Yaz Tatilinizi Hastanede Geçirmeyin

Yaz Tatilinizi Hastanede Geçirmeyin

Dr. Dilek Leyla Mamçu, Dilek Leyla Mamçu, sıcak krampları, Yaz Tatilinizi Hastanede Geçirmeyin, havuz, deniz suyu, yaz tatili, sıcak çarpması, güneş yanıkları, sıcak bitkinliği, havuz- deniz suyu ile bulaşan enfeksiyon hastalıkları, Yaz Aylarında Bulaşıcı Hastalıklar, İshal Yapan Mikroplar Hangi Yiyeceklerde Bulunur, İshal Kesici İlaçlar (Anti Diyareik İlaçlar) Kullanmak Doğru mudur, Yetişkinlerde Ve Çocuklarda Görülen İshallerde Yapılması Gereken İlk Müdahale Ne Olmalıdır, ishal için alınması gereken önlemler, mantar enfeksiyonları, tatilizin iyi geçmsYazın sıcaklık artışının yarattığı; sıcak çarpması, sıcak bitkinliği, güneş yanıkları, sıcak krampları gibi sağlığımızı olumsuz etkileyen durumlarla sıklıkla karşılaşabiliriz. Fakat; özellikle yiyecek içeceklerle,  havuz- deniz suyu ile bulaşan enfeksiyon hastalıkları sağlığımızı olumsuz etkilemekle kalmayıp tatilimizi hastanede geçirmemize de neden olabilir.

Dr. Dilek Leyla Mamçu    

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Yaz Aylarında Bulaşıcı Hastalıklar Artıyor Mu?     

Yaz aylarında bazı bulaşıcı hastalıklar daha fazla görülür, çünkü mikroplar sıcak ortamlarda daha hızlı çoğalır. Gıdaların üreticiden tüketiciye ulaştırılmasının herhangi bir aşamasında uyulması gereken kurallara uyulmaması, mikroorganizmaların gıdalara bulaşmasına neden olur. Mikroplarla kirlenmiş gıdaların ve içeceklerin ağız yolunda alınması ise, kusma ve bazen de yüksek ateş ile ortaya çıkan ishal (gastroenterit)  dediğimiz hastalığa yol açar.
Ayrıca yazın insanların denize ve havuza girmesi ağız yoluyla bu suları yutmalarına ve yine kirli sulardan mikropların alınmasına neden olur. Çok önemli bir başka neden de sineklerin yaz aylarında ortaya çıkmasıdır. Bilindiği gibi sinekler çöp ve pislikle yiyecekler arasında mikrop taşıyan bir köprü oluşturur. Özellikle yiyecek ve içeceklerin uygun olmayan koşullarda üretilmesi ve saklanması sonucunda, gıda zehirlenmeleri ve ishaller sık görülür.

İshal Yapan Mikroplar Daha Çok Hangi Yiyeceklerde Bulunur?     

     İnsan sağlığını tehdit eden hastalıklar arasında en önemlilerinden biri olan salmonella ve benzeri bakteri toksinleri en çok; tavuk eti, yumurta, krema, mayonez, midye, istiridye ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunur. Elde hazırlandığı için hijyen konusunda özel önem gerektiren ve iç sıcaklıkları zararlı mikropların ölmesini sağlayacak kadar yükselmeyen ızgara köfteler; havasız ortamda mikropların toksin üretme riski olması nedeniyle bütün olarak çevrilmiş tavuk, pastörize edilmemiş sütten yapıldığında Malta hummasına (Brusellozis) neden olabilecek peynir, vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durmalıyız. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar da hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gıdalarır. Çiğ yumurtadan yapılan mayonez; marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında riskli olabilmektedir.     
           
Hemen İshal Kesici İlaçlar (Anti Diyareik İlaçlar) Kullanmak Kesinlikle Doğru Değildir.

       Sıvı ve tuz kaybının fazla olmadığı ishallerde, hastalar hastaneye yatırılmadan uygun diyetle ayakta tedavi edilir. Hemen ishal kesici ilaçlar (anti diyareik ilaçlar) kullanmak kesinlikle doğru değildir. Ateş de, ishal de, kusma da ilk başlarda vücudumuza zararlı etkenleri yok etmek veya atmak için yararlı birer savunma mekanizmalarıdır. Bu mekanizmaları engelleyici girişimlerden kaçınılmalıdır. Dizanteri vakaları, kolera ve fazla su/tuz kaybı hastaneye yatış gerektirir. Antimikrobiyal tedavi gereken bakteriyel ve protozoal ishallerde uygun tedavi hastane ortamında yapılmalıdır. İshal düzelene kadar yağsız ve posasız gıdalarla, ishal diyeti uygulanır ve hastanın ağızdan bol sıvı alması sağlanır. İlk birkaç gün içinde yeme içme konusuna özen göstermek gerekir. Bağırsakları uyaran çiğ sebze ve meyve tüketiminden kaçınmak gerekir.
İlk günler kızarmış ekmek, patates haşlama, yoğurt ve ayran tercih edilmelidir. Sonraki günler ızgara et ve pişmiş sebze yemeklerine başlanabilir.
 
