Yaz Aylarında Belinize Daha Çok Dikkat!

Yaz Aylarında Belinize Daha Çok Dikkat!

Yaz Aylarında Belinize Daha Çok Dikkat,Prof.Dr.Sedat Kiraz Türk İç Hast. Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi,Dr.Sedat Kiraz,eklem hastalıkları,Bel ağrısı; kas spazmı, bel kayması, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi,omurlarda kırık,bel fıtığı,bel ağrıları Yaz aylarında en sık görülen eklem hastalıklarının başında; havaların ısınmasıyla insanların açık mekanlarda daha çok zaman geçirmeleri ve sportif aktivitelerini arttırmalarıyla ilgili olarak mekanik kökenli ortaya çıkan bel ve boyun ağrıları gelmektedir.
Prof. Dr. Sedat Kiraz

Yaz aylarında plaj ve su sporlarının da katkısıyla ortaya çıkan kas ve eklem ağrılarını da bunlara ekleyebiliriz. Plajda genelde görülen en önemli eklem problemleri plaj voleybolu ya da plaj tenisi yapanlarda görülen diz ve dirsek başta olmak üzere tüm eklemlerde görülebilen incinme problemleridir. Ama bütün bu problemler basit yöntemlerle korunarak ya da ortaya çıktıklarında ağızdan alınacak basit antienflamatuar ilaçlar ve korunma cihazları (atel) ile üstesinden gelinebilecek sorunlardır. Toplumda her 100 kişiden 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısından yakınır. Bel ağrısı olan hastaların % 70-85’i 6 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bel ağrısı; kas spazmı, bel kayması, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi, omurlarda kırık ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlerden oluşabilir. Belinizi en iyi siz, kendiniz koruyabilir ve ağrıdan uzak tutabilirsiniz. Bel ağrılarının büyük bir kısmı basit ağrı kesicilerle geçebilmektedir ama içinde bazı durumlar vardır ki onlar özellik arz etmektedir. Bunlardan bir tanesi de ankilozan spondilitdir. Tüm bel ağrılarının içinde ankilozan spondilit denilen omurga romatizmasına bağlı bel ağrıları yüzde 5’i oluşturmaktadır.
Bel ağrısının en önemli karakteri özellikle sabaha karşı hastayı yatağından uyandırması ve hastayı uyandığı zaman rahatsız etmesidir.
Ankilozan spondilitin en önemli bulgusu bel ağrısıdır. Sinsi başlamakta ve genç yaşların hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Genç bir erkekte ortaya çıkan bel ağrısı; özellikle gece uykudan uyandıran tarzda ise, sabah tutukluğu dediğimiz, kalktığında hasta belinde tutukluluktan yakınıyor ve bu tutukluk 1 saati aşkın sürüyorsa, hareket ve egzersiz ile bu tutukluk rahatlıyorsa, o zaman ön planda ankilozan spondiliti düşünmek lazımdır. Ankilozan spondilitin erken tanısı çok önemlidir. Bu durumlarda tedaviye erken başlanmakta ve bir takım kalıcı sakatlıkların ortaya çıkmasını engellenebilmektedir. Bunun için de basit ağrı kesiciler dışında hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayıcı uzun etkili ilaçlar ve son yıllarda tedavide kullanılan biyolojik ilaç tedavileri mevcuttur.
Bel ağrısıyla ortaya çıkan omurga romatizmalarında erken teşhisle kalıcı sakatlıkları  önlenebilir.
Her bel ağrısı omurga romatizması anlamına gelmemektedir, ancak uzun süreli bel ağrıları önemsenmelidir. Bel ağrısı sorunu toplumda çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır, neredeyse bel ağrısı şikayeti olmayan kimse bulunmamaktadır. Ancak her bel ağrısı komplike nedenlerle ortaya çıkmamakta, ağrıların yüzde 90 kadarı basit bel ağrısı denilen yumuşak dokulardan kaynaklanan nedenle ortaya çıkmaktadır. Çoğu da basit ağrı kesicilerle geçebilmektedir.
Egzersizle korunabilirsiniz
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt, karın adalelerini güçlendirmek; eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat sebep olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir. Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli hareketi seçmek faydalı olacaktır.
Hikâyesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.