Yıkımı Azaltıp, Yapımı Artıran Mucize: Bioaktif Peptit

02.06.2018
1.588
Yıkımı Azaltıp, Yapımı Artıran Mucize: Bioaktif Peptit

Paylaş

Eklem-kıkırdak hastalıklarının temel gelişim mekanizması: yapım yıkım dengesinin bozulmasına bağlıdır. İnsan vücudunda belli bir yaştan sonra bozulma başlar ve yıkıma doğru geçilir. Bu yıkımı azaltıp, yapımı artırmak için eklem-kıkırdak sağlığı için bioaktif peptitler kullanılmalıdır.

Levent Gökgünneç

Uzman Eczacı

Bundan 100 sene önce 50’li yaşlar yeterince yaşlı kabul edilirken şu anda beklenti 80’lere çıktı. Buradaki sorun uzayan süreci olabildiğince sağlıklı geçirmek yani sağlık problemleriyle daha az karşılaşmaktır. Bunun için de sağlıklı beden ve hareket sistemi yani kas-iskelet sistemine ihtiyaç vardır. Bu nedenle kemik-eklem-kıkırdak sağlığı önem kazandı ve önem kazanmaya da devam edecek. 2007 yılından itibaren eklem-kıkırdak sağlığı tedavisinde hidrolize kollajen yoğunluk kazandı. Son 4-5 yıldır da bioaktif peptitler çok kullanılıyor.

 Bioaktif Peptit nedir?

Kollajen aslında protein yapısında olan, hayvansal gıdalardan alınabilecek bir besindir. Çok büyük molekül olduğu için kollajen insan vücudunda emilmez… Bunun hidrolize edilmesi yani parçalanması gerekir. 2000 yılların başından bu yana hidrolize kollajen üzerinde daha çok çalışma yapıldı ama son 4-5 senedir hidrolize ederken bu kollajeni özel bazı zincirleri yani aminoasit zincirleri seçilerek hidrolize ediliyor. Böylece son elde edilen zincirdeki halkaları biliyoruz. Buna ‘bioaktif peptit’ denir çünkü aktivitesi biliniyor. Yani biyolojik olarak bedenin neresinde- ne etki göstereceğini biliyoruz.

Yıkımı azaltıp, yapımı artırmak önemli…

Eklem kıkırdak problemleri geliştiğinde birinci beklenti semptomları azaltmak yani ağrıyı kontrol altına almak, hareketi biraz daha geliştirerek hastanın yaşam kalitesi yükseltmektir. İkinci adımda oradaki kıkırdak yapımını artırmak gerekir. Çünkü yapım yıkım dengesi belli bir yaştan sonra bozulmuş olur ve yıkıma doğru geçmeye başlar ki; bu zaten eklem-kıkırdak hastalıklarının temel gelişim mekanizmasıdır. Yıkımı azaltıp, yapımı artırmak için hidrolize kollajen kullanılır. Bunun ikisine de yapabilen şu anda çok net bioaktif peptitler.

Sinyallere DİKKAT!

Eklem sorunları kadınlarda biraz daha ön planda olmakla beraber herkeste görülebilir. Kadınlarda erkeklerde de şu anda özellikle 60 yaş üzerinde şu anda dünyada popülasyonda çok yüksek bir görülme sıklığı var.

Sabah kalktığınızda özellikle dizlerinizde ya da kalça eklemleri gibi oynar eklemlerde bir ağrı, bir hareket sıkıntısı ve özellikle sertlik hissediyorsanız bazen derler ya insanlar ‘yürüyordum birdenbire dizim kitlendim, hareketsiz kaldım’ bu şikayetler bir şeylerin başlangıcıdır.

Paylaş

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.