Yeni Yılda Alışkanlıklarınızı Değiştirmenin Vakti Geldi!

Yeni Yılda Alışkanlıklarınızı Değiştirmenin Vakti Geldi!

Çoğu kişi yılbaşını önemli kararları uygulamak için bir başlangıç olarak kabul eder. Gelin en değerli hazinemiz olan sağlığımız için de bunu uygulayalım. Ama unutmayalım ki çoğumuz devamını getiremiyor ve çabuk vazgeçiyoruz. 2020 yılının aldığınız kararları kolaylıkla uygulayacağınız, sağlık dolu bir yıl olması için yapmanız gerekenler çok basit…

Uzm. Dr. Özgür Şamilgil

İç Hastalıkları Uzmanı

Yeni yıl yeni başlangıçlara vesile olur. Önemli olan alınan kararların uygulanabilir, hayata kolaylıkla geçmesi ve uzun soluklu olmasıdır. Modern yaşam koşulları insanın en kıymetli hazinesi olan ‘sağlığı’ zorlamaya başladı. Sağlıklı kalmak-yaşamak için alınması ve uygulanması gereken kararlar vardır…

1- Taze sebze-meyve ağırlıklı besleneceğim. Çünkü…

Uzun ve sağlıklı yaşayan insanlar Dünya’nın çok farklı yelerinde, bölgeye özgü, çok farklı bitki, meyve ve hayvanlarla besleniyor. Ortak yanlarıysa, hareketli bir yaşam ve mevsiminde yetişen ürünlerle beslenmeleri…

*Çevre kirliliğinden uzak yerlerde, böcek ilacı ve yabani bitki öldürücü ilaçların mümkün olduğunca az ya da hiç kullanılmadığı, geleneksel tarım ürünlerinin tüketiminin kanser ve kronik hastalıklardan korunmada çok büyük rolü var. Gelişmekte olan vücutların hassasiyeti nedeniyle gebe ve çocuklarda beslenmenin çok daha önemli olduğu biliniyor.

2- Kilo vereceğim insülin direncini yeneceğim. Çünkü…

Diyabet, erken ölüm, kalp-damar hastalıkları, inme, böbrek hastalığı ve körlüğün önde gelen nedenlerindendir. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu fazla kiloludur. Fazla kilolu veya obez olmak kolon, göğüs, rahim ve safra kesesi kanserleri için riski yükseltir. Kemiklerde eklemlerde yıpranma ve kireçlenme, uyku apnesi (uykuda nefes duraklaması beynin ve kalbin oksijensiz kalması) obezite solunum yetersizliği sendromu, kısırlık sorunları ve safra taşları ile ilgili hastalıklardan bu yıl uzak yaşayacağım.

3- Bilgisayar ve cep telefonu kullanmadan yüz yüze sosyalleşeceğim! Çünkü…

Bağışıklık sistemi dahil vücuttaki birçok sistem kişinin ruhsal durumuyla yakından ilgilidir. İyimser kanser hastalarının kandaki bağışıklık hücrelerinin kemoterapiye daha iyi yanıt verdiğini gösteren birçok araştırma var. Sindirim sistemi, kalp-damar, hipertansiyon, romatizmal, cilt hatta böbrek taşının dahi stres ile tetiklenebildiği biliniyor.

Hobisi fazla olan, yüz yüze görüşerek sosyalleşen, çevresi geniş olanların daha sağlıklı, hastalıklarla baş etmede başarılı, stres hormonları düzeylerinin daha düşük olduğu bildiriliyor.

4- Sigaradan uzak duracağım. Çünkü…

Sigara damarları daraltır, iç tabakasını tahrip edip kolesterol yapışmasını tetikler, kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Kalp krizi, inme, çeşitli organların damarlarında tıkanmalara yol açıyor. Kanseri tetikler. Sevdiklerimle kaliteli bir hayat sürdürmek için dumansız hava sahası istiyorum.

5- Daha çok hareket edeceğim, egzersizi hayat tarzı haline getireceğim. Çünkü…

Egzersiz yapılmadan yapılan diyetlerin metabolizmayı yavaşlatıcı etkisi nedeniyle az yense de kiloların geri alınmasına neden olduğu biliniyor.

