Yaşlılıkta Görme Kaybından Korunmak İçin

Yaşlılıkta Görme Kaybından Korunmak İçin

yaslilikta-gorme-kaybindan-kurtulmak-icinYaşlılık beraberinde bazı organlarda fonksiyon düşüklüklerini getiriyor. Bu organların başında ise göz geliyor. Yapılan araştırmalar ise doğru beslenme ile yaşlılığa bağlı görme kaybının yavaşlatabileceğini ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Cengiz Aras
Göz Doktoru

Doğru beslenme özellikle yaşlılıkta büyük önem kazanıyor. Çünkü organlar yaşlandıkça görevlerini tam yapamaz hale gelebiliyor. Bazı hastalıklar da bu organları tehdit ediyor. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen sarı nokta da görme kaybına yol açarak yaşam standardınızı düşürebiliyor. Kötü beslenme, sarı nokta hastalığının nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor.


Sigara İçmeyin, Balık ve Sebze Yiyin

Yaşlılığa bağlı oluşan sarı nokta hastalığı başta olmak üzere doğru beslenerek görme kaybından korunmak mümkündür.

Korunma amaçlı  beslenme programı:

–         Sigara içmeyin, alkolü ölçülü tüketin

–         Bol bol balık yiyin

–         Kırmızı etten uzak durun

–         Katı yağ yerine zeytinyağı tercih edin

–         Sarı nokta hastalığına karşı domates, kırmızıbiber, portakal gibi sebze ve meyveleri sofranızdan eksik etmeyin.


Diyabet Hastalarında Beslenme

Kötü beslenme sonucu vücut yağ ve basınç düzeylerinin bozulmasına bağlı kan şeker dengesinde problem olacaktır. Bu tablo da tansiyon yüksekliğine ve diyabete bağlı göz problemlerinin ortaya çıkışını hızlandıracak ya da var olan problemin ağırlaşmasına yol açacaktır. Diyabet ve hipertansiyon hastaları için dahiliye uzmanlarınca düzenli takip ve yeterli tedavi alımı çok önemlidir.

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.