Yetişkinlerde Ve Çocuklarda Görülen İshallerde Yapılması Gereken İlk Müdahale Ne Olmalıdır?

İshale bağlı gelişen sıvı ve tuz kaybı oldukça önem taşır. Bu nedenle bu kaybın derecesi belirlenip, az oranda ise ağız yoluyla, şiddetli oranda ise damardan yerine konması gerekir. Ev ortamında da hazırlanabilen; 5 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konarak karıştırılır. Her ishal sonrası mutlaka olmak üzere hastaya içebildiği kadar sık aralarla içirilir. Ev koşullarında, ağızdan sıvı ve elektrolitler kusma ve mide bulantısı nedeniyle yerine konamıyorsa veya ateş yükselmişse, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır

Nasıl Önlem Alınabilir?
●Besinlerin üreticiden tüketiciye kadar ulaşmasındaki her safhayı denetlemek,
●Kabuğu soyulabilen gıdaların kabuklarını soyarak soyulmayanlarda ise iyice yıkayarak yemek,
●Çiğ veya az pişmiş et yememek, çiğ süt içmemek,
●Genel temizlik kurallarına uymak ve sineklerle savaşmak.
Yaz Aylarında Havuzdan Veya Denizden Bulaşabilecek Hastalıklar Nelerdir?
 
Yüzme havuzları birçok kişinin ortak kullanım alanıdır. İnsan çıkartıları ile (idrar, ter, deri döküntüleri…) kontamine olur (kirlenir). E.coli, Cryptosporidium, Giardia, Shigella gibi suya karışan mikroplar suyun yutulması ile bireylerde ishal tablosu oluşturur. Ayrıca havuzlardaki klor, kimyasal konjonktivit dediğimiz göz enfeksiyonuna neden olur. Irmaklar ve denizler de, insan ve hayvan çıkartıları ile kirlenebilir. Bu suların içilmesi ile ishal, solunum sistemi enfeksiyonları, kulak,  göz ve cilt enfeksiyonları oluşabilir. Ayrıca   lağım suları ve insan çıkartıları ile kirlenmiş deniz ve havuzlardan, suyun ağızdan/ burundan girmesi ve yutulması ile A tipi bulaşıcı sarılık (Hepatit A) hastalığı da görülebilir.

Mantar Enfeksiyonları: Mantarlar klorlu ortamlarda ölmeyen ve denizde yok olmayan organizmalardır. Uygun bir ortam buldukları takdirde, vücudun çeşitli bölgelerine yerleşebilir ve yaşamlarını sürdürebilirler. Klorda da bölünebildiklerinden, havuzdan bulaşmaları kolaydır. Yaz aylarında sık görülen mantar hastalığı, genelde çeşitli pomatlarla tedavi edilebildiği için pek önemsenmez. Oysa önlemi alınmadığı takdirde kişiye büyük ölçüde rahatsızlık verebilmektedir 
Göz Enfeksiyonları: Çoğunlukla bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Özellikle Pseudomonas adı verilen ve klorda yaşayabilen, havuz suyunda bulunabilen mikroplar göz enfeksiyonlarına sebep olur. Bulaştığı takdirde göz katmanlarını delebilir, zamanında önlem alınmazsa, birkaç gün içerisinde görme kaybına sebep olabilir

Kulak Enfeksiyonları: Havuzdan bulaşan, Pseudomonas adlı mikropların yol açtığı enfeksiyonlardır. Kulak enfeksiyonu genelde çok ağrılı ve kaşıntılı seyreder.
 
Tatilinizin Zehir Olmasını İstemiyorsanız:

■Havuz ve deniz ortamlarının temiz olmasına dikkat edin,
 Durgun ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzmeyin,
 Suya atlarken burnunuzu tıkayın veya tıkaç kulanı,
 Havuz ve deniz suyunu yutmamaya özen gösterin,
 Ciltte sıyrık ve kesik alanları varsa, yüzme sonrasında temiz su ve sabunla yıkayın,
 Kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıpası kullanın,
 Göz enfeksiyonlarını önlemek için sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanın,
 Lağım karışan alanlara yakın bölgelerde ve şiddetli yağmurlar sonrasında yüzmeyin,
 Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarının tedavilerini uzmanlara danışmadan uzaktan dola bilgilerle yapaya kalkmayın,
■ Havuz veya denizden çıkar çıkmaz mutlaka sabunlu duş yapın,
■Hijyeni ve güvenliği olmayan plaj ve havuzları kullanmayın,
■Hiçbir sebze ve meyveyi yıkamadan tüketmeyin,
■Açıkta satılan hiçbir gıda maddesine itibar etmeyin,
■Günde en az 2 litre su için,
■Ateş düşürücü ilaçları el altında bulundurun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.