Yaz Depresyonuna Dikkat

15.07.2023
1.117
Yaz Depresyonuna Dikkat

Küresel ısınma etkilerinin artmasıyla yaz depresyonu günden güne daha fazla kişiyi etkileyebilir. Depresyon nedenlerinin ne olduğu sorulduğunda çoğu kişi yüksek hava sıcaklığı, nem oranı, güneş ışığının çok parlak olması gibi cevaplar veriyor.

Uzm. Psikolog Ali Pamir Kaplan

Çoğunlukla canlılık ile ilişkilendirilen yaz aylarında da depresyon görülebilir ve kış depresyonundan daha farklı belirtileri olabilir.

Giderek daha da ısınan dünyada mevsimsel depresyon her zamankinden daha büyük bir ruh sağlığı krizine yol açabilir. 1980’lerden bu yana gözlemlenen küresel ısınma her geçen gün artarak hayatı etkilemeye devam ediyor.

Kışın azalan gün ışığı ile ilişkilendirilen mevsimsel depresyonun enerjide düşüş, aşırı yemek yeme ve aşırı uyumaya neden olduğu bilinmektedir. Çoğunlukla kış ayları ile ilişkilendirilen mevsimsel depresyon yazın da olabilir.

Kışın ortaya çıkan mevsimsel olanın aksine yaz depresyonunda;

*Uykuda azalma

*İştahta azalma

*Huzursuzluk ve kaygı hali görülür.

Yaz depresyonunda intihar riski daha yüksek

Olası tetikleyicilerin nem, sıcaklık ve günışığı gibi etmenler olduğu düşünüldüğünde günden güne daha da ısınan dünyada mevsimsel depresyon her zamankinden daha büyük bir ruh sağlığı krizine yol açabilir. Yükselen sıcaklıkların ruh sağlığı problemleri nedeniyle acil servis başvuruları ve intihar oranlarında artış görülmektedir.

Mevsimsel depresyondan etkilendiği ya da yakınlarından birinde tablo hissedildiğinde;

*İlaç tedavisinin depresyonda etkili olduğu bilinmektedir. Bir psikiyatrist ile görüşün.

*Mevsimsel depresyon da bir depresyon türüdür. Bu nedenle sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanı, fiziksel aktiviteyi arttırmak depresyonun olumsuz etkilerini azaltmakta yardımcı olabilir.

*Psikoterapi, ilaç tedavisi ve yaşam değişikliklerinin yanı sıra psikoterapi sayesinde sorunlar hakkında farkındalık arttırabilir. Depresif duygu-düşünceler gözlemlenip, değerlendirilip ve başa çıkılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.