Yaz Mevsiminde Ameliyat Yapılır mı?

Yaz Mevsiminde Ameliyat Yapılır mı?

yaz-mevsiminde-ameliyat-yapilir-mı‘Yılın her hangi bir döneminde ameliyat yapılamaz’ diye bir kural yoktur. Gerekiyorsa mevsim ve iklim koşullarına göre önlem alınıp ameliyat yapılabilir. ‘Yazın ameliyat yapılmaz’ inanışı havanın sıcak olması ile ilişkilendirilmiş yanlış bir söylentidir.

Op. Dr. Mert Bilgili

KBB Uzmanı

1970’li yılların öncesinde yaz mevsiminde Polio yani çocuk felci salgınları olduğu için viral enfeksiyona yakalanma riski de yaygındı. Bu sebeple bademcik ve genizeti ameliyatları yaz ayları haricinde bir mevsime kaydırıldı. Ancak bugün artık bu tür viral enfeksiyon salgınları ile karşılaşılmıyor.

Mevsim Ameliyatı Etkilemez…

Sıcak havalarda ameliyat olmaz inanışının ise hiç bir tıbbi temeli yoktur. Günümüzde ameliyathanelerin tümü özel klima sistemleri ile donatılmış, dış ortamdan yalıtılmış kapalı mekanlardır. Ameliyathane, hastane ve yapılacak ameliyatın tipine göre değişmekle birlikte ortalama 19-22 derece arasındadır. Dışarıda kışın kar soğuğunun dondurması ya da yazın çöl sıcaklarının bunaltması ameliyathane ortamını hiç bir şekilde etkilemez. Ortam sıcaklığının sabitlenmesi artık tüm modern hastanelerdeki hasta odalarına yerleştirilmiş klima sistemleri ile ameliyattan sonra da hastane içinde devam eden bakım ve tedavi boyunca da sağlanmaktadır.

Yaz Aylarında Yapılan Ameliyatlarda Kanama Riski Diğer Mevsimlere Göre Daha Fazla Değildir!

Sıcaklık gerçekten operasyonları ve iyileşmeyi etkiliyor olsaydı ekvatora ya da kutuplara yakın ülkelerde hiç bir zaman ameliyat yapılmaması gerekirdi. Mevsimler, iklim ve sıcaklıklar bir ameliyatın başarısını hiç bir şekilde etkilemez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; hasta konforu açısından yılda bir kez tatile çıkabilen hastaların ameliyatlarını tatillerinin uygun bir süre öncesinde ya da sonrasında olmasıdır.Hastayı etkileyecek değişken ancak eve gidildiğinde evdeki bakım sırasında ortaya çıkmaktadır. Ama burada da normal bir insanı kışın soğuğundan ve yazın sıcağından koruyacak önlemler çok özel bir gereklilik ya da çok ağır bir hastalık hali yoksa normal bir ameliyat hastası için yeterlidir. Benzer bir iyileşme etkisi çocukların bademcik ve geniz eti ameliyatlarından sonra da izlenmektedir. İlk bir iki haftalık takip süresinin ardından yeterli bir deniz tatili yapan çocuklar akranlarına göre daha hızlı toparlar. İstatistiksel olarak çocukların bademcik ve geniz eti ameliyatları yaz döneminde daha azdır. Bunun nedeni de bilindiği gibi bademcik ve genizeti büyümesini tetikleyen üst solunum yolu enfeksiyonlarının çok daha az görülmesi ve okullar tatilde olduğu için de oluşan enfeksiyonların da çok çabuk salgına yol açmamasıdır. Böylece doğal olarak yaz döneminde ameliyat gerektirecek hastalık durumları daha az gelişir.

Yaz Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Denize Girmek İyileşmeyi Hızlandırır…

Burun estetiği ve diğer burun ameliyatlarında yaz dönemi operasyon açısından daha avantajlı hale gelmiştir. Estetik ve başka nedenlerle yapılmış burun ameliyatlarının sonrasında burun pasajının bakımı ve temizliği için serum fizyolojik yani tuzlu su ya da deniz suyu, okyanus suyu gibi spreyler yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle burun ve sinüs ameliyatlarının sonrasında yazın denize girme olanaklarının bulunması, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Yapılan takipler sonucunda saptanmıştır ki burun operasyonundan sonraki kısa iyileşme döneminin ardından denize girmek burun için bir tür kaplıca tedavisi gibi etki göstermektedir. Nefesin açılması, içerideki yara kabuklarının temizlenmesi ve burun içi mukozasının iyileşmesi hızlanmaktadır.

Gözlük Yerine Şapka Tercih Edilmeli…

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken nokta ise burun estetik ameliyatların ardından cildin ultraviole ışınları nedeniyle güneşten belli bir süre, genellikle 3-4 ay kadar korunmasıdır. 50 faktörlü koruyucu kremler güneşten yeterli korumayı sağlar. Burun estetiği olmuş kişilerin de ameliyattan sonra ki ilk bir kaç ay gözlük takmaması, onun yerine yüzü güneşten koruyacak geniş kenarlıklı şapkaları tercih etmesi gerekir. Bakım kurallarına uyulduktan sonra yaz aylarında operasyon geçirmenin diğer  bir olumsuzluğu yoktur.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.