Yaşlılar; Uykusuz Gecelerin Nöbetçileri

Yaşlılar; Uykusuz Gecelerin Nöbetçileri

uyku ilaçları,uyku ilacı,uykusuzluk,yaşlılık,insomni,uyku tedavisi,uyku apne sendromu,uyku apnesi,melek kandemir,Yaşlılar; Uykusuz Gecelerin NöbetçileriEmeklilik, eşini kaybetme, stres, gündelik alışkanlıkların dışına çıkılması, yemek ve yatma zamanlarının değişmesi, yalnızlık, ağrı, sağlık sorunları ve ilaç alma saatleri gibi faktörler yaşlılıkta vücut ritmini bozuyor ve sıkıntılı  uykusuz geceler başlıyor.

Uzm. Dr. Melek Kandemir

Uykuya dalmada  ve sürdürmede güçlük olarak tanımlanan insomni’nin tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak hekim kontrolü dışında kullanılan ilaçlar hastalığı bazen daha da artırabilir ve çözümü geciktirebilir.

Uyku düzeni yaşlanmayla birlikte değişikliğe uğruyor. Araştırmalar, yaşlı nüfusta ortak “fizyolojik” uyku değişikliklerinin ortaya çıktığını gösteriyor. Uyku, genç erişkinlerinkine oranla çok kırılgan, yüzeyseldir ve sık sık bölünebilir. Yaşlılarda en sık karşılaşılan uyku problemi ‘insomni’dir ve görülme sıklığı yaşla birlikte artar. İnsomni; uykuya başlamada, uykunun sürdürülmesinde güçlük, erken uyanma ya da bunların bir arada oluşu ile birlikte gündüz uyku ihtiyacı ve yorgunluk şeklinde ortaya çıkabilir. İnsomni hastalığı, yaşlanmayla ilgili fizyolojik değişikliklere bağlı olabileceği gibi, depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozuklulardan, sistemik hastalıklardan, yaşın ilerlemesiyle birlikte sıklığı artan uykuyla ilişkili solunum bozuklukları veya uykuda periyodik bacak hareketleri, huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozukluklarından kaynaklanabilir. Yaşlı bireylerde sık olarak karşılaşılan ağrı da kişinin sağlıklı olarak uyumasına engel. Çeşitli sebeplerle kişilerin gündüz saatlerinde 30 dakikayı geçecek şekilde uyumasının gece uykusunu olumsuz yönde etkiler. Bazı yaşlılarımız genellikle yalnızlık nedeniyle akşam saatlerinde uyumalarının yine sabaha doğru erkenden uyanmalarına veya uykunun sık sık bölünmesine sebep.

‘İlaçlar uykusuzluğu daha da belirginleştirebilir’
Yaşlılıkla birlikte kullanımı artan ilaçlar, başta depresyon ve anksiyete olmak üzere psikiyatrik bozuklukların ya da sosyal-davranışsal değişiklikler de insomni nedeni olabilir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artan bazı uyku hastalıkları, yaşlılıkta zaten var olan uyku sorunlarını daha belirgin ve karmaşık hale getirebilir. Bu sorunların farkına varılmazsa, uykusuzluğa yönelik olarak verilen bazı ilaçlar, bu hastalıkları tedavi etmek bir yana daha da belirginleştirebilir.

Doğru teşhis uyku laboratuvarında konur
Yaşlılıkta uyku kalitesini bozan diğer nedenler arasında tıkayıcı uyku apne sendromu, periyodik bacak hareketleri, huzursuz bacak sendromu ve uykuda tekme-yumruk atmaya kadar varan REM davranış bozukluğu gibi rahatsızlıklar olabilir. Bu sorunların teşhisinde Uyku Bozuklukları Laboratuvarı’nda yapılan işlemler (polisomnografik inceleme) çok önemli. Uyku bozuklukları tedavi edilebilir, ek sorunlara yol açabilen ilaçlara başvurmadan önce yetkin bir sağlık merkezinde sorunun iyi anlaşılması gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.