Kilolu kişilerin kilo veremese de egzersize devam ettiklerinde kalp krizi, felç ve kansere yakalanma oranlarının düştüğü biliniyor.

Yapılan 1 saatlik egzersizin ömrü 2 saat uzattığı da bir gerçek.

Egzersiz ayrıca beynin yaşlanmasını geciktiriyor mikrobik ve romatizmal hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Bunun için hiçbir şey yapamasam da işe giderken vasıtaya bir durak geç binip dönerken de bir durak erken ineceğim, asansör yerine merdiven kullanacağım, saatte bir masa başından kalkıp iki dakika da olsa adım atacağım.

6- Yeni şeyler öğrenmeye çalışacağım, akıllı telefonumun beni akılsızlaştırmasına izin vermeyeceğim. Çünkü…

Yeni bir şeyler öğrenmeye çalışan, çeşitli kurslara katılan, çok farklı konularda bulmaca çözen, orta ve üstü yaştaki bireylerin bunama, Alzheimer gibi beyin hastalıklarına yakalanma oranlarının daha düşük olduğu biliniyor.

7- Fazla alkol tüketiminden uzak duracağım. Çünkü…

Uzun süre fazla tüketilen alkolün depresyon, hafıza zayıflaması veya sara nöbeti riskini, karaciğer sirozu, kalp hastalıkları, hipertansiyon, inme hatta ağız içi, gırtlak, karaciğer, pankreas, meme kanseri riskini artırabileceği biliniyor.

8- Yeterli ve kaliteli uykuya özen göstereceğim. Çünkü…

6-8 saatlik iyi bir gece uykusunun sağlık için önemi çok büyük. Bölünmüş, kalitesiz, eksik ya da fazla uyku şunlara yol açabiliyor:

*Bağışıklık sistemini ciddi derecede bozar.

*Hafızayı önemli ölçüde zayıflatır, dikkat dağınıklığı yaratır.

*Zihinsel ve fiziksel performansı düşürüp problem çözme yetisini azaltır.

*Şeker hastalığına yatkınlığa, tokken bile sık acıkmaya (gece nöbeti tutanlarda) kilo artışına neden olur.

*Hayvan deneylerinde tümör gelişimini 2-3 kat arttırdığı gözlendi. Biyolojik iç saate bağlı (uyku hormonu ve antioksidan olan) melatonin gibi hormonların dengesini bozup kansere neden olan oksidasyon yapıcı maddelere karşı dayanıksızlığa yol açar.

*Stresle ilişkili, kalp, tansiyon, mide, barsak, psişik hastalıkları arttırabilir. *Uykuda (ve spor yaparken) salgılanan yaşlanmayı geciktirici, hastalıklara karşı dayanıklılık sağlayan gençlik ya da büyüme hormonunun azalmasına neden olur. *Kronik uykusuzluk herhangi bir nedenden ölüm riskini üç kat arttırır. Beş saatten az veya 9 saatten fazla uyumak kalp krizi, inme riskini yüzde 50 kadar arttırır.

9- Akdeniz Diyeti ’ne uyacağım. Çünkü…

Her yıl uzun yaşayan ülkeler sıralamasında Akdeniz ülkeleri ve Japonya başı çekiyor. Bunda zeytinyağı, balık, mevsiminde tüketilen taze sebze-meyve, az miktarda alkol (şarap), fermente ürünler (peynir, turşu, soya sosu), sarımsak, soğan, az yağlı kırmızı et tüketiminin önemli olduğu düşünülüyor. Çiğ veya buğulama, haşlama pişirme yönetiminin tercihi de önemli görülüyor. Bunların dışında Girit halkının bol miktarda keçi peyniri, uzun yaşayan Kafkas ırkının av eti ve kımız, yoğurt gibi fermente gıda tercihi, Eskimoların ise bol miktarda av hayvanı ve soğuk su balığı tükettiği bilinir.

10- Çevremdekileri, ailemi, dostlarımı da bu konularda teşvik edeceğim. Çünkü…

YALNIZ başına uygulanan bu karalara uyum, ilk haftalar yüzde 75 iken 6 ay sonra yüzde 40 civarına düşer. Üstelik dostlarımı da çok seviyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.