Yeni Yılda Taptaze Bir Yüz İmkansız Değil

13.12.2014
109
Yeni Yılda Taptaze Bir Yüz İmkansız Değil


 “Yaşlanıyorum” deyip karalar bağlamaya gerek yok. Yüzdeki çizgilerinize teknolojinin sürekli gelişen yöntemleri sayesinde dur diyebilirsiniz. İşte size kısa sürede 10 yaş genç görünmenin ipuçları…

Op. Dr. Ali Duman

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

İlerleyen yaşla beraber cildimiz zamana teslim olur ve ilk çizgilerimiz ortaya çıkmaya başlar. Dudak ya da göz kenarımızda beliren çizgilerde  “hadi canım gülünce öyle oluyor, bu yaşta ne çizgisi? ” dedirten ilk çizgi, kendinizi ve hayatınızı sorgulatır bir anda.

İlk işlem: Botoks

Yılların yüzümüzde bıraktığı etkiler eş zamanlı olarak burun-yanak bölgesindeki çizgilerinde belirginleşme, yanaklarda sarkma, gıdıda sarkma, boyun ve yüzde derin kırışıklıklarla kendini gösterir. Bu etkilenmeyi  yavaşlatmak ve geriye döndürmek için farklı yöntemler kullanılabilir. İlk işlem botoxtur. Göz çevresindeki, alındaki kırışıklıklar ve kaş kaldırma işlemlerinde oldukça etkili. Daha sonra  kırışıklık açıcı  hyaluronik asit gibi   maddelerden, ileri teknoloji ürünü olan lazerlerden, radyo frekans cihazlarından ve ultrasonografik germe cihazlarından  yararlanılabilir. Bu yöntemlerle sonuç alınamaz duruma gelindiğinde ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

Göz çevresindeki problemlerin çoğu bleferoplasti adı verilen yöntemle çözülür. Bu yöntem lokal anestezi ve sedasyon altında alt ve üst kapakta var olan cilt ve varsa yağ fazlalıklarının ve sarkmalarının alınmasıdır. Bu işlemler lazerlerle kombine ederek kullanılabilir. Lazerlerin en büyük avantajı, elde edilen sonuçların başarısını ve kalıcılığını artırması ile yara iyileşme sürecini kolaylaştırmasıdır.

Gıdıdaki dolgunluk ve sarkmalar ise çoğunlukla Lazer-Lipoliz (Slimlipo) yöntemiyle çözülür. Bu işlem lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilir. İki kulak önünden açılan deliklerden girilerek ve 1-2 mm kalınlığındaki lazer ucuyla yağlar eritilmekte ve cilde germe işlemi uygulanmaktadır. Bu yeni yöntemlerin avantajı ise klasik boyun germe ameliyatlarına göre daha az şişlik ve morluk olması, operasyonun hızlı, iyileşme sürecinin ise kısa olması ve rahat geçmesidir.

Çok ileri derecede kırışıklıkları ve sarkmaları olan yüzlerde ise lazer destekli mini lifting uygulamalarıyla çok başarılı sonuçlar alınır. Bu uygulamada lokal anestezi ve sedasyon altında klasik yüz germeye göre çok daha kısa bir kulak önü kesiden girerek cilt altındaki destek dokuya da germe uygulanır ardından sarkan cilt dokusu yok edilir. Bu işlemden sonra cilt kalitesini artırmak, cilt lekelerini düzeltmek ve özellikle dudak üstünde  yoğunlaşan ince kırışıklıkları açmak için ileri lazer uygulamaları işleme eklenir. Eğer hastalarında güzelliğin önemli bir kriteri olan elmacık kemiklerin dolgunluğu kaybolmuşsa, bu bölgeye hastanın kendisinden elde edilen kök hücreden zengin yağ  enjeksiyonu yapılır. Bu sayede daha alımlı ve güzel bir yüz elde ederken aynı zamanda daha parlak ve genç bir cilt kalitesi oluşumunu sağlanır. Tüm bu işlemler yaklaşık 2 saat  içinde tamamlanır. Ameliyat sonrası bir kaç gün içinde geçen şişlik ve morluklar oluşabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.