillerde uygulanmasıyla durumun biraz tersine döndüğü söylenebilir. Fransa’da geliştirilen, içi polyester dışı ise ciltle uyumlu silikon malzemeden üretilen iplerle yapılan Dinamik Yüz Askısı, sarkmaları düzeltmek ve yüzü eski genç görünümüne kavuşturmak için kullanılan güvenli ve ameliyatsız bir yöntemdir.

İpler yaşlanmayı nasıl etkiler?

Çekme, asma ve düzeltme işlemi ancak sarkmalar üzerinde etkili olur. Bu nedenle yaşlanmayı durdurmak gibi bir özelliği yoktur. İşlem sonrası yüz ovali tamamlanır, özellikler öne çıkarılır, elmacık kemikleri belirginleştirilir ve kırışıklıklar azalır. İplikler kasları etkilemediği için buna bağlı olarak ortaya doğal bir sonuç çıkar ve ifade bozulmaz. İplikler etraflarında oluşan kolajen üretimi ile cildi destekler ve cilde faydasını uzun süre görebilir. Sonuç olarak ortaya tamamen yenilenmiş ve eski sağlığına kavuşmuş bir cilt çıkar.

Yüzün gençleşmesi, işlem sonrasında hemen fark edilir: Yüzde 90 bütünleşmiş görüntüyü alması bir haftayı bulur. Eğer eksiklikler varsa haftanın sonunda tamamlanmalıdır. İşlemin tam olarak yüz ile entegre olması 2-3 ay kadar sürebilir.

Fransız Askısı neden tercih ediliyor?

Ameliyatsız yüz germe işlemlerinin arasında en yeni olan bu teknik ile kalıcılık süresi 5-10 yıl arasında olurken doğal ifade korunarak uygulama yapılır. Hastalar, cerrahi operasyon prosedürleriyle uğraşmak ve kısa süreli ameliyatsız yüz germe işlemlerini sürekli tekrarlatmak zorunda kalmaz. İplerin esnek olması sebebi ile oldukça rahat kullanılabilen ve kopma riski olmamasından dolayı mimikleri kısıtlamayan uygulama ile hastalar, konforlu ve güvenli biçimde gergin bir görünüme kavuşabilir.

Hangi bölgelere uygulanabilir?

*Yüz: yanaklar, elmacık kemikleri, çene altı, yüzün oval bölümleri, kaşlar

*Boyun

*Vücut: göğüsler, kollar, kalçalar, bacaklar

Uygulama her cilt tipinde etkili midir?

İplikler sadece hacimsel değişiklik yaratır. Bu tekniğin aşırı derecede kırışmış ve sarkmış ciltler için uygun olmadığını unutmamak çok önemlidir. Hastalar sonucu verimli olmayacak durumlarda doktorun onlara işlem uygulamayı kabul etmeyeceğini bilmelidir. Etkili ve estetik açıdan hoş bir görüntü elde etmek için cilt ince olmalıdır ve hafif derecede gevşeklik göstermelidir. Cilt çok ince ve kırışmış ise sonuç istenen düzeyde olmayacaktır. Cilt kalın ve çok ağır ise ipler bu işlem için yetersiz kalacaktır.

Uygulamanın avantajları:

Mimik hareketleri ile uyumlu, doğal görüntüyü bozmadan ve dışarıdan bir gözün fark edemeyeceği şekilde uygulanmaktadır. Derinleşmiş çizgileri açar ve sarkmaları toparlar. Kişinin kendini mutsuz etmesine sebep olan görüntüyü ortadan kaldırır. Dikiş izi olmadan uygulanmaktadır. Tehlikesiz, acısız ve konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile uygulandığından, hastanede yatmanız gerekmez, sosyal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. Enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Yukarıya doğru bir kuvvet uygulayarak yer çekimi nedeniyle oluşmuş sarkmalarda son derece etkilidir. Sonuç zamanla daha iyi olmaktadır. Optimal sonuca ise bağ dokunun gelişmesi için gereken süre uygulamadan 2 ay sonra elde edilir.

*Kadınlarda ve erkeklerde kullanılabilir

*35 yaşından 70 yaşına kadar ihtiyacı olan tüm hastalarda kullanılabilir

*Yara yapmaz ve iz bırakmaz, ameliyat değildir

*Genel anestezi ile uygulanmadığı için hastanede kalmak gerekmez

*Ortaya çıkan sonuçlar oldukça doğaldır

*Mimiklerde değişiklik olmaz

*Gevşeme hissedildiği zaman tekrar gerdirme işlemi uygulanabilir

*Lokal anestezi altında işlem neredeyse ağrısızdır

*2 gün ila 2 hafta arasında iyileşme

Fransız askısı nasıl uygulanır?

Dinamik askılar lokal anestezi sonrasında yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında uygulanmaktadır. Uygulama bölgesinde işlem öncesi yapılacak kontrol ile çalışılacak bölgeler belirlenmekte ve ipler deri altına yerleştirilmektedir. İpin tutunma bölgesi baş içi (kulak üzeri) olarak tercih edildiği için işlem dikişe gerek kalmadan sonlandırılmaktadır. İşlem sonrası oluşabilecek enflamasyon ağrı kesiciler ile dindirilebilmektedir. Uygulama sonrası günlük hayata rahatça devam edilebilmektedir.

 Uygulama sonrası bakım nasıl olmalıdır?

*Dinamik ipin uygulanmasının ardından birkaç gün dinlenilmelidir.

*Çene hareketleri minimum seviyede kullanılmalıdır.

*Yüz üstü uyunmamalıdır.

*Yüz yıkama işlemi sırasında sadece yukarı doğru hareketler uygulanmalıdır.

*Cilde masaj uygulanmamalı ve ovuşturulmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.